Zvolenská štvorica predstavuje fúziu elektroniky a živých hudobných nástrojov (gitara, basa, flauta, trúbka, perkusie), všetko doplnené o vokál. Sami svoju hudbu nazývajú „connecting“. Zahrali si s kapelami Tučnolist či Vetroplach a predskakovali aj legendám Transglobal Underground.
LAVAGANCE
Svoj prvý koncert odohrali v roku 2005. Keď sa objavili s debutovým EP Back To Attraction, začali zbierať prvých verných fanúšikov a aj prvé ceny – od Akadémie populárnej hudby na Slovensku. A tá si niečo z vôd alternatívy všimne len vtedy, keď je to “hriešne dobré”. A to Lavagance sú! Za všetkým sa však ukrýva poctivá práca vo vlastnom štúdiu, stovky koncertov po celom Slovensku aj schopnosť prijať kritiku. V uplynulom roku vydali album Orthodox Experience, ktorý bezplatne ponúkli aj na stiahnutie. Talentovaný líder kapely Marek Rakovický sa stal aj vyhľadávaným slovenským producentom. Jeho “dobré ucho” ocenil už aj Frank Winter na svojom debute How To Be Alone.
PPE
Až po odohraní viac ako stovky koncertov sa fanúšikovia PPE dočkali ich debutu. Po dlhom čakaní sa tak stalo v roku 2006. “Pudingáči” vtedy konečne vydali album Automati. Na ten ďalší sa nečakalo až tak dlho, vyšiel v minulom roku. Pozitívny, žánrovo pestrý a eklektický album so súčasným zvukom – tak Play/Pause/Eject definuje samotná kapela. Ostáva len dodať, že ostatný album je “továrňou na hity”. Éterom Rádia_FM už zamávali single Make Up (dočkal sa aj remixu kapely The Uniques), Davaj Het alebo Retro Stylin’.
BAABA /PL/
Nové milénium sa Bartosz Weber rozhodol privítať novým projektom. S rozširovaním diskografie sa rozširovala aj zostava kapely a štúdiový projekt “elektronického mága” sa zmenil na riadnu koncertnú kapelu. Po šiestich rokoch na scéne a štyroch albumoch si kapela získala uznanie nielen v domácom Poľsku, ale aj vo Francúzsku a Nemecku. V aktuálnej zostave sa stretávajú famózni hudobníci, ktorí zo svojich nástrojov dostávajú len to najlepšie. Tomasz Duda (saxofón, sampler, flauta), Piotr Zabrodzki (basgitara), Macio Moretti (bicie), samozrejme všetko pod vedením gitaristu Bartosza Webera. Ostatným štúdiovým albumom je Poope Musique, ktorý zožal pozitívne kritiky. “Nebuďte hlúpi, vypočujte si Poope Musique”, aj to je jedno z odporúčaní v recenzii na album. (Adrian Chorebala, Ultramaryna).
PLASTIC SWANSPríjemne pôsobí zistenie, že čoraz viac mladých ľudí sa oddáva priateľskému jammovaniu v prenajatej skúšobni odrastených metalistov a trávením času v domácom štúdiu. Podobný je aj príbeh mladej slovenskej kapely Plastic Swans. Vznikli v roku 2007 a rýchlo pochopili, že to nebude len zabíjanie nudy, ale poriadna kapela. Okrem vlastných textov im zavoňala aj tvorba britského romantického básnika Williama Blakea a tak sa rozhodli jeho verše zhudobniť. Prvá nahrávka Don’t Be Swan vznikla v provizórnom štúdiu kamarátov zo skupiny Pomätená lady, tie ďalšie sú na ceste.
