BENÁTKY. Hercom, na ktorého sa cez víkend sústredila najväčšia pozornosť médií, sa stal Pavel Liška. Festival v nedeľu uviedol hneď dve snímky, v ktorých stvárnil titulné roly. Prvou bola fínska dráma Muukalainen (Návštevník), druhou psychologický film českého režiséra Bohdana Slámu Venkovský učitel. Obe mali úspech.
Návštevník mladého fínskeho filmára Jukka-Pekka Valkeapää rozpráva prostredníctvom obrazu s minimom slov príbeh zo samoty uprostred lesov. Hospodár sedí vo väzení, jeho mladá žena a nemý syn sa snažia prežiť, ako sa dá. Všetko sa zmení, keď sa ujmú ťažko raneného cudzinca.
Slámov drsný Venkovský učitel po predstavení vo festivalovom kine PalaLido zožal ovácie postojačky s výkrikmi Bravo!
Vrúcne prijatie si vyslúžil japonský majster animácie Hayao Miyazaki s filmom Gake no ue no Ponyo (Ponyo na útese nad morom). Novodobá adaptácia príbehu o morskej panne, ktorá sa z lásky stala človekom, je typickou Miyazakiho kombináciou fantázie, mýtov, kánonov anime a klasickej science fiction. Film sa vo všetkých benátskych rebríčkoch kritikov i publika razom vyšvihol na prvé miesto ako zatiaľ najhorúcejší kandidát na ocenenie.
Miyazakiho animovanej snímke tohto roku v hlavnej benátskej súťaži konkuruje aj ďalší japonský animovaný dlhometrážny film The Sky Crawlers režiséra Mamoru Oshiiho, tvorcu kultového kresleného sci-fi Ghost in the Shell. Ten je však na programe až vo štvrtok.
V pondelok popoludní sa predstavením krátkeho filmu Eve začala súťaž Corto Cortissimo. Autorkou filmu, v ktorom hlavné roly stvárnili Lauren Bacall a Ben Gazzara, je známa herečka Natalie Portman (Star Wars, Leon).
O Zlatého leva súťaží aj vietnamský Khi toi 20 (Keď som mal 20 rokov), ktorý štátna cenzúra zakázala a na benátskom festivale ho premietnu len z nepovoleného DVD.
Podobne i dve snímky, označované v programe ako „filmové prekvapenie“, sú prekvapením predovšetkým pre čínske a iránske cenzúrne úrady.
Prvým je dráma Wanmei shenhuo (Perfektný život) čínskej režisérky Emily Tang, tvorkyne filmu o udalostiach na Námestí nebeského mieru Dongci bianwei. Druhý, Khastegi (Tedeum) iránskeho tvorcu Bahmana Motamediana, rozpráva o živote transsexuálov v dnešnom Teheráne.