Viedeň/Bratislava 14. augusta (TASR) - Výstava s názvom Bad Painting v Múzeu moderného umenia (MUMOK) vo Viedni prináša netradičný pohľad na výtvarné umenie prostredníctvom diel významných umelcov pracujúcich s gýčom, škaredosťou, šokujúcimi maliarskymi prvkami či ironizáciou tradičného konceptu krásy.
Na prehliadke sú zastúpené diela významných osobností umenia 20. storočia ako sú Francis Picabia, René Magritte, Asger Jorn či Julian Schnabel.
Už na počiatku minulého storočia umelci ako Picabia propagovali štýlový pluralizmus ako alternatívu ku klasicky vnímanej avantgarde. Myšlienka kritiky maľby prostredníctvom maľby samotnej zasiahla nakrátko aj tvorbu belgického surrealistu Reného Magritta.
Vrchol výtvarného protestu zažívala "zlá maľba" v 80. rokoch v súvislosti s širším kultúrnym hnutím punk. Medzi ústredných predstaviteľov tohto deštruktívneho prístupu k tvorbe patria Albert Oehlen, Martin Kippenberger a Werner Büttner. Ich diela sú na výstave takisto zastúpené.
Kurátori vybrali pestrú vzorku známych i menej známych obrazov aj od Georga Baselitza, André Butzera, Johna Currina, Giorgia De Chirica, Pinota Gallizia, Philipa Gustona, Neila Jenneyho, Sigmara Polkeho, Heimrada Prema, Petera Saula, Helmuta Sturma, Lisi Yuskavageovej a Hans-Petera Zimmera.
Výstava potrvá do 12. októbra a je prístupná denne od 10h. do 18h., vo štvrtok až do 21h.