BENÁTKY. Absenciu tradičných amerických komerčných veľkofilmov sa síce vedenie medzinárodného filmového festivalu pokúša vydávať za prejav príklonu k umelecky náročnejšej časti svetovej kinematografie, skutočnosť, o ktorej čvirikajú vrabce, je oveľa prozaickejšia.
Štrajk hollywoodskych scenáristov spôsobil, že mnohé z pripravovaných snímok nie sú hotové. No i tak sa v Benátkach objavilo viacero superhviezd.
Hoci médiá informovali, že Brad Pitt sa zúčastnil na otvorení festivalu ako člen delegácie tvorcov snímky Ethana a Joela Coenovcov Burn After Reading, skutočným dôvodom jeho návštevy bolo prevziať si cenu Volpiho čaša. Pittovi ju udelili na benátskom festivale vlani za výkon v dráme Zabitie Jesseho Jamesa.
Charlize Theron prišla s drámou režiséra Guillerma Ariagu The Burning Plain, v ktorej sa minulosť konfrontuje so súčasnosťou. Vytvorila tu ďalšiu zo silných charakterových rolí. Nemenej presvedčivý výkon v postave ženy po amputácii prsníkov podala Kim Basinger.
Tohtoročná znelka sa odvíja od krátkeho filmu bratov Lumiérovcov Pokropený kropič. Jedny z prvých pohyblivých obrázkov sa postupne menia podľa toho, ako sa vyvíjal film až na počítačovú animáciu. Autorom myšlienky je taliansky klasik Ermanno Olmi, ktorému tohto roku udelia čestného Zlatého leva za celoživotný prínos.
S rôznymi oceneniami sa v Benátkach roztrhlo vrece. Po lanskom držiteľovi festivalového ocenenia Glory to the Filmmaker Award Takeshim Kitanovi si tohto roku cenu prevzal iný slávny režisér – Abbás Kiarostámi, ktorý na festivale mimo súťaže predstavil svoj najnovší film Shirin. Snímka po celých 92 minút zobrazuje jednu po druhej tváre 120 iránskych herečiek (plus hosťujúca Juliette Binoche), sledujúcich v kine fiktívny film podľa perzskej legendy z 12. storočia, aký v moslimskom Iráne nemá nádej uzrieť svetlo sveta. Počujeme len jeho zvukovú stopu – a vidíme výrazy diváčok. Neobyčajný film však benátske publikum prijalo s pochopením.
Neoddeliteľnou súčasťou berlínskeho festivalu je súťaž o cenu poroty gayov a lesbičiek Teddy Bear. Najnovšie má obdobu aj v Benátkach. Najlepšie dielo s témou homosexuality alebo kultúry queer bude vyberať medzinárodná porota, vedená známym tvorcom erotických filmov Tintom Brassom.
Udalosťou, ktorá si získala najväčšiu pozornosť, však bolo položenie základného kameňa nového festivalového paláca. Vyrastie neďaleko súčasného, zaberie väčšiu plochu ako rímske Koloseum, pojme 2700 divákov a vyžiada si náklady 70 miliónov eur.