BRATISLAVA. Známy slovenský herec Michal Dočolomanský zomrel dnes predpoludním na Klinike pneumológie a ftizeológie Fakultnej nemocnice s poliklinikou v bratislavskom Ružinove.
Pre agentúru SITA to potvrdila hovorkyňa nemocnice Rút Geržová.
Nezabudnuteľný predstaviteľ Jánošíka z muzikálu Na skle maľované podľahol zákernej rakovine pľúc vo veku 66 rokov.
Michal Dočolomanský sa narodil 25. marca 1942 v obci Niedzica (Nedeca) v dnešnom Poľsku. Na konci druhej svetovej vojny sa dvanásťčlenná rodina na čele s učiteľom Rudolfom Dočolomanským a matkou Florianou rumunského pôvodu presťahovala do Svätého Jura. Tu trinásťročnému Michalovi učaroval svet javiska.
V ochotníckom divadle si zahral prvú hlavnú úlohu v Andersenovej rozprávke Snehová kráľovná. Poslednou hrou, v ktorej účinkoval ako svätojurský ochotník, bol Geľo Sebechlebský.
Nezabudnuteľný JánošíkPo ukončení základnej školy sa vyučil za automechanika. Herectvo absolvoval s červeným diplomom v roku 1964 na Vysokej škole múzických umení v Bratislave a od augusta toho istého roku bol členom činohry Slovenského národného divadla.
Nezabudnuteľné sú jeho titulné postavy v muzikáli Neila Simona Pozor na Leona, Ibsenovej dráme Peer Gynt. Divákom učaroval aj ako Mortimer v komédii Brooklynská noc a v mnohých ďalších.
V roku 1974 ho režisér Karok Zachar obsadil do úlohy Jánošíka v slávnom muzikáli Ernesta Brylla a Katerzyny Gärtnerovej Na skle maľované. V roku 1999 bola už 555. repríza a Dočolomanský bol jedným z troch hercov z pôvodného obsadenia.
Do nakrúcania filmov sa pustil na začiatku 60. rokov. Zahral si v poviedkovom filme Tvár v okne (1963), po boku Juraja Kukuru v sfilmovanej dráme baladickej novely Margity Figuli Tri Gaštanové kone (1966), ale aj v televíznej inscenácii Dobrodružstvo pri obžinkoch (1968).
Jeden z najžiadanejšíchV sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch patril k najžiadanejším slovenským hercom. V tomto období účinkoval v dráme Medená veža (1970), Bačova žena (1972), ale aj v dobrodružno-historickom seriáli Adam Šangala (1972).
Veľký úspech mu priniesli aj televízny film podľa románu Františka Hečka Červené víno (1976), komédia Sváko Ragan (1976) a rola neporaziteľného súkromného detektíva Nicka Cartera v krimi komédii Adéla ještě nevečeřela (1977).
V roku 1980 prišiel sfilmovaný muzikál Na skle maľované, v roku 1981 komédia Tajemství hradu v Karpatech a dobrodružná dráma Noční jazdci.
Okrem ďalších desiatok filmov si zahral Valenta Pichandu v Jakubiskovej Tisícročnej včele (1983) a šesťdielnom televíznom filme na motívy historického románu Hany Zelinovej Alžbetin dvor (1986). Ostatných desať rokov 20. storočia účinkoval vo filmoch Corpus delicti (1991), Manželstvo na cimpr-campr (1992) či Domovníkov syn (1993).
V roku 1997 dostal úlohu v úspešnom českom komediálnom seriáli Četnické humoresky a o rok neskôr aj v slovenskom seriáli Horská služba. V roku 2002 účinkoval v ďalšom českom filme Perníková věž. V roku 1982 dostal titul zaslúžilý umelec.
Mimoriadne zásluhyV roku 2007 ho na návrh Vlády Slovenskej republiky prezident Ivan Gašparovič ocenil Radom Ľudovíta Štúra I. triedy - za mimoriadne zásluhy v oblasti politiky, rozvoja Slovenska a za mimoriadne významné šírenie dobrého mena v zahraničí.
V tom istom roku získal cenu Literárneho fondu za celoživotnú tvorbu. K jeho koníčkom roky patrilo bezmotorové lietanie a automobilové pretekanie. Michal Dočolomanský mal dve deti. Dcéra žije v zámorí, syn Michal popri pozícii manažéra pôsobí ako hudobník slovenskej country scény.
Reakcie kolegov
Milan Lasica, humorista a herec, ktorý Dočolomanského poznal od jeho hereckých začiatkov:
"On bol jedinečná osobnosť. To je vzácny prípad, keď je niekto fešák a súčasne má komický talent."
Maroš Kramár, herec, ktorému mal Dočolomanský nedávno krstiť hudobné CD:
"Bol veľká československá hviezda. Bol známy tak na Slovensku, ako aj v Čechách. A bol podľa mňa, ako som ho ja poznal, bol neuveriteľne skromný človek. Nikdy sa nehral na hviezdu, on bol hviezda, ale bol veľmi skromný."
"Bol to môj dobrý kolega, kamarát, zažil som s ním veľa pekných chvíľ."
Ladislav Chudík, herec, ktorý bol pri Dočolomanského začiatkoch v Slovenskom národnom divadle (pre portál Aktuálne.sk):
"Je mi teraz nesmierne smutno a ťažko, lebo viete, keď tá stará generácia sa už vytráca, tak to je, ako keď rieka tečie a odchádza do mora, my zase odchádzame do zeme. Ale keď sú to mladí a mladší, tak to strašne bolí."
Milan Kňažko, bývalý herec a politik:
"Bol to skvelý človek, vynikajúci herec. Bude nám veľmi chýbať."
Martin Porubjak, dramaturg a režisér:
"Ťažko k jeho úmrtiu niečo povedať. Poznal som ho ako praktického a veselého človeka. Bude nám chýbať."
Magdaléna Vášáryová, herečka, poslankyňa parlamentu (pre Aktuálne.sk): "Stretla som ho pred dvoma mesiacmi a sme sa rozlúčili, obaja sme vedeli, že sa už neuvidíme. Som rada, že sa dlho netrápil."
Květa Fialová, česká herečka, ktorá si s Dočolomanským zahrala napríklad vo filme Adéla ešte nevečerala:
"Tiež som ho poznala z Bratislavy, keď sme v totáči nakrúcali na Slovensku. Bol to báječný chlapec. Bol úžasný, miláčik to bol."
Milan Šteindler, český režisér, ktorý s Dočolomanským v roku 2002 natočil film Perníkova veža:
"Je to pre mňa veľmi ťažké. Bol vynikajúci herec, ktorý bol schopný zahrať úplne všetko od komédie až po tragédiu, a hral to skvele, keď si spomeniem napríklad na film Adéla ešte nevečerala."