DJ BOOTSIE QUARTET /HU/
V trinástich mladý Bootsie objavil čaro hip hopových nahrávok. Na šrotovisku počas dovolenky v Nemecku našiel prvý prehrávač a začal sa učiť ako robiť a cítiť hudbu. O pár rokov už s kamarátom Benskim zakladal kapelu Arral Szemben. V roku 1998 sa už mohli pochváliť debutovým albumom The Flood a o dva roky nasledoval album Heavy Water. V tom istom roku rozbehol spoluprácu so zvučným menom Yondreboi. Spolupracoval na jeho albume Shallow And Profound. Po niekoľkých spoluprácach vydal album s príznačným názvom Silent Partner. Bootsie bol totiž roky tichým, nenápadným partnerom v pozadí, zároveň urobil album, ktorý chcel byť nenápadným partnerom svojich poslucháčov na dlhých cestách . Na pódiu ho sprevádza čelista Albert Markos, gitarista Gergely Kovacs a bubeník Tibor Lazar.
TONY GRANKO
Najskôr bola kapela Tea Peak, potom pseudonym Yori Titturittu a dnes je Toni Granko vyhľadávaným, no zriedka koncertujúcim osviežením miestami nudnej slovenskej scény. Za jeho tvorbu by sa nemuseli hanbiť ani zahraničné vydavateľstvá. Pôsobivé skladby Toniho Granka hľadajte aj na http://www.myspace.com/yorititturituakatonigranko. Zimomriavky zaručené!
HOME MADE MUTANT
V tomto roku sme sa dočkali tretej časti trilógie “o láske a spolunažívaní” z dielne slovenského projektu Home Made Mutant, pod názvom Home Made Mutant Made Home. Po uvoľňovacích cvikoch v prvej časti a pubertálnej revolúcii v druhej, sa tentoraz pokúsili vytvoriť pre Mutanta domov. Záverečnej časti predchádzali Hight Volatage Resistence a Pitbull Report. Základná trojica Maroš Hečko, Marcel Buntaj a Martin Gašpar vydávala časti trilógie každé tri roky.
FOOLK & DJ LIXX
Po niekoľkých netových releasoch a nevtieravom hite Upstairs Cabaret sa Dušan Vančo rozhodol projekt Foolcut pochovať. Začal si šľapať vlastnú cestu opäť odznova, tentokrát aj s miestom v katalógu prestížneho slovenského vydavateľstva Deadred Records. V úvode tohto roka nám Foolk priniesol prvé LP Red Pills For Daddy. Žiadna kolekcia starých releasov, ale trinásť noviniek s potenciálom singlov aj temné počiny vypovedajúce o Vančových aktuálnych stavoch, za ktoré by sa nemuseli hanbiť ani v britskom Ninja Tune. Súčasná zostava kapely je Vančo aka Foolk a Dj Lixx. “Hráme set plný samplov a zvukov zachytených na albume v kombinácii s turntablismom”, prezradil Vančo. Foolk miluje experimenty, pošepkáva sa aj o jeho pohrávaní sa s drum’n’bassom.
LA CARAVANE PASSE /FR/
Ak by sa vyhlásila súťaž o synonymum spojenia koncertná kapela, La Caravane Passe by to hravo zvíťazili. Stačí navštíviť ich myspace a pozrieť si sekciu nadchádzajúcich či uplynulých koncertov. Kapela väčšinu času trávi na pódiách a svedčí im to. Francúzska partia do nástrojov bije ako poriadna alternatívna rocková kapela, do svojej hudby však pridávajú prvky hudby východnej Európy, Španielska či tých najexotickejších krajín aké si viete predstaviť. V ich francúzskych textoch sa ľahko stratíte, neváhajú totiž použiť aj španielske, ruské, talianske alebo arabské výrazy. Milujú prstene, zlaté retiazky a veľké slnečné okuliare. To treba nielen počuť, ale aj vidieť! Od minulého roku je na trhu album Velkom Plechti.
YOUCOCO
Významný slovenský nezávislý label Deadred Records dal o sebe v tomto roku vedieť hneď niekoľkokrát. Aj vďaka dvojici YouCoco. Kamarátky z detstva a rodáčky z Trenčína, Ria Bobotová a Radka Kvasničková vzali domácu scénu útokom. Veď nestáva sa až tak často, aby sa na Slovensku objavil kvalitný a povšimnutiahodný dievčenský projekt. Bez toho, aby vlastnili štúdiovú nahrávku aspoň jednej skladby, dobyli éter Rádia_FM. Sami tvrdia, že robia “autentický melodický zvuk” a už ho aj stihli predviesť českému publiku. Radka je mimochodom aj členkou koncertnej kapely Karola Mikloša.
