BRATISLAVA. Zároveň bola uvedená kniha August'68 od Radoslava Ragača. Výstava potrvá do 31. augusta.
Na 34 paneloch možno vidieť fotky z vtedajšieho obdobia a text, ktorý ich komentuje. "Nejde tak ani o umelecké fotografie, ako skôr o dokumentačné. Snažili sme sa čo najautentickejšie zachytiť vtedajšiu dobu," povedal autor výstavy Peter Balún. Fotografie pochádzajú predovšetkým zo slovenských archívov, ale niektoré materiály sú aj z Nemecka a z Prahy. "Robili ich príslušníci KGB. Aj na základe nich si návštevník môže urobiť obraz, čo vtedajších príslušníkov KGB zaujímalo," podotkol.
Kniha August'68 je zostavená z fotografií a dokumentov archívu Ústavu pamäti národa. Väčšina z nich pochádza z jednotlivých fondov zo zložiek štátnej bezpečnosti. "Sú to fotografie a letáky, ktoré zhabala štátna bezpečnosť. Materiál mal slúžiť ako podklad na stíhanie rebelov," informoval Ragač.
Podpredseda vlády Dušan Čaplovič, ktorý sa na otvorení výstavy zúčastnil, povedal: "Rok '68 vnímam ako stratu ilúzií jednej generácie, ktorá verila, že je tu možnosť zmeniť svet okolo nás a bola veľmi sklamaná. Na 20 rokov sa pred ňou zavreli dvere a generácia stratila to, čo je pre dnešnú mládež samozrejmé."
Čaplovič si myslí, že z tohto obdobia si treba zobrať predovšetkým poučenie. "Sila veľmocí a ideológií je schopná prevalcovať každú dobrú myšlienku. Takéto excesy stretávame aj do dnešných čias. Mnohé krajiny a štáty sa z tejto tragédie nepoučili. Pevne verím, že táto výstava urobí všetko pre to, aby mladá generácia nezabudla a dejiny sa neopakovali," upozornil.
V období príchodu sovietskych vojsk bol Čaplovič ako vysokoškolák izolovaný na archeologickom výskume v Červenom Kláštore. "Keby nebolo Slovenského rozhlasu, tak by som ani nevedel, čo sa deje. Prvé informácie boli pre mňa až nepredstaviteľné. Prišlo sklamanie a čas normalizácie," uzavrel.