SME

Skladatelia emigrovali alebo prichádzali o miesta

Šesťdesiate roky v hudbe sa netýkali iba bigbítu. V klasike sa začala výrazne presadzovať generácia tridsiatnikov, ktorej život poznačila normalizácia.

Peter Kolman (vľavo), Ilja Zeljenka a Roman Berger.Peter Kolman (vľavo), Ilja Zeljenka a Roman Berger. (Zdroj: ARCHíV N.H.)

Postupný politický odmäk sa prejavil aj v klasickej hudbe. Nové skladby a často aj kritické texty začali publikovať Ilja Zeljenka, Roman Berger, Ladislav Kupkovič, Peter Kolman, Juraj Hatrík a ďalší skladatelia, ktorí dostali názov Generácia 60. rokov. Mali okolo tridsiatky, túžili po slobodnom prejave a kontakte so svetom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nové osobnosti, nové aktivity

„Každý z nich bol svojskou osobnosťou, aj keď prirodzene najprv prišla fascinácia najsilnejšou vlnou Novej hudby, Druhou viedenskou školou a protagonistami Darmstadtskej školy (Nono, Stockhausen, Boulez),“ píše v knihe Dejiny hudby Naďa Hrčková. „Na Slovensku sme nemali zázemie medzivojnovej avantgardy, estetický a štýlový zvrat k Novej hudbe 50. rokov sa tu odohral oveľa priamočiarejším a radikálnejším spôsobom.“

SkryťVypnúť reklamu

Najvýraznejšími predstaviteľmi tejto generácie bola dvojica Ilja Zeljenka (1932-2007) a Ladislav Kupkovič (1936). Zeljenka napísal prvé zrelé diela v duchu tzv. Novej hudby a bol neoficiálnym hovorcom celej skupiny, Kupkovič od roku 1964 uvádzal svetovú avantgardu so súborom Hudba dneška.

Podľa vzoru Darmstadtských letných kurzov a festivalu Varšavská jeseň sa mladým skladateľom podarilo zorganizovať vlastnú prehliadku súčasnej hudby, povestné Semináre na zámku v Smoleniciach. Hosťami tam boli osob­nosti ako Stockhausen, Ligeti či Górecki, no tretí ročník (1970) sa stal posledným a konal sa už bez dvoch kľúčových postáv – Kupkoviča a teoretika Petra Faltina, ktorí emigrovali.

Vyhodení a prijatí

V roku 1969 sa konal dramatický zjazd Zväzu slovenských skladateľov. Viedli ho Berger so Zeljenkom: „Ruské vojská boli v uliciach a Alexander Moyzes ešte v jednej zo svojich svetlých chvíľ dokázal zakričať ’Preč s nimi!’ a zakončiť svoje emotívne vystúpenie tým, že ak by neprotestoval, raz by mu vnuk mohol vykričať ’A ty, dedo, prečo si vtedy mlčal?,“ spomína Naďa Hrčková.

SkryťVypnúť reklamu

O tri roky neskôr už rovnaká inštitúcia pre „nesprávne politické postoje“ vylúčila Zeljenku, Bergera, Hatríka, Kolmana, Hrčkovú a ďalších. Vyškrtnutie zo zväzu znamenalo existenčné problémy, pretože tvorba nečlenov sa nemohla znieť verejne. Zeljenka utrpel ťažký nervový šok, Kolman neskôr emigroval.

Starší kolegovia sa ich vtedy neza­stali. Naopak. V roku 1991 na sympóziu Hudba a totalita odzneli tieto Kupkovičove slová: „Mnohí vyčíňali, zvlášť dobre mám v pamäti niektoré scény, kde vystupovali napríklad Kardoš a Očenáš. To boli špecialisti na špinavú prácu; ale aj takí elegantní páni ako Suchoň, Cikker a Ferenczy sa v istých situáciách nezachovali práve vzorne.“

Ale aj starší skladatelia mali problémy. Moyzes prišiel o funkciu rektora VŠMU, Suchoň svoj podpis na protestnom liste proti vstupu vojsk údajne odvolal, no bol predčasne penzionovaný. Na druhej strane, perzekúcie netrvali dlho. V roku 1976 vylúčených znovu prijali do zväzu a začali sa hrávať ich diela. „Nebolo možné donekonečna nútiť ľudí počúvať partizánske symfónie, jalové výplody treťotriednych partajníkov a pri­sluhova­čov,“ vysvetľuje Hrčková.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 353
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 491
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 280
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 332
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 937
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 472
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 554
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 087
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu