Pohoda zlomila divácky rekord aj počasie

Festivalu Bažant Pohoda tento rok vyšlo takmer všetko. Počasie sa zmenilo k lepšiemu a jediné zmeny v programe boli iba prekvapenia pre návštevníkov.

Bez ladu a skladu – opäť pred Václavom Havlom.(Zdroj: PRE SME – MIRO HUDÁK)

TRENČÍN. Už v piatok, prvý deň festivalu Pohoda, jeho šéf Michal Kaščák tvrdil, že padol divácky rekord. Mal pravdu, vyše 30–tisíc ľudí zaplnilo areál a v prajnom počasí strávilo na trenčianskom letisku príjemný víkend s množstvom hudby a sprievodných podujatí.

Kým vlani atmosféru zatienila smrť technika, tento rok sa zaznamenali iba dve vážnejšie zranenia. „Boli problémy, ale len také, ktoré vyplývajú z vysokej koncentrácie ľudí. Zaznamenali sme dve vážnejšie zranenia a niekoľko ľahších,“ povedal včera pre SME šéf festivalu Michal Kaščák.

Novinky a hviezdy

Dvanásty ročník Pohody priniesol niekoľko noviniek. Tými najviditeľnejšími bolo, že organizátori ešte vylepšili servis pre návštevníkov. Aj preto stál lístok na dva dni priamo na mieste 1699 Sk (56,40 eura) a objavil sa stokorunový poplatok za parkovné.

Najväčšou hviezdou mal byť Fatboy Slim, ale úplne ho nakoniec zatienil bývalý prezident Václav Havel.

((vymenene))

Každý rok festivalu hrozí, že headlineri nemusia prísť. Tento rok vystúpili všetci potvrdení umelci s výnimkou britských The Wombats, ktorí však koncert odriekli oveľa skôr. „Minulý rok kapely ubúdali, ale teraz skôr pribúdali. Zahrali sme si my alebo aj AMO, ktorí vystúpili ako hostia Pary. Všetko zaklaplo do seba vrátane počasia,“ dodáva Michal Kaščák.

Počasie vyšlo, aj keď to deň pred akciou vyzeralo zle. V sobotu však ľudí kvôli teplu museli polievať požiarnické autá. Organizátori tvrdia, že na predposledný júlový týždeň „majú vybavené slnečné počasie“.

Stále najväčší

V pomyselnom súboji medzi dvomi najväčšími festivalmi na Slovensku, Hodokvasom a Pohodou, tento rok jednoznačne vyhrala trenčianska akcia. Zatiaľ čo do Piešťan prišlo menej ľudí ako minulý rok, Pohoda trhala cez víkend nové rekordy. Na akciu zavítalo 30–tisíc ľudí, čo je najviac v jej doterajšej histórii. ň

Podľa organizátorov ide o ideálny stav, ale uvažujú o tom, že by mohli areál festivalu ešte rozšíriť.

Pohoda má zmluvu na prenájom vojenského letiska ešte na budúci rok. Potom jej platnosť vyprší.

Organizátori by radi na tejto ploche zostali, aj keď sú pripravení na to, že by sa festival mohol v budúcnosti sťahovať. O novej zmluve má rokovať s ministerstvom obrany.

„To budeme riešiť až potom. Verím, že Pohodu budeme ďalej robiť na letisku, keď nie, tak som si istý, že festival je natoľko silný, že by dokázal prijať nový priestor,“ hovorí Kaščák, ktorý na piatkovej tlačovke dodal, že Pohoda prežila piatich ministrov a stále je tu.

Pohoda plus

Royal Choral Society+SND

Klasická hudba už je tradícia. Ale ak skladbu Aká si mi krásna spieva londýnsky zbor Royal Choral Society spolu s Operou SND, je to aj dojímavé a silné.

The Streets

Ak je nejaká hudba banálne dobrá, nemusíte ju ani dopredu poznať. „Fakin, sklonte sa!,“ zakričal Mike Skinner a svojím divokým mixom elektroniky s hip hopom rýchlo ovládol letisko.

Václav Havel

Bol všade. Na koncerte Ive Bittovej, Joan Baezovej, vozil sa na vláčiku, videl svoje divadelné hry aj film a sobotňajšou disku­siou zelektrizoval celý festival.

The Gossip

Gradujúci koncert. Stačia bubny, gitara, občas basa, skvelá speváčka a páli to ako oheň.

Tinariwen

Básnici Sahary dokázali, že blues síce vznikol v Amerike, ale jeho korene sú v Afrike.

