SME

Spoločné sídlo STV a SRo

Ministerstvo kultúry pokračuje v pláne zriadiť spoločné sídlo verejnoprávnych médií pri novej budove Slovenského národného divadla v Bratislave, financovať to chce cez PPP projekt

BRATISLAVA - Za 4,455 miliardy korún ( 147 878 909 €) by malo vzniknúť nové sídlo verejnoprávnych médií. Stavebná (3,028 mld. Sk/ 100 511 186 €) aj technologická časť (1,427 mld. Sk/ 47 367 722 €) sa má zaplatiť v rámci projektu verejno-súkromného partnerstva (PPP). Minimálnu časť nákladov má zaplatiť štát a väčšinu súkromný investor. Vyplýva to z Rámcovej koncepcie spoločného mediálneho komplexu Slovenskej televízie (STV) a Slovenského rozhlasu (SRo), ktorú do medzirezortného pripomienkového konania predložilo Ministerstvo kultúry (MK) SR. Koncepcia počíta sa s tým, že bratislavské sídlo rozhlasu známe aj ako obrátená pyramída sa nepredá a získa ho štát. Symfonický orchester SRo by v ňom mal využívať koncertné štúdio. Okrem toho odporúča MK SR umiestniť do súčasnej budovy SRo aj historické archívy STV a SRo. Tiež by tu mohla vzniknúť galéria moderného umenia. Galéria aj archívy by sa mali financovať z predaja sídla STV v Mlynskej doline v Bratislave. MK SR tak pokračuje v pláne zriadiť spoločné sídlo verejnoprávnych médií pri novej budove Slovenského národného divadla v Bratislave na pozemkoch štátu v správe MK SR. S jeho výstavbu súhlasila vláda ešte koncom októbra 2007.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Spoločný mediálny komplex STV a SRo by sa mal podľa návrhu stavať tri roky, pričom s jeho plnou prevádzkou sa počíta po piatich rokoch od štartu projektu. Súkromný partner bude prevádzkovať mediálny komplex 25 rokov. PPP projekt by tak mal trvať, v stavebnej aj technologickej oblasti, spolu 28 rokov. Následne sa komplex dostane do rúk STV a SRo. "Súkromný parter bude za poskytovanie verejnej služby odmeňovaný platbami za dostupnosť platenými STV a SRo," konštatuje sa v materiáli. Ako ďalej vyplýva z návrhu, forma PPP je minimálne o dve percentá výhodnejšia ako forma tradičnej verejnej zákazky. Pritom verejná zákazka na výstavbu mediálneho komplexu by bola asi o 25 percent výhodnejšia ako zotrvanie STV a SRo v ich súčasných priestoroch, tvrdí MK SR.

SkryťVypnúť reklamu

Zmluvu, predpokladá sa, že koncesnú, uzavrie so súkromným partnerom MK SR, ktoré zároveň v spolupráci s STV a SRo bude riadiť a koordinovať celý projekt, vrátane prechodu médií do nového sídla. Okrem ministerstva kultúry sa do projektu zapojí aj ministerstvo financií, ktoré bude plniť regulačnú, metodickú, podpornú a kontrolnú a ďalšie funkcie v oblasti PPP. Súkromný partner bude zodpovedať za prípravu projektu a stavebné riziko, zaistí správu aj prevádzku mediálneho komplexu.

Podľa MK SR je zotrvanie STV a SRo v ich súčasných objektoch nevýhodné. Sídlo STV postavili pred 33 rokmi a SRo pre 23 rokmi. Zodpovedá tomu aj ich kapacita, ktorá je v súčasnosti z podstatnej časti nevyužitá.

Budovy majú drahú prevádzku a sú zastarané, keďže pre nedostatok zdrojov sa systematicky nemodernizovali. Zefektívniť hospodárenie aj prácu verejnoprávnych médií má podľa ministerstva práve spoločný mediálny komplex. V novej budove by mohla sídliť aj v súčasnosti štátna tlačová agentúra TASR. Ak totiž v parlamente prejde návrh zákona o TASR z dielne MK SR, mohla by sa agentúra už od januára 2009 zmeniť na verejnoprávnu inštitúciu. Ministerstvo už má pre prípravu výstavby spoločného mediálneho komplexu poradcu, pražskú spoločnosť Deloitte Advisory, s.r.o.

SkryťVypnúť reklamu
(sita)
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 98 223
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 103
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 804
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 059
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 267
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 877
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 825
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu