TRENČÍN. Už v piatok, prvý deň festivalu Pohoda, jeho šéf Michal Kaščák tvrdil, že padol divácky rekord. Mal pravdu, vyše 30–tisíc ľudí zaplnilo areál a v prajnom počasí strávilo na trenčianskom letisku príjemný víkend s množstvom hudby a sprievodných podujatí.
Kým vlani atmosféru zatienila smrť technika, tento rok sa zaznamenali iba dve vážnejšie zranenia. „Boli problémy, ale len také, ktoré vyplývajú z vysokej koncentrácie ľudí. Zaznamenali sme dve vážnejšie zranenia a niekoľko ľahších,“ povedal včera pre SME šéf festivalu Michal Kaščák.
Novinky a hviezdy
Dvanásty ročník Pohody priniesol niekoľko noviniek. Tými najviditeľnejšími bolo, že organizátori ešte vylepšili servis pre návštevníkov. Aj preto stál lístok na dva dni priamo na mieste 1699 Sk (56,40 eura) a objavil sa stokorunový poplatok za parkovné.
Najväčšou hviezdou mal byť Fatboy Slim, ale úplne ho nakoniec zatienil bývalý prezident Václav Havel.
Každý rok festivalu hrozí, že headlineri nemusia prísť. Tento rok vystúpili všetci potvrdení umelci s výnimkou britských The Wombats, ktorí však koncert odriekli oveľa skôr. „Minulý rok kapely ubúdali, ale teraz skôr pribúdali. Zahrali sme si my alebo aj AMO, ktorí vystúpili ako hostia Pary. Všetko zaklaplo do seba vrátane počasia,“ dodáva Michal Kaščák.
Počasie vyšlo, aj keď to deň pred akciou vyzeralo zle. V sobotu však ľudí kvôli teplu museli polievať požiarnické autá. Organizátori tvrdia, že na predposledný júlový týždeň „majú vybavené slnečné počasie“.
Stále najväčší
V pomyselnom súboji medzi dvomi najväčšími festivalmi na Slovensku, Hodokvasom a Pohodou, tento rok jednoznačne vyhrala trenčianska akcia. Zatiaľ čo do Piešťan prišlo menej ľudí ako minulý rok, Pohoda trhala cez víkend nové rekordy. Na akciu zavítalo 30–tisíc ľudí, čo je najviac v jej doterajšej histórii. ň
Podľa organizátorov ide o ideálny stav, ale uvažujú o tom, že by mohli areál festivalu ešte rozšíriť.
Pohoda má zmluvu na prenájom vojenského letiska ešte na budúci rok. Potom jej platnosť vyprší.
Organizátori by radi na tejto ploche zostali, aj keď sú pripravení na to, že by sa festival mohol v budúcnosti sťahovať. O novej zmluve má rokovať s ministerstvom obrany.
„To budeme riešiť až potom. Verím, že Pohodu budeme ďalej robiť na letisku, keď nie, tak som si istý, že festival je natoľko silný, že by dokázal prijať nový priestor,“ hovorí Kaščák, ktorý na piatkovej tlačovke dodal, že Pohoda prežila piatich ministrov a stále je tu.
Pohoda plus
Royal Choral Society+SND
Klasická hudba už je tradícia. Ale ak skladbu Aká si mi krásna spieva londýnsky zbor Royal Choral Society spolu s Operou SND, je to aj dojímavé a silné.
The Streets
Ak je nejaká hudba banálne dobrá, nemusíte ju ani dopredu poznať. „Fakin, sklonte sa!,“ zakričal Mike Skinner a svojím divokým mixom elektroniky s hip hopom rýchlo ovládol letisko.
Václav Havel
Bol všade. Na koncerte Ive Bittovej, Joan Baezovej, vozil sa na vláčiku, videl svoje divadelné hry aj film a sobotňajšou diskusiou zelektrizoval celý festival.
The Gossip
Gradujúci koncert. Stačia bubny, gitara, občas basa, skvelá speváčka a páli to ako oheň.
Tinariwen
Básnici Sahary dokázali, že blues síce vznikol v Amerike, ale jeho korene sú v Afrike.
King Solomon Burke
Pravá americká rokenrolová šou v podaní stokilovej legendy aj s ružami pre diváčky.
Bartók s Vargom
Noty Vargovho sláčikového kvarteta ešte nestihli uschnúť, no hudobníci okolo Jozefa Luptáka ich (s podporou publika) zvládli a popri tom si ešte bravúrne strihli aj Bartóka.
Praise You
Legendárny videoklip Spika Jonzea dostal novú verziu, ktorú nacvičili a na hlavnom pódiu v skvelej atmosfére odtancovali náhodní návštevníci.
Matthew Herbert Bigband
Spojenie jazzového orchestra s elektronikou poškodili technické problémy, ale je skvelé, že v programe dostanú priestor aj experimenty.
Slam poetry
Prvýkrát súťažne a úspešne. Každý z desiatich „básnikov ulice“ bol dobrý – či už rýmoval z papierov, či voľnoveršoval.
Literatúra
Daniel Hevier (za všetkých).
Pohoda mínus
Fatboy Slim
Aj elektronické hviezdy starnú. Neprekážalo by, keby Fatboy Slim hral staré hity. Ani keby ich hral v podobe dídžejského setu, aj keď s live kapelou by to bolo iné. Ale určite vadí, keď dídžej vyhlasovaný za hviezdu nedokáže zmixovať dve platne a keď by atmosféra jeho setu mohla byť zaujímavá pred desiatimi rokmi, nie však dnes. Svojím menom na Pohodu pritiahol iný typ publika, zároveň však z „pohodovej“ atmosféry spravil trochu „celebritnú“. Len potvrdil, že tento festival nestojí iba na jednej hviezde, ale predovšetkým na hudbe.
