KREMNICA. Do programu festivalu humoru a satiry Kremnické gagy sa občas násilne vtlačila aj nostalgia. Napríklad v momente, keď po skončení trojdňovej zábavy klesala na mestskom hrade vlajka s nápisom Sranda víťazí a spolu s ňou sťahovali z funkcie prezidenta Akadémie humoru Slovenska Milana Markoviča. „Štatút festivalu je už raz taký. Súhlasím, že prezidenta treba meniť a nielen na gagoch,“ dodal Markovič.
Akademik Roman Vykysalý uistil, že gagy ostanú kremnické aj v nasledujúcich ročníkoch. Dementoval tak fámy, podľa ktorých sa uvažuje o ich sťahovaní sa do Martina. Časť programu tohtoročného festivalu sa totiž konala aj v tomto meste, keďže gagisti chceli cez humor pomôcť Martinu pri prezentácii jeho kandidatúry na európske hlavné mesto kultúry.
Multižánrový, európsky, rodinný
Tri dni festivalu s troma stovkami účinkujúcich z desiatich krajín Európy boli také, aké ich organizátori chceli mať. Multižánrové, stredoeurópske až európske a rodinné. Na svoje si prišli všetky vekové kategórie aj vyznávači rôznych žánrov.
V Kremnici sa stretli karikaturisti, hudobníci, literáti, tvorcovia pouličnej zábavy, no predovšetkým kvalitné divadelné súbory. Dostať sa na predstavenie GUnaGU In Da House chcelo buď ostré lakte, alebo dobrú trpezlivosť. Rovnako na tom boli predstavenia Divadla Ludus či Commedie z Popradu.
Atmosféra festivalu nadchla aj vynikajúceho anglického komika a predstaviteľa Posledného gentlemana Paula Clarka. „Na Slovensku som hral po prvýkrát práve na gagoch a nedokážem si predstaviť lepšiu symbiózu umenia a starého mesta,“ dodal. Osud jeho 444 rokov starého gentlemana sa stretol s nadšením predovšetkým u divákov, ktorí bezchybne ovládajú angličtinu. Tí, čo nerozumeli, sa už predstavením prelúskali ťažšie.
Najväčším lákadlom pouličnej zábavy sa stal Clive Chandler so svojimi svetoznámymi postavičkami Punch, Judy & Baby, doktori Klauni či skvelý portugalský klaun Enano so svojou Červenou čokoládou.
Krása po gagovsky
Ľudské telo sa na gagoch zvykne chápať svojsky. Ak ste chceli mať na hlave namiesto vlasov umelecké dielo, stačilo sa zveriť do rúk kreatívnych holičov Osadia z Barcelony. V poľnej kožnej ambulancii vám zas na želanie prirobili bradavice, starecké škvrny, prípadne kliešťa na pupok namiesto piercingu.
Natrápil sa aj výtvarník Ivan Popovič, ktorý sa rozhodol kresliť priamo na ženské telo, no tlačili sa k nemu predovšetkým deti. Na pomoc mu pribehol Rasťo Piško, takže snaha nakoniec nebola márna.
Do uličky slávnych nosov pribudol známy herec a kabaretiér František Dibarbora z dielne kremnického sochára Petra Kapustu. Plastiku odhalil jeho syn Michal.
S Počiatkom na nafukovačku
Celý rok pracujú akademici z Akadémie humoru Slovenska na tom, aby ocenili Zlatými gunármi to najkvalitnejšie, čo v oblasti jednotlivých žánrov vzniklo.
A tiež na anticene Trafená hus za najväčšiu trápnosť roka. Tú si odniesol minister Počiatek za osobitú argumentáciu pri zdôvodňovaní svojej návštevy na súkromnej jachte. Keďže minister si cenu neprevzal osobne, akademik Roman Vykysalý mu ju chce odovzdať na Balatone, na požičanej nafukovačke.
Z divadelných inscenácií si gunára odnieslo Mestské divadlo Žilina za Kompletného Shakespeara, špeciálnu cenu za karikatúru získal Ladislav Belica, pouličným produkciám kraľoval Dr. Klaun.