BRATISLAVA. V areáli sa momentálne finišuje na posledných úpravách. Na internetovej stránke meetoo.sk, ktorá je partnerom festivalu, zatiaľ môžete vidieť iba kmitajúcich robotníkov a kamióny vykladajúce techniku, no dnes večer to už bude inak.
„V oboch stanových táboroch sa začnú zahrievacie párty. Smerom od Trenčína budú hrať dídžeji Rádia_FM, v Opatovciach bude Peter Cagáň púšťať hudbu kapiel, ktoré na Pohode vystúpia a o desiatej sa začnú premietať filmy,“ hovorí šéf festivalu Michal Kaščák.
Bude aj Varga
Festival sa v „nultý“ deň rozloží aj v priestoroch Trenčína - o šiestej sa koná vernisáž výstavy Pohoda vo veži, čo sú fotografie Ctibora Bachratého, ktorý fotí festival už od jeho počiatkov. A o hodinu neskôr na námestí zahrá ženské alternatívne duo Youcoco.
Oficiálny program na piatok aj na sobotu je definitívne uzavretý. Zatiaľ nik z účinkujúcich neavizoval zrušenie koncertu alebo neskorší príchod, takže platia aj časy koncertov uvedené na festivalovej webstránke. Už včera do Trenčína dorazila skupina Tosh Meets Marley, do príchodu Fatboya Slima, The Streets, Joan Baezovej, Václava Havla, Solomona Burkea, The Editors a ďalších hudobníkov zostávajú posledné hodiny.
Nakoniec budeme počuť aj nové sláčikové kvarteto Mariána Vargu, ktoré začalo nacvičovať až tento týždeň. „Bolo to tesné, ale stihneme to,“ potvrdil SME violončelista Jozef Lupták. „Skladba má len 15 minút, je to niečo medzi Góreckim a Bartókom.“ Spolu s Luptákom sa predstaví huslistka Ivana Pristašová s Mariánom Svetlíkom a violista Milan Radič, ktorí si s Mariánom Vargom zahrajú aj niekoľko úprav jeho pesničiek.
Slnko alebo dážď?
V posledných dňoch bolo počasie dosť divoké - celodenné horúčavy striedali prudké podvečerné a nočné búrky. Tie napríklad už skomplikovali život aj organizátorom festivalov Vrbovské vetry a najmä českého Creamfieldu v Břeclavi neďaleko slovenských hraníc.
Podľa momentálnych predpovedí to s počasím môže cez najbližší víkend vyzerať hocijako. Ako je pripravená na „suchý“ alebo na „mokrý“ variant Pohoda?
„Na obidva varianty sa musia pripraviť predovšetkým ľudia - zobrať si pršiplášte, nepremokavé oblečenie, no zároveň by si nemali zabudnúť pribaliť aj pokrývky hlavy a opaľovacie krémy,“ upozorňuje Kaščák. „My sa samozrejme pripravujeme takisto, ako každý rok. Teraz máme ešte viac krytých scén, ktorých kapacita je väčšia a všetky veľké stavby, ktoré sú v areáli, sú odolné voči dosť prudkému vetru. Mocnejší ako príroda nie sme, ale čo sa dá urobiť, to robíme.“
Zajtra s denníkom SME dostanete špeciálnu „pohodovskú“ prílohu a cédečko so skladbami tohtoročných účinkujúcich.
Stĺpček Petra Bálika
Ostrov slobody
Pohodu som zažil z oboch strán. Najskôr ako novinár, neskôr aj ako hudobník. A v oboch úlohách to bolo skvelé.
Nikdy napríklad nezabudnem na rozhovor s opitým írskym bardom Shanom MacGowanom. Ledva som mu rozumel, ale keď som na druhý deň v práci lúštil jeho slová, tak mi došlo, aké múdre veci rozprával.
Ako hudobník som zažil výnimočné koncerty a výborné publikum. Po jednom vystúpení sme sa v zákulisí zoznámili s chalanmi z iránskej skupiny. Posedeli sme v tráve, popili a na gitarách si hrali Dylanove pesničky. Neuveriteľné - Slováci sa pobratajú s Iráncami pri spievaní Dylana! To by sa nemohlo stať inde, ako práve na tomto festivale.
Aj o tom je Pohoda. Je to miesto, kde sa stávajú naozaj zázračné veci. Miesto, ktoré sa z vojenského letiska premení na malý ostrov slobody uprostred Slovenska, kde sa k sebe ľudia správajú akosi inak a oveľa lepšie, ako sme zvyknutí. Tento festival pre mňa symbolizuje nádej, že na Slovensku ešte nie je všetko stratené.
Pohoda mimo Trenčína
Zažiť Pohodu naživo je určite najlepšie. Komu sa to z rôznych príčin nepodarí, môže si naladiť Rádio_FM alebo pozerať www.meetoo.sk, kde sa počas festivalu budú robiť priame prenosy.
(kul)