ORCHESTER NOVEHO PRIMITIVIZMU
Ako uvádzajú vo svojom “infochlieviku”, Orchester Nového Primitivizmu píše svoju históriu od dátumu 2.2. 2002. Už v roku 2003 sa im podarilo nahrať nie jeden ale rovno dva albumy (Hiťi z našej riťi a The Best of 2003-2003). Ako už názvy albumov dávajú tušiť, ide o vtipné a originálne združenie. Po vydaní albumov sa usídlili na koncertných pódiách. Po personálnych zmenách v zostave sa v roku 2006 objavili s ďalším nápaditým albumom Live in obývačka. A potom opäť a opäť koncertovali. V minulom roku vydali ostatný štúdiový album Nejaké topánky si tu niekto zabudol fuj. Inštrumentálno-vokálny súbor z Banskej Bystrice to jednoducho vie!
www.myspace.com/orchesternovehoprimitivizmu
LED TO SEA / USA/
Led To Sea je sólovým projektom hudobného zázraku, huslistky Liz Alex Guy a jej častého spolupracovníka, perkusionistu menom Saba Angel. Za všetko môže náhodné stretnutie dvojice v obchode s bicyklami. Padli si do oka a odvtedy spolu hrávajú. Sabeho perkusie sú presne tým, čo dotvára nezabudnuteľnú atmosféru Alexiných sláčikov a nežného hlasu. Alex pôsobila aj v kapele Degenerate Art Enseble a Jason Webley Quartet. V uplynulom roku priniesla na značke Eleven Records prekrásny a precítený debut Led To Sea. Má rada Kate Bush, Nicka Drakea či PJ Harvey – ovplyvniť sa nechala tými najlepšími.
KUBIZ
Kubiz je mladou kapelou skúsených hudobníkov (časť kapely pôsobí v projekte Junkless). Fungujú len od začiatku tohto roka, na konte už však majú prvé demo Nsržc. Sami svoju hudbu označujú za fúziu nu-jazzu, rocku či experimentálnych prvkov. Kapelu tvorí: Lukáš Kubičina (bicie), Ivko Šufliarsky (basgitara), Martin Bukový (klávesy) a Branko Jakubiš (gitara).
JUNKLESS
Banskobystrický projekt Junkless nemá rád žánrové škatuľky, veľa mu hovoria experimenty a ich cieľom je kvalitná a dobrá hudba. Na pódiu predvádzajú živý drum’n’bass. Laptopy dopĺňajú živými gitarami a bicími. V súčasnosti kapela funguje v trojčlennej zostave: Lukáš Kubičina, Braňo Podkonický a Jakub Kúdela. Sú skvelí, jedineční a je čas ich spoznať!
FAKE TAPES (CZ)
Pražská indie rocková štvorica Fake Tapes to na susednej českej scéne skúša od roku 2006. Začínali ako Big Cheese a po českých kluboch to rozbiehali s cover verziami. A úspešne! Prekopali základnú zostavu, zmenili názov na Fake Tapes a cover verzie vymenili za svoje skladby. Ako sami tvrdia, je ťažké ich škatuľkovať, jednoducho si predstavte vokály od Placebo, basu od U2, bicie a lá Dave Grohl a gitary Nirvany.
V súčasnosti pracujú na debutovom albume.
NOVÉ MAPY
Nové Mapy hrajú akusticky aj elektronicky, atmosféru dotvárajú frázy abstraktného jazyka, pocity náhlej zmeny v skladbách striedajú čisté a jednoduché pasáže. Nové Mapy nadväzujú na tvorbu mindMap. Projekt mindMap to vo vodách elektronickej vody poriadne zamútil, napríklad skladbu „Gerlach“ zaradilo svetové vydavateľstvo F-communications na výberovku Megasoft Office 2005. Nové Mapy koncertujú v zostave elektronika-mašinky (Igor Iliaš), gitara, klávesy, basa (Martin Hasák) a spev (Dana Mazalová). Vizuál dopĺňa videoprojekcia. V tomto roku vydali na Azyl music krásny album Veselé.
