SME

Malé veľké mená Pohody

Na festivale Bažant Pohoda je zaujímavé, že ho okrem veľkých mien tvorí aj množstvo zahraničných hviezdičiek, ktoré možno nie sú známe ako headlineri, ale práve niektoré z nich vám môžu priniesť veľký neočakávaný zážitok.

The Gossip.The Gossip. (Zdroj: ARCHÍV)

Medzi nich určite treba zarátať britskú neo-postpunkovú skupinu The Editors, ktorá bude kraľovať tohtoročným gitarovkám na Pohode. Kritici ju v Británii označujú po Arctic Monkeys ako druhú najvplyvnejšiu skupinu posledných rokov. Skupina okolo speváka Toma Smitha má za sebou dva albumy a v súčasnosti pracuje na treťom. Zaujímavosťou je, že ich druhý album produkoval Jacknife Lee, ktorý napríklad stojí aj za posledným albumom R.E.M.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ďalšie gitarovky

Gitarovú scénu budú zastupovať aj ďalšie partie z Británie. Jednou z nich je trojica The Subways, ktorá v roku 2005 debutovala albumom Young For Eternity. Trojica hrajúca moderný alternatívny rock, má na konte nový album All Or Nothing, ktorý nahrala so slávnym producentom Butchom Vigom. Ten sa napríklad predstavil aj na Pohode – ako člen Garbage.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšou je skupina The Cribs, ktorá je zložená z troch bratov Jarmanovcov. Na scéne pôsobí už od začiatku druhého tisícročia. Má za sebou tri albumy, posledný Men's Needs, Women's Needs, Whatever vyšiel minulý rok. Povráva sa, že v budúcnosti by The Cribs mali spolupracovať s Johnnym Marrom, niekdajším gitaristom legendárnych The Smiths.

Muzikálne Írsko bude na festivale zastupovať gitarová skupina Bell X1, ktorú kritici prirovnávajú k Radiohead alebo Coldplay. Skupina je úspešná hlavne vo svojej domovine. Ich posledný album Flock (2005) vyhral írsku hitparádu.

Z Ameriky k nám doputuje pozoruhodná partia, ktorej niektorí veštia budúcu úspešnú kariéru. Je ňou trojica alternatívna disko-punková kapela The Gossip, ktorú vedie svojrázna frontmanka Beth Ditto. Speváčka s výrazným soulovým hlasom sa nehanbí za svoju nadváhu, ani za svoju lesbickú orientáciu. Ich posledný živý album Live In Liverpool spoluprodukoval slávny Rick Rubin a ten má čuch na talenty. Na festival opäť zavíta britská éterická folkerka Lou Rhodes, ktorá sa preslávila predovšetkým ako členka elektronických Lamb. Minulý rok spievala na Pohode sama, teraz príde aj so skupinou.

SkryťVypnúť reklamu

Maďarské sumo

Maďarský Erik Sumo band je kombinácia elektroniky a zábavnej tancovačky s dvomi speváčkami, ktoré si vystúpenia očividne užívajú. Ak si nepamätáte ich návštevu Bratislavy zhruba spred roka, nepremeškajte ich tentoraz. Nečaká vás komplikované hľadanie výrazu, naopak, čaká vás hudba do tanca.

Rovnako tancovať sa dá aj na drum'n'bass. Práve „dramáč“ je čímsi, čo ešte pre pár rokmi boli house či techno. Klubová elektronická diskotéka, ktorú v poslednom čase obľubujú najmä mladšie ročníky. Britskí Pendulum, hviezda sobotnej elektroniky na Pohode, sú ikonou tejto scény – rovnako nenávidení ako obdivovaní.

Rovnako britské trio The Tigerpicks by poslucháčov naopak rado presvedčilo, že hranica medzi popom, electroclashom a rokenrolom nie je zase až taká jasná. Ak nejaká kapela uvádza ako zdroje svojej inšpirácie rovnako Tamilku M.I.A., Pet Shop Boys či Sugababes, pravdepodobne na Pohode predvedie flitrové osemdesiate s jemným prízvukom súčasného zvuku – vraj to nazývajme disko punk elektro funk.

SkryťVypnúť reklamu

Odborníci na elektronickú hudbu dnes hovoria o zúriacej druhej vlne dubu. Jamajské rytmy adoptovala elektronika a urobila z neho dubstep. Alebo si vzala dancehall a urobila Lady Saw. Jamajčanka Marion Hall, inak bývalá predavačka v Kingstone, predstaví aktuálnu podobu urban zvuku, ktorý zabrúsi nielen do reggae, ale i amerického crunku a hyphy, či britskej uk garage s prvkami world music.

Festival Pohoda sa uskutoční už o týždeň na trenčianskom letisku. Viac informácií nájdete na www.pohodafestival.sk.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 98 149
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 096
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 797
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 053
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 267
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 887
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 816
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu