Brilantná, svieža fraška Komédia omylov zo Shakespearovho raného obdobia rieši zámeny osôb, ktoré sa v deji dostávajú do čoraz zamotanejších komických situácií.
Vojvoda z Efezu sa chystá popraviť kupca zo Syrakúz, ktorý v meste nedovolene predával tovar. Hodinu svojej smrti sa podarí kupcovi oddialiť rozprávaním príbehu o svojej rodine, o manželke a synoch - dvojčatách a ich dvoch sluhoch, tiež podobných ako vajce vajcu. Rodinu kedysi rozdelila búrka počas plavby na mori a jedného zo synov aj so sluhom zaviala sem, do Efezu. Dobre teda, ak sa do ďalšieho rána nájde a kupca spod šibenice vykúpi, vojvoda mu daruje život.
V Efeze sa však náhodou nachádzajú obaja kupcovi synovia, aj so svojimi jednovaječnými sluhami. Efezský syn je ženatý, a tak sa teda celý kolotoč nedorozumení začína krútiť okolo manželky, krásnej Adriany. Dôkladne zamotaný príbeh sa napokon vďaka nej aj rozmotá a trápenie strieda ozajstný happyend.
V jednom kole
Režisér Ivan Rajmont nič nekomplikoval. Príbeh postavil na scénu takpovediac na istotu. Žiadne veľké experimenty, akurát Shakespearových kupcov a obchodníkov - bez väčšieho významového presahu - vďačne nahrádza okuliarnatá a klobúková mafia. A tovar, ktorý syrakúzsky kupec nedovolene predáva v Efeze, nie je nič iné ako biely prášok.
Popri štandardných kostýmoch s exotickým nádychom zaujme šikovné scénické riešenie - všetko sa odohráva v dvoch veľkých trojhranoch fungujúcich na princípe toční, s niekoľkými dverami. Krútiaca sa scéna prakticky a dômyselne zasahuje do deja - do roztočeného kolotoča naháňačiek a skrývačiek, sprevádzaných riešením rozrobených vzťahov.
Z hercov priťahovala dominantná Jitka Čvančarová ako manželka Adriana. V tragikomických pózach sa dobre držali i David Suchařípa ako vojvoda, syn Antifolus v dvojúlohe v podaní Martina Pechláta či jednovaječní sluhovia, ktorých „vymakal“ Filip Rajmont. Samozrejme, bodovali na scéne s ohľadom na to, že hra v exteriéri pod holým nebom si vyžaduje oveľa viac hlasových síl. Prehrávanie sa vlastne berie už ako prirodzená súčasť takýchto produkcií. A Shakespearovým hrám to neprekáža.
Letný režim
Samotná inscenácia si však získava diváka - ako je to u väčšiny podobných letných kusov - najmä pohodlnosťou vo využívaní overených režijných postupov. Akoby prítomnosť hereckých osobností (mimochodom, tentoraz bez česko-slovenskej kombinácie) automaticky zaručovala dobrú hru. Chýba invencia, ktorá by z konceptu inscenácie urobila aktuálnu súčasnú výpoveď.
Letný divák sa predsa ničím nelíši od diváka, ktorý chodí na predstavenia počas divadelnej sezóny.
Divadlo/recenzia
William Shakespeare: Komédia omylov
Preklad: Martin Hilský
Réžia: Ivan Rajmont
Scéna: Martin Černý
Kostýmy: Irena Greifová
Hrajú: David Suchařípa, Zdeněk Maryška, Martin Pechlát, Filip Rajmont a ďalší.
Premiéra: 8. júla 2008 na Hudobnej fakulte AMU v Prahe