BRATISLAVA 10. júla (SITA) - Budú sa v ňom konať komorné koncerty, literárne večery, prednášky, či výstavy mladých umelcov. "Nebude to iba kaviareň, ale klubové miesto, kde by sa mali cítiť doma nielen výtvarníci, ale aj muzikanti, herci a ďalší umelci. Chceme, aby tu bol reálny život, aby bol dôvod sa tu zastaviť, a to nielen v deň vernisáže," povedal pre agentúru SITA predseda SVÚ Pavol Kráľ. Rekonštrukcia priestorov na vrchnom poschodí SVÚ, ktoré v posledných rokoch slúžili viac-menej ako sklad, a zriadenie klubu si vyžiadali investíciu 1,5 milióna korún (49 791 €). Únia odtiaľ vypratala vyše 1,5 tony odpadu, zachované výstavné panely či nábytok darovala Vysokej škole výtvarných umení, s ponukou oslovila i charitu a iných záujemcov.
SVÚ počíta aj s ďalšími stavebnými prácami. Komplexne zrekonštruovala strechu vrátane strešných okien, elektroinštaláciu a vstup do budovy, aktuálne rekonštruuje parkovisko. Prioritami naďalej zostávajú kanalizácia a klimatizácia vo výstavnej sieni. Obnova fasády, okná, kúrenie, nová prípojka elektrického prúdu, sociálne zariadenia - to sú ďalšie problémy, ktoré sú otázkou budúcnosti. Keďže SVÚ nemá v štátnom rozpočte vlastnú kapitolu, okrem čiastkových grantov na prestavbu sa musí spoliehať len na vlastné zdroje.
So vznikom Klubu umelcov súvisí zmena imidžu a nové smerovanie SVÚ. "S príchodom demokracie sa každý začal cítiť slobodný - umelecká obec sa atomizovala a stratil sa vzájomný ľudský kontakt i vôľa bojovať za spoločné záujmy. Zabúdame však, že ako jednotlivci nie sme partnermi pre rokovania," hovorí Kráľ. Jeho ambíciou je obnoviť konštruktívny dialóg so všetkými skupinami umelcov, aby sa vedeli dohodnúť na „cechových“ záležitostiach a legislatívnych požiadavkách. "Nechceme nič centralizovať, v umení za svoje dielo zodpovedá každý sám, ale na druhej strane umelci by si mali uvedomiť, že jednotlivec má veľmi malú šancu ovplyvniť právne a sociálne postavenie umelca v spoločnosti," hovorí Kráľ.
V budove na Dostojevského rade v Bratislave pôvodne sídlila Umelecká beseda, ktorá vznikla v roku 1925. Stretávala sa tu širšia kultúrna obec - literárna, hudobná i výtvarná - a k tejto myšlienke sa chce teraz SVÚ vrátiť. Svedčí o tom i niekoľko projektov z posledných mesiacov. Uskutočnil sa tu koncert súčasnej slovenskej hudby, výstavné priestory sa zapojili do festivalu súčasného divadla Nová dráma, nainštalovali hudobno-výtvarný projekt Po stopách Eugena Suchoňa. Priestor dostali študenti Akadémie umení v Banskej Bystrici, SVÚ sa s ponukou obrátila i na Vysokú školu výtvarných umení a Vysokú školu múzických umení v Bratislave. V tomto trende plánuje únia pokračovať – prezentovať chce čo najširšie spektrum kvalitných autorov, chce získať nových návštevníkov. Okrem domácich autorov bude SVÚ prezentovať i medzinárodné projekty - už v auguste to bude spoločný výstavný projekt SVÚ a nórskych výtvarníkov, ktorý sa uskutoční s podporou Ministerstva kultúry SR a Veľvyslanectva Nórskeho kráľovstva.