OSTRAVA, BRATISLAVA. Slam poetry je súťaž vo freestylovej poézii a prišla k nám z Ameriky. V Česku sa chytila už pred pár rokmi. Tí, čo k nej pričuchli, o nej hovoria sami za seba. Slamovať môže raper, básnik, no aj kazateľ či výrečný úradník. Jednoducho, hocikto môže hovoriť hocičo, o čom si myslí, že napĺňa myšlienku slam poetry.
Dostať sa zo seba
Živá, aktuálna, momentálna improvizácia pod oficiálnou hlavičkou Slam poetry prepukla na Slovensku prvý raz na nultom ročníku vlani v kaviarni Kút v Bratislave. Pred necelým mesiacom sa na tom istom mieste rozbehol prvý ročník. Pokračovať bude v sobotu na festivale Pohoda a víťaza čaká aj finančná odmena.
Slovenské amatérske divadlo však už aj predtým žilo takouto zábavou. Divadelné súťaže v improvizácii pod názvom Improliga fungovali niekoľko desiatok rokov na veľmi podobnom princípe, ktorý v posledných rokoch prenikol so slušným úspechom aj na naše hudobné festivaly.
Vráťme sa však k slamu. Či je za ním aj niečo viac než len prvoplánová exhibícia, je otázkou účinkujúcich. Reakcia divákov prichádza podľa toho, čo, kde, kedy, ako, pre koho a prečo zo seba v danej chvíli na javisku dostanete. Publikum sa chce baviť, čo však neznamená, že pohrdne vydareným veršom, aktuálnou myšlienkou, pútavým výrazom. Najlepšie všetkým dokopy.
„Je to skoro ako Hydepark,“ hovorí Lenka Zogatová, ktorá súťaži šéfuje u nás i v Česku. Minulý víkend dostala pod poetický stan slamerov na ostravskom festivale Colors of Ostrava, a napriek počiatočným obavám sa akcia vydarila. „Obdivujem ľudí, ktorí majú odvahu vyliezť na javisko, aj náhodne vybranú porotu z publika. Funguje fakt objektívne.“
Góly, body, sekundy
Do Ostravy docestovala aj režisérka Zuza Piussi s tímom. Podľa Zogatovej scenára totiž nakrúca pre Českú televíziu o slam poetry dokument. Tvrdí, že do projektu, ktorý ju nepriťahuje, by nešla a tento medzi ne určite nepatrí. „Veď je to aj super divadlo,“ hovorí. „Musíte upútať publikum na tri minúty a oni vám dávajú body podľa toho, ako ich oslovíte. Nadchlo ma to. Hľadám v tom poéziu a vyjadrenie človeka, ktorý sa nakoniec stáva hercom.“
Slam poetry hovorí veľa o človeku celom. O jeho odvahe, schopnosti prejaviť sa, o fantázii, slobodnom duchu. „Málokto má odvahu vyliezť a začať hovoriť bez papiera. Ide o to, že niekedy môže byť výsledok úplne jalový, a niekedy vznikne niečo geniálne. Aj divadlá Stoka a SkRAT sú založené na tomto princípe,“ uvažuje Zuza.
Improvizáciu môže do veľkej miery ovplyvňovať momentálna nálada a reakcie na výsledok, ktorý niekedy zaberie, inokedy nie, sú o to spontánnejšie. „Slam poetry mi poskytuje možnosť postaviť sa pred divákov a pokúsiť sa ich špecifickou štylizovanou formou zaujať,“ hovorí Vlado Janček, ktorý sa objavil v nesúťažnej exhibícii v Ostrave a chystá sa aj na trenčiansku Pohodu. Prečo slamuje? Priamo naživo si môže vyskúšať, na čo ľudia reagujú, čo ich zaujíma. „A predovšetkým, pretože sa ide naživo, môžem si užiť počas troch minút poriadnu dávku adrenalínu.“
Porota je dôležitý diskurz. Táto bodovala nedávno v bratislavskom Kúte. Zvíťazil Paľo Čejka.
FOTO SME – TOMÁŠ PROKOPČÁK