JUNIOR
DJ Junior - jednoducho talent na slovenskej klubovej scéne. Začínal spoločne s členmi dnešného projektu Ear Drum Kru. Mladý Zvolenčan na seba upozornil ako rezident klubu Spojka. Dnes hráva v bratislavskom Subclube, či v Nu Spirit bare. V jeho freestylových setoch výrazne cítiť zmes chutí brokenbeatu, drum'n'bassu, hip hopu, dubstepu, downtempa, housu alebo elektroniky.
STO MÚCH
Detský spevácky zbor Zvonček, obvodné kolo Melódií priateľstva, Cementón, Hasiaci prístroj - v týchto hudobných telesách to členom hudobného zoskupenia Sto Múch chvalabohu nevyšlo. A to je dobre! Inak by sa v roku 2005 na slovenskej scéne nezjavil originálny a nápaditý hudobný skvost. 19. marca 2005 odohrala kapela v tradičnej banskobystrickej pivárni svoj prvý koncert. V textoch dominujú témy ako sú verbung, svadba, páračky, láska k zvieratám ako aj hľadanie vlastného ja v dnešnej hektickej dobe. Ekologický funky-underground, v ktorom dominujú horehronsko-podpolianske vplyvy, alebo ako hovorí ich náčelník Juraj Haško - HIT-HOP, predviedli aj na debutovom albume Z Hrušky dole. Skupina STO MÚCH účinkuje v zložení: Juraj Haško (náčelník, klávesové nástroje, spev), Lucia Šusteková (spev a tanec), Maca Vilhanová (alt sax, spev a tanec), Martin Novák (gitara), Miroslav Páv (basgitara) a „Hollub“ (bicie).
DJ GARI
Dj Gari je slovenskou dídžejskou legendou. Začal hrávať v roku 1998, svet elektronickej hudby ho však fascinoval už začiatkom deväťdesiatych rokov. Banskobystrický DJ hráva drum'n' bass, downtempo hip hop, nu jazz až po click‘n‘ cuts. Pôsobí aj v bookingu Exorcist.
SANDPAPER
Sandpaper - ďalší z bookingu Exorcist, ďalšia legenda. Pôvodne mu zavoňal hiphop, neskôr však prišiel na chuť aj minimalu, downtempu, drum’n‘bassu či jungle. Okrem slovenských klubov sa predviedol aj v Prahe či vo Viedni.
VENEER
Hned s prvým singlom I Learned To Fly si Veneer získali pozornosť niekoľkých slovenských rádií, na debutový album si však ešte nejaký čas museli počkať. Impulzom bolo spojenie s Milanom Caisom a Dušanom Neuwerthom /Tata Bojs/, pod ktorých dozorom vznikal vytúžený debut Light (EMI). Prvotina kapely Veneer to dotiahla k dvom nomináciám na cenu Aurel.
Pavol Hubinák sa realizoval aj ako producent debutového albumu českej kapely Khoiba, Nice Traps a na konte má aj zbierku remixov ( Lenny Kravitz, Dan Bárta, Tina, ai….).
V súčasnosti kapela dokončuje dlho očakávaný, v poradí druhý štúdiový album. Známy je už aj jeho názov - Recovery.
THE GROOVE
EXP
Vznikol sice iba prednedavnom (maj 2008), ale jej clenovia sa pohybuju na hudobnej scene uz dlhsie: Andrej Hruska (gitara,programovanie), Martin Ziak (basova gitara a galactic arm robot), Ľuboš "Ezo" Ambrózai (bicie nastroje), Habbiel (vocals) a Arthur-notebook:)
The Groove Exp sa venuje drum n’basu s prvkami jazzu a funku veducich az do chill outu. Ziva kapela bezprostredne reaguje na publikum, co sa odrzkadluje v samotnej tvorbe. Kazde vystupenie je jedinecne a neopakovatelne.
Autor: barb