Na nového Batmana chodia davy a oslavujú ho kritiky. Za prvý týždeň do pokladní priniesol rekordnú sumu. Heath Ledger takmer určite dostane posmrtne Oscara.
Temný rytier je výnimočný a na to, aby s týmto označením každý súhlasil, netreba vidieť ani sekundu. Takto sú karty rozdané (odpustite frázu, ale keď sa hlavný zloduch volá Joker – Žolík).
Odstrániť infantilnosť bol dobrý nápad
Nový Batman je naozaj iný ako veľká väčšina spracovaní komiksov, ktorých sú a budú kiná plné – v týchto dňoch naraz bežia tri filmy o superhrdinoch – okrem Batmana aj Hulk a Hancock, nedávno skončil Iron-man.
Nápad oživiť Batmana po prvej sérii, ktorá zvláštne miešala pokus o dekadenciu s infantilnosťou – tým, že sa príbeh „zreálni“, bol dobrý.
Batman bol pre niečo také ideálny hrdina, lebo nemá nadprirodzené schopnosti. Dobre gradovaný príbeh o tom, ako sa v bojových umeniach cvičený boháč stane pomocou tajných armádnych vynálezov netopierím mužom, čo sklamaný svetom bojuje proti zlu (tiež nie nadprirodzenému), pred tromi rokmi naozaj potešil. Žiadny zázrak, ale príjemná zmena.
Môže byť z Batmana psychologický film?
Pokračovanie logicky muselo priniesť ešte viac. Je temnejšie, zložitejšie, psychologickejšie, miestami až nezrozumiteľné a navyše neprimerane dlhé.
Berie sa tak vážne, až sa začne cnieť po Jackovi Nicholsonovi, ktorý ako pôvodný Joker proti Batmanovmu lietadlu vytiahol z gatí revolver s metrovou hlavňou. Batman a psychologický film – to je čosi ako dramatizovať Dostojevského v maňuškovom divadle.
Kiná sú však plné a nadšené, je až podozrivé, že neprekáža, aký je film spletitý, a zároveň plný schém, Jokerove plány komplikované, že Batman je len jeden z mnohých hrdinov, a posolstvo takmer po celý čas nejednoznačné.
Podozrivé sú aj priaznivé kritiky, spravidla ich totiž píšu ľudia, ktorí o takýchto filmoch hovoria, že po polhodine zaspali a v tomto prípade by ani nebolo divu.
Alebo, že by za všetkým bola, ako prvoplánovo človeku napadne, len Ledgerova smrť a syndróm takzvaných plyšových sĺz?
Podobné úvahy budú iste mnohí považovať za nemiestne, ale keď zomrel Freddie Mercury, začali hrať piesne Queen na diskotékach, kde ich dovtedy nikdy nehrávali, a táto informácia je od veľmi skúsených vymetačiek diskoték. Podobných príkladov posmrtných idolov by sa našlo mnoho – James Dean, Sid Vicious, princezná Diana.
Dobrý je
Verme však, že ľudia na Batmana chodia, lebo je dobrý. A to aj takí, ktorí sa v slovenskom kine čudovali, že filmy nie sú dabované, a keď sa Ledger objavil na plátne, uznanlivo komentovali: „Dobrý je.“ Proste filmoví fajnšmekri.
Pokiaľ ide o Ledgerov výkon, je výborný. Herci však hovoria, že čím zápornejšia postava, tým sa lepšie hrá, a vo filme je aj veľa iných výborných hereckých výkonov – je prepchaný hviezdami.
Jeho posmrtné ocenenie by bolo trochu odkazom, že na Oscara treba predovšetkým sipieť, občas zadŕhať a do toho pravidelne mľasknúť. Ale to už by bol na polceste k Oscarovi aj leguán.
Recenzia/film
Temný rytier: Batman (The Dark Knight), USA 2008, 152 minút
Réžia: Christopher Nolan. Scenár: Jonathan a Christopher Nolan. Kamera: Wally Pfister Hudba:James Newton Howard, Hans Zimmer
Hrajú: Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart, Gary Oldman, Michael Caine, Morgan Freeman, Maggie Gyllenhaal, Eric Roberts
Premiéra v SR: 24. júla
Trailer: Temný rytier: Batman