BRATISLAVA. „Niektorí vedia, že existoval, občas v rádiu Devín pustia nejakú jeho skladbu. Jeho odkaz prežíva ťažko,“ povedal v nedávnom rozhovore Andrej Šeban. Jeden z najlepších slovenských hudobníkov, Dežo Ursiny, zomrel pred 13 rokmi a jediné, čo v súvislosti s ním po jeho smrti vzniklo, sú dve knihy. Marian Jaslovský napísal monografiu Pevniny a vrchy a nedávno vyšli listy, ktoré Dežo písal výtvarníčke Zdenke Krejčovej, žene, ktorú spoznal vďaka svojej chorobe.
Film o ňom práve vzniká, budúci mesiac ide materiál do strižne. Výnimočný je už teraz – zrejme to bude prvý film o Ursinym, ktorý jeho tvorcovia aj dokončia.
Za všetkým je hudba
„Chcel som zistiť, čo je za tým mýtom, na Slovensku veľmi silným, lebo faktov je málo. Jaslovský knihou zaplnil medzeru, ale neexistuje žiaden dokument o ňom, ak nepočítame tie autorské, v ktorých aj vystupuje, alebo krátke záznamy či niekoľko klipov. Všetci ho berú ako hudobnú legendu a človeka, ktorý žil divokým životom a polepšil sa, keď zistil, že má rakovinu,“ hovorí režisér Peter Krištúfek.
Dodáva, že za všetkým je hudba, ktorej plánuje dať značný priestor. „Pre mňa znamená veľa, to je vlastne dôvod, prečo to robím. Spolu s textami je absolútne neopakovateľná.“
Vo filme bude účinkovať 28 ľudí, s ktorými sa štáb stretol, vrátane najbližšej rodiny, spolupracovníkov aj žien, ktoré miloval. Krištúfek nechal o Ursinym hovoriť jeho blízkych.
„Mal som veľké šťastie, všetci boli prístupní. Ivan Štrpka, ktorý bol pre mňa kľúčový, sa úplne otvoril. Oskar Rózsa sa nechal presvedčiť, aby zahral na klavíri jeho Pod hladinou.“ Prehovárať bolo trochu treba Soňu Ursinyovú. „Viacerí mi neverili, keď som za nimi prišiel. Tých pokusov nakrútiť o Dežovi dokument už bolo niekoľko, ale nikto ho zatiaľ nedokončil. Tento bude prvý a asi aj jediný.“
Nakrúcalo sa aj na Fedákovej ulici v Dúbravke, kde Ursiny žil a kde je ešte stále jeho menovka na vchode, dokonca aj v opustených štúdiách Opusu v Pezinku, kde sa albumy nahrávali. Štáb bol aj v Prahe za výtvarníčkou Zdenkou Krejčovou, s ktorou sa Ursiny spoznal, keď nakrúcal dokument o rakovine.
Bohém, búrlivák aj guru
„Najskôr bolo treba objasniť mnohovrstevnosť jeho vzťahov. Je to pri ňom kľúčová vec. Tak som si vydestiloval tri ženy.“ Manželku, s ktorou sa neskôr rozviedol, Evu Rosenbaumovú – lásku z mladosti, s ktorou zostal v kontakte do konca života, hoci žila v Ríme, a Krejčovú. „Zdenka Krejčová má úžasné vyžarovanie, bolo to mrazivé stretnutie. Našli sa až tak osudovo. Ich vzťah rámcovalo to, že obaja vedeli, že nemajú veľa času, hlavne, keď uňho prepukla recidíva.“
Ďalšie unikátne stretnutie bolo so synom Liubom z Bulharska. „Je populárnym dídžejom, na jeho koncerty chodia tisíce ľudí. Stretli sme sa vo Viedni, kde vystupoval. Nevie po slovensky, ani nikdy na Slovensku nebol.“ Ursiny jeho aj jeho matku navštevoval v Sofii.
„Je to fascinujúci príbeh človeka, na jednej strane bol bohém a búrlivák, na druhej svätec a guru. Problém, ktorý mal s režimom, jeho neľahká povaha a nakoniec choroba, ktorá ho postihla na najcitlivejšom mieste, v ústnej dutine.“
Dokument produkuje Patrik Pašš. Koľko minút bude mať, zatiaľ nie je jasné, hoci v zmluve je to vymedzené na hodinu. „Mám voľnú ruku, a keďže máme veľa zaujímavého materiálu, možno to unesie aj 90 minút, ak to má niečo povedať aj tým, ktorí Dežovu hudbu nepoznajú.“