BRATISLAVA. S jedným z najznámejších a najpopulárnejších slovenských hercov Michalom Dočolomanským sa dnes v novej budove Slovenského národného divadla rozlúčili stovky kolegov, priateľov, známych i fanúšikov. Legendárneho umelca, ktorý 26. augusta ako 66-ročný podľahol rakovine, jeho kolegovia obdivovali ako čestného, profesionálneho a vtipného človeka. Diváci zase nezabudnú na jeho herecké výkony, napríklad Jánošíka.
Herci z národného divadla i ďalších scén netajili veľké dojatie. "Je to na mňa tak trochu priveľa," povedal riaditeľ činoherného súboru Juraj Slezáček, ktorý sa s Dočolomanským poznal 44 rokov. Boli spolu v škole i v šatni, kam od kolegovej smrti vraj nevošiel.
"Uznával som ho ako absolútneho profíka, ktorý nikdy nesklamal," podotkol Slezáček. Známe je, že Dočolomanský ako Jánošík skočil salto aj so zlomenými rebrami. Aj čestný vraj zostal až do svojho konca. V máji, keď bolo známe, že bojoval s rakovinou pľúc, vraj prišiel s výpoveďou. "Bolo mu trápne, že si nedokáže plnohodnotne plniť povinnosti," poznamenal šéf činohry, podľa ktorého však všetky predstavenia Dočolomanský odohral, nezúčastnil sa len na prípravách nových inscenácií.
Hoci niektorí ťažko hľadali slová, na Dočolomanského budú spomínať aj s úsmevom. "Čo sme sa my nasmiali, robil žarty, strašil nás," pousmiala sa nad spomienkami herečka Emília Vášáryová. "Bol odvážny muž, milujúci život, humor, recesiu, sebairóniu," dodala.
Populárny herec bavil kolegov aj mimo divadla. "Prvýkrát v živote som s ním letel. Pilot to spustil dole, akoby sme padali a keď sme už mali hrču v hrdle a kričali, oni sa na nás otočili, že to sú len srandičky," priznal Štefan Skrúcaný, ktorého však pobúrilo, ako umieranie jeho priateľa sledovala tlač. "Bulvárnym spôsobom informovania samotné médiá zobrali Mišovi minimálne pol roka života," tvrdil.
Dočolomanský si vraj neprial, aby bol v divadle vystavený jeho katafalk, prítomní si však pozreli viaceré ukážky jeho divadelných postáv, vrátane muzikálu Na skle maľované. "Jánošík bohatým bral a chudobným rozdával, on bral niekde v sebe zo svojho srdca a rozdával všetkým," zhodnotil režisér Juraj Jakubisko, ktorý Dočolomanského obsadil do Tisícročnej včely.
Dočolomanský patril medzi najpopulárnejšie osobnosti slovenského divadla a filmu, denne mu vraj chodili na vrátnicu divadla desiatky listov. "Je prítomný hlboko v mysliach ľudí na Slovensku i v širšom okolí. Bol som dojatý, akú úctu mu vzdali v Česku," zhodnotil Ladislav Chudík.
Scénu, kde Dočolomanský strávil dlhé roky a zahral asi 120 rolí, dnes zaplavilo množstvo kvetov, posledný potlesk vo vyše 600-miestnej sále neutíchal. Zástupy ľudí čakali aj na to, aby mohli zapísať svoje odkazy do kondolenčnej knihy. Herec patril medzi tých, ktorí si chránia súkromie a s novinármi odmietal hovoriť. Jeho priaznivci sa tak možno viac o ňom dozvedia z knižky, ktorú vraj o ňom pripravujú.