BRATISLAVA. Ani Fatboy Slim, ani Joan Baezová, ani Václav Havel. Najviac návštevníkov festivalu Bažant Pohoda, ktorý sa konal cez víkend v Trenčíne bolo zvedavých na Richarda Müllera. Odhaduje sa, že až 25-tisíc ľudí sa v sobotu večer zhromaždilo pod pódiom, na ktoré vyšiel po dlhej koncertnej pauze. Spevák však pôsobil neisto, vypadávali mu texty a miestami aj falošne spieval.
Po jeho vystúpení zostala časť publika sklamaná, časť znechutená, no boli aj fanúšikovia, ktorí si to vychutnali. Čo sa vlastne stalo?
Koncert, ktorý takmer nebol
„Richard má naozaj objektívne problémy s depresiou, nebola to od neho nespoľahlivosť. Je pod liekmi a momentálne je preňho veľmi ťažké učiť sa nové texty a pamätať si veci,“ hovorí Oskar Rózsa, ktorý je producentom Müllerovho nového CD s dlhým názvom Müller spieva Lasicu, Lasica spieva Müllera, Lasica a Müller spievajú Filipa.
Nahrávka, ktorá sa už dá kúpiť vo vybraných predajniach dokazuje, že Müller spievať stále vie. Že v štúdiu to išlo jednoduchšie, tvrdí aj Rózsa a upozorňuje na ďalšiu dôležitú vec: „Richard dlho nestál na pódiu. Je to normálny človek, u ktorého stres zohráva svoju úlohu.“
Podľa neho keby koncert nebol vyslovene vyžiadaný od Pohody, spevák by o vystupovaním momentálne vôbec neuvažoval. „Ale jedným z motívov, ktoré rozhodli bolo, že sme si povedali, že mu to môže dodať silu, aby sa znovu nakopol.“
Koncert sa dohodol na náhodnom stretnutí Michala Kaščáka so spevákom. Müller začal rozprávať o novom projekte piesní Jara Filipa a šéf Pohody oživil svoju starú ponuku na koncert, ozvláštnený desiatym výročím vystúpenia Jara Filipa na rovnakom festivale.
„Všetci sme verili, že ho nabije, keď uvidí nadšených ľudí,“ tvrdí organizátor Pohody. Keď počujem rôzne polemiky o jeho výkone, pre mňa je úžasným výkonom už len to, že Richard ten koncert odohral a ďakujem mu za to. Po koncerte sme sa už nestihli porozprávať, lebo som musel odbehnúť riešiť iné veci a keď som sa vrátil, už bol preč. Verím, že sa mu to vráti, aj mne vždy Pohoda dobieha neskôr.“
Do poslednej chvíle nebolo jasné, či sa koncert vôbec uskutoční. Tesne pred začiatkom sa Kaščák spýtal Müllera, či má vystúpenie zrušiť, ale spevák povedal, že to skúsi. „Tých pár schodov na pódium muselo byť pre neho veľmi ťažkých. Od chalanov z kapely bolo super, že to odohrali, hoci mohli povedať nie,“ spomína šéf festivalu.
Hudba ako liek
Müller s kapelou zahrali dve skladby z nového CD a výber zo starých hitov ako Milovanie v daždi, Tlaková níž alebo Po schodoch. Na pódium ho prišiel podporiť aj herec Milan Lasica, ktorý pokrstil nový album piesňou Cigaretka na dva ťahy.
„S kapelou som bol výnimočne spokojný. Snažili sme sa urobiť maximum, čo sa v danej situácii dalo,“ tvrdí Rózsa. „Čo sa týka ľudí, veľmi si vážim a som až dojatý z toho, ako väčšina ľudí k nemu láskavo a citlivo pristúpila. Beriem aj to, keď niekto povie: Nemal liezť na pódium, keď na to ešte nie je pripravený. To je pravda. Ale keď už sme sa raz rozhodli do tej situácie vkročiť, všetci vrátane Richarda sme sa ju snažili ustáť na čo najvyššej úrovni.“
Bulvár si podľa Rózsu pomädlil ruky na ľudskom nešťastí. „Otázka je, či tie blbé reči Richarda nezlomia natoľko, že skoncuje s vystupovaním,“ obáva sa hudobník. On sám mal v istom období tiež veľké problémy s drogami. Pomohla mu hudba: „Tým, že ju vnímam ako poslanie a som s ňou emocionálne silne spojený, bol to pre mňa jediný impulz, prečo ísť ďalej. V najťažších stavoch mi už len jej počúvanie dodávalo energiu.“
Čo je to depresia?
Jozef Hašto, psychiater: Depresia spôsobuje človeku veľmi vážne utrpenie, jedno z najťažších aké sa dá zažiť. Môže vás úplne odpojiť od schopnosti prežívať radosť, záujem, lásku a dokonca aj prirodzený smútok. Je to ako keby ste človeku amputovali emócie. Človek je uväznený v skleslej nálade, má obavy, pociťuje hanbu. Podceňuje sa, občas dokonca uvažuje aj so skoncovaním života. Môže výrazne pociťovať fyzickú bolesť, má zlý spánok, je unavený. Pri ťažších depresiách sa nevie postarať o seba. Pomalšie myslí, stráca pohotovosť a spontánnosť. Zdravý človek, ktorý nikdy depresiu nezažil, si ju môže predstaviť, ako keď vás bolí zub a krutá bolesť vás zneschopní natoľko, že nemôžete nič robiť. Depresia sa lieči rôzne – antidepresívami, psychoterapiami, v ťažších prípadoch aj elektrošokmi.
(peb)