BRATISLAVA. Dôvodom zmeny priestoru je rekonštrukcia Bratislavského hradu.
Veľký 55-členný orchester jedinečnými úpravami najlepších svetových i slovenských hudobných tém oslávi štátny sviatok Deň ústavy 1. septembra. Bude to ďalšia premiéra vlastného unikátneho projektu tentoraz so slovenskými sólistami svetového mena, ktorých domáce publikum skoro nemá šancu vidieť a počuť. Sú to operní speváci Adriana Kučerová (soprán), Dalibor Jenis (barytón) a huslista Dalibor Karvay. Dramaturgia programu a jednotlivé skladby sú pre nich "šité" na mieru. V špeciálnych úpravách Ľubice Salamon-Čekovskej a Petra Jantoščiaka vyniknú témy velikánov klasickej hudby (Mozart, Puccini, Brahms a iných), najväčšie hity slávnych muzikálov a operiet i pôsobivé talianske belcantá.
"Zvukovú a vizuálnu stránku koncertu zabezpečia najlepší zvukoví a javiskoví majstri tak, aby sa sila umeleckého zážitku preniesla z hľadiska k divákom a vytvorila výnimočnú atmosféru živého koncertu," uviedla Jana Jančeková z organizátorského združenia Feeling.
Keď v roku 2004 vznikla myšlienka založiť orchester Zlaté husle, nikto nevedel, akú bude mať životnosť. Spojiť množstvo špičkových slovenských muzikantov, sólistov a členov renomovaných orchestrov pôsobiacich doma i v zahraničí, ktorí v minulosti hrávali v umeleckom súbore Lúčnica, bol odvážny a ťažko realizovateľný nápad. Nadšenie oslovených inštrumentalistov umeleckým šéfom a husľovým virtuózom Martinom Sleziakom však dalo energiu rozvinúť túto ideu v jeden z najúspešnejších pôvodných slovenských projektov svetovej kvality. O tom sa môžu presvedčiť aj návštevníci koncertov v Levoči (15. augusta), Senici (16.8.), Trnave (17.8.), Budapešti (18.8.), Nitre (23.8.) a Dubnici (28.8.).
V projekte Zlaté husle pod hradom bude nový program s uvedenými sólistami. Adriana Kučerová vstúpila do svetovej speváckej elity víťazstvom na prestížnej súťaži Hansa Gabora Belvedere vo Viedni (2005). Hneď na to jej prišla ponuka účinkovať na renomovanom Salzburskom festivale. Spievala už aj v milánskej La Scale, v Paríži, Mníchove a iných významných operných scénach.
Dalibora Jenisa poznajú v Londýne, Paríži, Hamburgu či v Los Angeles. Vlani sa už aj slovenskí poslucháči presvedčili, prečo tento spontánny a sebaistý barytonista patrí k najžiadanejším spevákom na svete a účinkuje v najprestížnejších operných domoch s najväčšími hviezdami. Dlhými vlasmi pripomína svoju gitarovú minulosť, ktorou začínal kariéru.
Dalibor Karvay je jeden z najperspektívnejších mladých slovenských umelcov, ktorý stojí na prahu svetovej kariéry. Na husle hrá od troch rokov a od štrnástich študuje vo Viedni u jedného z najkvalitnejších pedagógov sveta, profesora Borisa Kuschníra. Víťazstvo na Veľkej cene Eurovízie 2002, kde reprezentoval Rakúsko, a ďalšie ocenenia od roku 1993 potvrdzujú jeho výnimočné kvality. Podobne ako aj to, že hráva na husliach za 400.000 Sk (13.278 eur) z bruselskej dielne Mathiewa Devuysta.