King Solomon Burke

Pravá americká rokenrolová šou v podaní stokilovej legendy aj s ružami pre diváčky.

Bartók s Vargom

Noty Vargovho sláčikového kvarteta ešte nestihli uschnúť, no hudobníci okolo Jozefa Luptáka ich (s podporou publika) zvládli a popri tom si ešte bravúrne strihli aj Bartóka.

Praise You

Legendárny videoklip Spika Jonzea dostal novú verziu, ktorú nacvičili a na hlavnom pódiu v skvelej atmosfére odtancovali náhodní návštevníci.

Matthew Herbert Bigband

Spojenie jazzového orchestra s elektronikou poškodili tech­nické problémy, ale je skvelé, že v programe dostanú priestor aj experimenty.

Slam poetry

Prvýkrát súťažne a úspešne. Každý z desiatich „básnikov ulice“ bol dobrý – či už rýmoval z papierov, či voľnoveršoval.

Literatúra

Daniel Hevier (za všetkých).

Pohoda mínus

Fatboy Slim

Aj elektronické hviezdy starnú. Neprekážalo by, keby Fatboy Slim hral staré hity. Ani keby ich hral v podobe dídžejského setu, aj keď s live kapelou by to bolo iné. Ale určite vadí, keď dídžej vyhlasovaný za hviezdu nedokáže zmixovať dve platne a keď by atmosféra jeho setu mohla byť zaujímavá pred desiatimi rokmi, nie však dnes. Svojím menom na Pohodu pritiahol iný typ publika, zároveň však z „pohodovej“ atmosféry spravil trochu „celebritnú“. Len potvrdil, že tento festival nestojí iba na jednej hviezde, ale predovšetkým na hudbe.

((video))

Jana Kirschner

Ani druhý návrat z Anglicka na Pohodu nepriniesol veľké vzrušenie a speváčku, ktorá má šancu presadiť sa na svetovej scéne. Jana Kirschner pôsobila skôr spomalene než elektrizujúco, čo znásobila aj odvarená verzia rýchlej rokenrolovej klasiky Johnny B. Goode.

Richard Müller

Mal to byť ďalší uzavretý kruh a lepšia pocta Jarovi Filipovi, než aká sa objavila prednedávnom. Presne pred desiatimi rokmi na Pohode koncertoval Jaro Filip. Jeho piesne mal znovuoživiť Richard Müller s Milanom Lasicom a kapelou zostavenou Oskarom Rózsom. Nápad je fajn. Menej fajn ale je, keď z pódia na vás zíva nuda. Do istej miery bol na vine zvuk, no aj to sa dá zachrániť obyčajnou ľudskou bezprostrednosťou. A spevom.

Matthew Herbert a Para

Nie každá kapela funguje na každom pódiu. Kým Herbertovo experimentovanie patrí skôr na elektronickú scénu, divácky vďačné pesničky Pary zase na veľké pódium, pretože na ich koncert na menšom pódiu prišlo mnoho ľudí. Para možno neprodukuje inovatívnu hudbu, na ľudia ich majú radi. Herbert zase osloví skôr fajnšmekrov.

((video3))

Kaščák: Sloboda je nad politikou

So šéfom Pohody MICHALOM KAŠČÁKOM po festivale.

Aké sú vaše prvé dojmy?

„Pre nás sa festival ešte úplne neskončil. Ale podobne ako každý rok sme dojatí z úžasnej atmosféry. Chcem sa poďakovať všetkým, ktorí sa o to zaslúžili.“

Čo povedali na Pohodu hudobníci?

„Bolo by skvelé, keby sa ľudia dozvedeli priamo od nich, aké máme na Slovensku výborné a pozitívne naladené publikum.“

Najväčšou hviezdou sa stal Václav Havel, ktorý zatienil aj Fatboya Slima.

„Keby sme nemali potvrdeného Fatboy Slima, nájdeme iné­ho hudobníka. Václava Ha­v­la nikým nenahradíte. Je to pojem a symbol. Človek, vďaka ktorému môžeme festival organizovať. Jeho návštevu som vnímal ako potvrdenie toho, že Pohoda je slobodný priestor.“

Aj tento rok ste si stihli neplánovane zahrať štyri piesne s Bez ladu a skladu pred diskusiou s Václavom Havlom. Ako sa to udialo?

