Bratislava 29. júla (TASR) - Slovenská národná galéria (SNG) oslávila dnes v priestoroch Eszterházyho paláca v Bratislave spolu s verejnosťou svoje šesťdesiatiny.
Bajcurová v tejto súvislosti vysvetlila spojenie medzi SNG a SF. "Spojenie spočíva aj v tom, že filharmónia vznikla krátko pred SNG a tak tiež oslavuje 60 rokov," dodala. Koncert preto symbolicky venovala všetkým svojim predchodcom, bývalým pracovníkom a tým, ktorí stáli pri zrode SNG. "Koncert by som tiež chcela venovať Karolovi Vaculíkovi, ktorý sa mimoriadne zaslúžil o to, aké má SNG zbierky a program vybudovania základov tejto inštitúcie," podčiarkla. Práve Vaculík bol vedúcim zbierky starého umenia v pražskej Národnej galérii a neskôr sa podieľal na vzniku SNG v Bratislave. Túto inštitúciu vybudoval ako moderný ústav, ktorý získal uznanie doma i v zahraničí. V podaní orchestra odzneli skladby od Wolfganga Amadea Mozarta, Eugena Suchoňa či Bélu Bartóka.
Pri príležitosti výročia, ale aj z dôvodu plánovanej rekonštrukcie galéria pripravila pre divákov výstavnú rekapituláciu svojich dejín nazvanú 60 rokov otvorené, ktorú si návštevníci mohli taktiež pozrieť. Tento zámer je historickým naplnením mnohoročného úsilia, keď sa kurátori snažili zaradiť do plánu podobnú výstavu.
Výstava 60 rokov otvorené sa venuje dejinám, poslaniu a zbierkam SNG. V časovej línii predstavuje najdôležitejšie dokumenty, významné akvizície, jednotlivé pracoviská a osobnosti, ktoré boli s inštitúciou spojené. V sále venovanej začiatkom sa diváci stretnú so zakladacou listinou, portrétom prvého riaditeľa, zvláštnym fondom posmrtných odliatkov, ale aj s rozmanitosťou akvizícií 50. rokov 20. storočia. Okrem historického a výtvarného materiálu je pre divákov pripravený aj výber z takých artefaktov, ktoré by za normálnych okolností na výstave nevideli, napríklad všetky vyrobené stoličky do galerijných priestorov či depozitárny stojan naplnený odliatkami Messerschmidtových tzv. charakterových hláv. Výsledný vizuálny efekt je postavený na mixe zbierkových predmetov, memorabílií a archiválií venovaných inštitúcii. Skôr než o dôsledné dopovedanie príbehu galérie sa kurátorky snažili pútavou formou vyrozprávať tento príbeh so všetkým, čo k tomu patrí vážnou aj humornou formou.
Vznik SNG ako vrcholnej štátnej umeleckohistorickej a zberateľskej inštitúcie inicioval novinár a spisovateľ Laco Novomeský. Galériu zriadilo ministerstvo kultúry 29. júla 1948 ako štátnu príspevkovú organizáciu. Súčasťou SNG sú aj pracoviská mimo hlavného mesta: Zvolenský zámok, Kaštieľ Strážky, Galéria Ľudovíta Fullu Ružomberok a Galéria insitného umenia Pezinok.
Celý fond SNG tvorí takmer 60.000 diel a zberateľský záujem je sústredený predovšetkým na myšlienku identifikácie s minulosťou Slovenska, s jeho kultúrnym dedičstvom. Súčasť zbierkových fondov SNG tvorí aj umenie európskej proveniencie. Činnosť galérie sa najprv zameriavala na akvizíciu, výskum, záchranu a prezentáciu kultúrneho dedičstva vo všetkých výtvarných disciplínach, najmä v maliarstve, sochárstve, kresbe a grafike. K nim sa postupne pripájali i ďalšie oblasti tvorby ako artefakty úžitkového umenia a priemyselného výtvarníctva, diela insitného umenia, scénografické a umelecké fotografie, zbierka architektúry a kolekcia intermediálnych tendencií.
nav ala ed