BRATISLVA.
Podľa generálneho riaditeľa Slovenského národného múzea Petra Marákyho je to reprezentatívna prezentácia dôležitých udalostí v našich dejinách. Panelová výstava v piatich jazykových mutáciách je určená najmä pre zahraničie a na Slovensku je prvýkrát. "Po premiére v Štrasburgu aj vďaka ministerstvám kultúry a zahraničných vecí ju už videli v 15 mestách krajín Európskej únie a bude putovať ďalej," uviedol Maráky.
Výstava prezentuje okrúhle výročia zlomových udalostí novodobých slovenských dejín, ktoré sa zhodou okolností udiali v rokoch zakončených osmičkou. Sú to roky 1848, 1918, 1938, 1948 a 1968. Voľne je k nim priradený aj rok 1989, ktorý otvoril cestu k vzniku samostatnej SR.
Na výstave možno vidieť zatykač na Hodžu, Hurbana a Štúra vydaný maďarskými úradmi v roku 1848, pištoľ, letáky a iné písomné dokumenty z toho revolučného obdobia. Nechýbajú prvé jazykovedné diela Juraja Fándlyho, Antona Bernoláka a Ľudovíta Štúra.
Rok 1918 je zastúpený zápisnicou zo zasadania Slovenskej národnej rady z 30. októbra, Prvomájovou rezolúciou prijatou v Liptovskom Mikuláši a inými dokumentmi. Výstavu spestrujú cestovná toaletná výbava a okuliare Alexandra Dubčeka, bankovky, rukopisy, busty, zástavy, vyznamenania, pohľadnice a iné osobné veci rôznych predstaviteľov či ostnatý drôt z likvidácie hraníc v roku 1989. Doplnkom výstavy je desaťminútový dokumentárny film režiséra Igora Dobiša Magické osmičky v dejinách Slovenska na DVD.