„V roku 1988 sme vystúpili po jeho prejave na festivale v Lipnici. Bola to veľká sila, veľa pre nás znamenala. Teraz sme sa rozhodli, že si to zopakujeme. Bolo to niečo ako uzavretie kruhu. Pred dvadsiatimi rokmi hovoril pred nami v neslobodnom čase, keď všetkých hudobníkov po tomto festivale zakázali, len preto, že tam Václav Havel slobodne prehovoril. Bol to jeho prvý verejný prejav od roku 1968. Teraz po dvadsiatich rokoch prišiel ako hosť na slobodný festival a my sme pred ním zahrali bez toho, aby nám niekto schvaľoval texty. Po nás vystúpil ako človek, ktorého ste sa mohli spýtať hocičo a nikto za to neniesol následky. Všetko pekne do seba zapadlo. Jeho prítomnosť na festivale bola dôležitá a hovorí o tom, aké podstatné sú pre Pohodu neziskové organizácie a diskusie.“

To by mohla byť odpoveď na kritické hlasy, že Pohoda je prepolitizovná, nie?

„Havla nevnímam ako politickú osobnosť, ale ako umelca a mysliteľa. To, že sa k nemu hlásia politici, je jeho slobodná vôľa. Pohoda nie je politická akcia. Sloboda nemá politický podtón, nemá pravicovú ani ľavicovú orientáciu. Je nad všetkým. Kto v tom nevidí rozdiel a kto si myslí, že kritické diskusie sú o politike, je mimo. Rád sa prihlásim k hodnotám, ktoré pomáhajú slobodu šíriť a nie naopak. Pre niekoho je to o politike, pre mňa ide o občiansky postoj, ktorý je dôležitý. Budeme v tom určite pokračovať aj v budúcnosti.“

Peter Bálik

((p))

Stĺpček Olivera Reháka
Dieťa bez dlhu

Pohoda má v logu dve malé deti. Festival je v pravom slova zmysle dieťaťom Michala Kaščáka, ktorý ho založil a dáva mu viac než ktorýkoľvek iný organizátor. Tento rok sa rozhodol svoj festival dostať z dlhov.

Aj preto do Trenčína, po prvý raz vôbec, pozval skutočne veľkú hviezdu v podobe dídžeja Fatboya Slima. Okrem toho dal v programe veľký priestor aj osobnostiam zo staršej generácie, ktorí zase priviedli publikum svojich rovesníkov. Vyšlo mu to.

Hoci Fatboy Slim skôr sklamal, pre neho prišli na festival aj mnohí, ktorí by inak víkend strávili inde. A vidieť stovky ľudí sedieť pred beznádejne zaplneným stanom pozorne sledovať a potleskom postajačky oceniť diskusiu s Václavom Havlom, je zážitok na celý život.

Ak všetko pôjde ako tento rok, Pohoda by mala konečne priniesť dokonalú pohodu aj tým, ktorí ju organizujú. Prajeme im to.

Najčítanejšie na SME Kultúra


Inzercia - Tlačové správy


 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 4. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 7. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 9. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 10. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Projekt "Zvýšenie odborných kapacít v oblasti práce s mládežou"
 3. Malé knedličky, veľké dojmy
 4. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 5. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 6. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
 7. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
 8. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 9. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 10. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 1. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 11 546
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 11 201
 3. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 7 841
 4. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom 6 512
 5. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 6 129
 6. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 4 138
 7. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 4 031
 8. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 513
 9. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 2 574
 10. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet 2 491

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Opel zrejme skončí vo francúzskych rukách. Bude sa vyrábať na Slovensku?

Francúzska spoločnosť PSA Group rokuje o kúpe nemeckej automobilky Opel od amerického koncernu General Motors. Značka je v dlhodobej strate.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

DOMOV

Exminister z nástenkového tendra kontroluje mestský podnik

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom.

ŠPORT

Prvá klasika ukáže favoritov. Víťazstvo sa však nevypláca

Belgičan Tom Boonen má poslednú šancu vyhrať.

Neprehliadnite tiež

Únos. Film, ktorý vznikol napriek výstrahám právnikov

Pri nakrúcaní prvého slovenského trileru bola aj mama Roberta Remiáša.

Česi na objednávku vlády nikoho neuniesli, predbehli nás v inom

Kajínek, gangster Krejčíř aj kmotor Mrázek. Českí filmári vedia, kde hľadať hrdinov.

Prípad pre psychológa. Na Oscaroch sú ním všetci, vťazi aj porazení

Herci si u nich nacvičujú úsmevy, aby nebolo vidieť ich sklamanie.

Moonlight? Takto vyzerá filmové umenie

Príbeh šikanovaného homosexuála nie je navonok ničím príťažlivý.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop