Po mravoučných rozprávkach o hračkách, chrobáčikoch, rybičkách, strašidielkach, superhrdinoch či kuchtiacich hlodavcoch prišiel Pixar s klasickou, plnokrvnou sciencefiction. Možno nie novátorskou a originálnou, ale o to ani nešlo.
Odkazy minulosti
Motívy prevzaté z filmov Číslo 5 žije, E. T. - Mimozemšťan, Blízke stretnutia tretieho druhu a predovšetkým z geniálneho Kubrickovho 2001: vesmírna odysea nie sú tradičnou bezduchou vykrádačkou, na aké sme si už zvykli v rodinných animovaných komédiách iných štúdií. Nie sú ani citátmi, ale komentárom. Poklonou, hoci občas s lišiackym úškrnom. K tomu treba prirátať základný motív, vypožičaný z klasického vedeckofantastického románu Briana W. Aldisa Nonstop o vesmírnych kolonistoch, ktorí sú na ceste už tak dlho, že zabudli, kto sú, kam smerujú aj odkiaľ prichádzajú. Podobný motív sa stal ťažiskom Matrixu bratov Wachowských a nesie tézu: ak si prestaneme klásť základné otázky, ak na ne prestaneme hľadať odpovede, začneme degenerovať.
WALL-E (názov filmu - meno hlavnej postavy je skratkou Waste Allocation Load Lifter-Earth-class, preto by sa malo písať veľkými literami) sa od vyššie menovaných líši tým, že hlavným hrdinom nie je človek, ale robot. Robotík WALL-E však nie je rozprávačom. Tým je imaginárna digitálna kamera, statická, studená, akoby nezainteresovaná, len sledujúca a dokumentujúca dianie. Film si vystačí s minimom dialógov, prvá polhodina je bez dialógov. Funkčne sú zaradené i sekvencie hrané živými hercami. Tvorcovia pokračujú v sprisahaneckej hre s divákom a do filmu ukryli mnoho odkazov na iné diela tvoriace základ našej kultúry.
V budúcnosti ľudia, manipulovaní veľkými spoločnosťami, podľahli konzumu a znečistili planétu i okolitý vesmír tak, že museli hľadať podmienky na život inde. Do kozmu ich odviezli lode tých istých firiem, ktoré zničili Zem. Na planéte ostali len roboty, určené na likvidáciu odpadu.
Posledný Mohykán
Po stáročiach funguje jediný - WALL-E. Ani po sedemsto rokoch neprestal žasnúť, tešiť sa z maličkostí, nadchýnať sa. Za ten čas si vypestoval skutočnú osobnosť a stal sa nadšeným fanúšikom filmovej podoby muzikálu Hallo, Dolly! Jeho existencia sa razom zmení, keď na Zemi pristane vesmírna loď so sondami, ktoré vyslali ľudia, aby zistili, či sa podmienky na Zemi zlepšili. Postkatastrofická sci-fi sa mení na love story malého, sladkého WALL-E k novučkej nablýskanej robotke EVE. Robot-upratovač začína odstraňovať nielen fyzický odpad, ale i špinu, ktorá hluší všetko, čo robí človeka ľudským.
Malý, naivný robot ako nový mesiáš. Pritiahnuté za vlasy? Drzé? Podobných vecí nájdete vo film WALL-E plno. Našťastie.
Recenzia/film
WALL-E (WALL-E)
USA 2008, 98 minút
Námet: Pete Docter.
Scenár: Jim Reardon a Andrew Stanton.
Réžia: Andrew Stanton.
Strih: Stephen Shaffer.
Hudba: Thomas Newman.
V slovenskom znení: Dušan Jamrich, Ľuboš Kostelný, Marek Fašiang, Samuel Spišák, Michaela Drotárová, Henrieta Mičkovicová a ďalší.
Video: Trailer WALL-E