Jana Kirschner
Ani druhý návrat z Anglicka na Pohodu nepriniesol veľké vzrušenie a speváčku, ktorá má šancu presadiť sa na svetovej scéne. Jana Kirschner pôsobila skôr spomalene než elektrizujúco, čo znásobila aj odvarená verzia rýchlej rokenrolovej klasiky Johnny B. Goode.
Richard Müller
Mal to byť ďalší uzavretý kruh a lepšia pocta Jarovi Filipovi, než aká sa objavila prednedávnom. Presne pred desiatimi rokmi na Pohode koncertoval Jaro Filip. Jeho piesne mal znovuoživiť Richard Müller s Milanom Lasicom a kapelou zostavenou Oskarom Rózsom. Nápad je fajn. Menej fajn ale je, keď z pódia na vás zíva nuda. Do istej miery bol na vine zvuk, no aj to sa dá zachrániť obyčajnou ľudskou bezprostrednosťou. A spevom.
Matthew Herbert a Para
Nie každá kapela funguje na každom pódiu. Kým Herbertovo experimentovanie patrí skôr na elektronickú scénu, divácky vďačné pesničky Pary zase na veľké pódium, pretože na ich koncert na menšom pódiu prišlo mnoho ľudí. Para možno neprodukuje inovatívnu hudbu, na ľudia ich majú radi. Herbert zase osloví skôr fajnšmekrov.
Kaščák: Sloboda je nad politikou
So šéfom Pohody MICHALOM KAŠČÁKOM po festivale.
Aké sú vaše prvé dojmy?
„Pre nás sa festival ešte úplne neskončil. Ale podobne ako každý rok sme dojatí z úžasnej atmosféry. Chcem sa poďakovať všetkým, ktorí sa o to zaslúžili.“
Čo povedali na Pohodu hudobníci?
„Bolo by skvelé, keby sa ľudia dozvedeli priamo od nich, aké máme na Slovensku výborné a pozitívne naladené publikum.“
Najväčšou hviezdou sa stal Václav Havel, ktorý zatienil aj Fatboya Slima.
„Keby sme nemali potvrdeného Fatboy Slima, nájdeme iného hudobníka. Václava Havla nikým nenahradíte. Je to pojem a symbol. Človek, vďaka ktorému môžeme festival organizovať. Jeho návštevu som vnímal ako potvrdenie toho, že Pohoda je slobodný priestor.“
Aj tento rok ste si stihli neplánovane zahrať štyri piesne s Bez ladu a skladu pred diskusiou s Václavom Havlom. Ako sa to udialo?
„V roku 1988 sme vystúpili po jeho prejave na festivale v Lipnici. Bola to veľká sila, veľa pre nás znamenala. Teraz sme sa rozhodli, že si to zopakujeme. Bolo to niečo ako uzavretie kruhu. Pred dvadsiatimi rokmi hovoril pred nami v neslobodnom čase, keď všetkých hudobníkov po tomto festivale zakázali, len preto, že tam Václav Havel slobodne prehovoril. Bol to jeho prvý verejný prejav od roku 1968. Teraz po dvadsiatich rokoch prišiel ako hosť na slobodný festival a my sme pred ním zahrali bez toho, aby nám niekto schvaľoval texty. Po nás vystúpil ako človek, ktorého ste sa mohli spýtať hocičo a nikto za to neniesol následky. Všetko pekne do seba zapadlo. Jeho prítomnosť na festivale bola dôležitá a hovorí o tom, aké podstatné sú pre Pohodu neziskové organizácie a diskusie.“
To by mohla byť odpoveď na kritické hlasy, že Pohoda je prepolitizovná, nie?
„Havla nevnímam ako politickú osobnosť, ale ako umelca a mysliteľa. To, že sa k nemu hlásia politici, je jeho slobodná vôľa. Pohoda nie je politická akcia. Sloboda nemá politický podtón, nemá pravicovú ani ľavicovú orientáciu. Je nad všetkým. Kto v tom nevidí rozdiel a kto si myslí, že kritické diskusie sú o politike, je mimo. Rád sa prihlásim k hodnotám, ktoré pomáhajú slobodu šíriť a nie naopak. Pre niekoho je to o politike, pre mňa ide o občiansky postoj, ktorý je dôležitý. Budeme v tom určite pokračovať aj v budúcnosti.“
Peter Bálik
Stĺpček Olivera Reháka
Dieťa bez dlhu
Pohoda má v logu dve malé deti. Festival je v pravom slova zmysle dieťaťom Michala Kaščáka, ktorý ho založil a dáva mu viac než ktorýkoľvek iný organizátor. Tento rok sa rozhodol svoj festival dostať z dlhov.
Aj preto do Trenčína, po prvý raz vôbec, pozval skutočne veľkú hviezdu v podobe dídžeja Fatboya Slima. Okrem toho dal v programe veľký priestor aj osobnostiam zo staršej generácie, ktorí zase priviedli publikum svojich rovesníkov. Vyšlo mu to.
Hoci Fatboy Slim skôr sklamal, pre neho prišli na festival aj mnohí, ktorí by inak víkend strávili inde. A vidieť stovky ľudí sedieť pred beznádejne zaplneným stanom pozorne sledovať a potleskom postajačky oceniť diskusiu s Václavom Havlom, je zážitok na celý život.
Ak všetko pôjde ako tento rok, Pohoda by mala konečne priniesť dokonalú pohodu aj tým, ktorí ju organizujú. Prajeme im to.
Autor: her, peb