BRATISLAVA. Zoznam filmov, ktoré do našich kín vstupujú tento týždeň, je mimoriadne stručný. Je v ňom iba jediné meno – Bathory od Juraja Jakubiska.
Veľkolepá reklama
Kampaň mala výbornú. Trvala vlastne niekoľko rokov. Najprv bolo známe, že tento film bude unikátnou príležitosťou pre Alžbetu Bátoryovú, aby sa očistila od legendy z knihy Joža Nižnánskeho o čachtickej panej (1932).
Postupne sa pridávali správy o komplikáciách vo výrobe. Čítali sme, že na dokončenie nie sú peniaze a prípadne ani ľudia, rozšírilo sa, že ktosi nedokončený materiál ukradol.
No a nakoniec sa film slávnostne premietol na festivale v Karlovych Varoch, Juraj Jakubisko pred jeho projekciou dostal Krištáľový glóbus za mimoriadny prínos svetovej kinematografii.
Predsa len však najväčšiu zvedavosť spôsobuje to, že on je autorom Bathory. Rozhodol sa využiť licenciu poeticu a dostal na to milión eur od nášho ministerstva kultúry, tridsaťpäť miliónov českých korún z Českej televízie a takmer najvyšší možný príspevok z európskeho filmového fondu Eurimages – 650-tisíc eur.
Premiéra roka
Dnes má Bathory konečne dlho očakávanú premiéru v kinách v Česku aj na Slovensku. U nás sa bude premietať na dvanástich kópiách, len v slovenskom jazyku. To znamená, že v nadabovanej verzii. Film je totiž pôvodne nakrútený v anglickom jazyku, keďže ambíciou spoločnosti Jakubisko Film bolo hneď od začiatku predať ho do sveta.
Producentka Deana Jakubisková hovorí, že Bathory je už predaná do strednej a východnej Európy. Ona bude teraz cestovať po zvyšku sveta, chcela by dohodnúť ešte distribúciu v krajinách Južnej i Severnej Ameriky.
Časť práce čaká aj na samotného režiséra Juraja Jakubiska. Konečná verzia jeho Bathory má dve hodiny dvadsať minút – to je dosť, ale on tvrdí, že do nej nemohol zmestiť všetko, čo pôvodne chcel. Pre Slovenskú i Českú televíziu by teda mal vzniknúť ešte dvoj alebo dokonca aj trojdielny seriál.
Vraj bude mať iný koniec ako film. Šťastnejší.
Rôzne verzie v kinách
V roku 1965 nakrútil Ján Lacko Odhalenie Alžbety Báthoryčky. Mal silné herecké obsadenie, no podľa servera csfd.cz bol veľmi zlý. Vznikol podľa skutočnej udalosti, keď Čachtičanov oklamali falošní filmári.
Výrazne lepšie sa príbehu zmocnil Viktor Kubal. Jeho celovečerný animovaný film Krvavá pani (1980) skvele mieša estetiku hororov s paródiou.
![]() |
V 70. rokoch vzniklo pár hraných filmov, ktoré sú väčšinou béčkové kino - Daughters of Darkness s motívom lesbickej lásky alebo Marthory, kde sa Bátoryčka objaví vedľa Frankensteina, vojvodcu Attilu či satana.
![]() |
Známy režisér Miklós Jancsó v roku 1981 urobil A zsarnok szíve - Boccaccio Magyarországon (Srdce tyranky - Boccaccio v Maďarsku), kde vplietol aj príbeh krvavej grófky.
![]() |
(her)