Neobsadené miesta šéfa Činohry a šéfdirigenta Opery, nefunkčná točňa. Najmä o tom sa rozprávalo na tlačovej konferencii k novej sezóne SND.
BRATISLAVA. Hoci bolo slnečné dopoludnie, vo vestibule novostavby Slovenského národného divadla bolo plno. Pred novinárov sa postavilo kompletné vedenie SND. Skloňovala sa hlavne nová sezóna, ale na pretras prišli aj staré problémy.
Opera: šéfdirigent aj bloky
Najviac otázok smerovalo na Gabrielu Beňačkovú. Svetoznáma speváčka sa stala riaditeľkou Opery SND v polovici júla, no dosiaľ svoje plány nekonkretizovala. Až včera sa novinári dozvedeli, že jej zmluva nie je na rok, ako sa neoficiálne tvrdilo, ale na dobu neurčitú. Druhou dôležitou informáciou je meno šéfdirigenta: „Od 15. septembra ním bude Rastislav Štúr. Zahraničných hostí zatiaľ nechcem pozývať. Máme dosť talentov, musia na sebe pracovať,“ tvrdí Gabriela Beňačková.
Nová šéfka opery sľubuje „kvetnatý repertoár“ na ďalšiu, jubilejnú sezónu. Napriek divadelným prázdninám stihla urobiť niekoľko zmien už aj v tejto sezóne. Najviditeľnejší je návrat k tradícii predstavení v blokoch, kde sa v krátkom čase strieda 4-5 opier. Podľa Beňačkovej je to lepšie pre súbor a ide o západný štandard.
Zásadná zmena sa týka aj Rusalky: „Prekážalo mi tretie dejstvo. Nepripustím v Rusalke drogy,“ vysvetlila speváčka, ktorá má k opere osobný vzťah, prečo diváci uvidia iba koncertnú verziu.
Súbor čakajú štyri premiéry. Najskôr Suchoňov Svätopluk, ktorého naštuduje Juraj Jakubisko. Práve známy režisér si vraj vyžiadal preobsadenie, čím Beňačková zdôvodnila fakt, že až dva mesiace pred premiérou je známe, kto vlastne bude v náročnom diele spievať.
Ambiciózna Činohra
Meno nového riaditeľa Činohry, na ktorého sa čaká od apríla tohto roku, stále známe nie je. Ani včera generálna riaditeľka SND Silvia Hroncová nič nové nepovedala. Informovala o tom, že počas prázdnin sa podarilo vyriešiť mnoho akútnych technických problémov v budove. Toľko diskutovanú točňu však nie, pretože v danej chvíli divadlo môže len čakať na vyjadrenie k podanej reklamácii a prenajímať si výhodne náhradnú točňu z Prahy.
„Točňa nejde, ale my hráme. Vlaňajšia 93–percentná návštevnosť je pre nás najpodstatnejšia,“ povzbudil divákov Juraj Slezáček, dočasne poverený vedením Činohry. Premiéry novej sezóny označil ako ambiciózne. Bude ich osem, z toho jedna – Amadeus Petra Shaffera – v historickej budove.
V pondelok a utorok divadlo hostí ochotníkov z Brezna a Prievidze. V novembri príde na rad očakávané Odchádzanie Václava Havla v réžii Petra Mikulíka v preklade Milana Lasicu.
Z nových pôvodných titulov pribudne Kocúr na kolieskových korčuliach Jána Uličianskeho určený pre deti či monodráma Roberta Rotha v réžii Rasťa Balleka. S Annou Kareninovou sa na scénu Činohry vracia ako režisér jej bývalý šéf Roman Polák. Prvý raz sa v SND predstaví režisér Marián Amsler s Plantážou Davida Gieselmanna.
Balet chce rozpáliť
Prvou premiérou sa v tejto sezóne SND predstaví Balet. Prokofievov Ivan Hrozný je výzvou pre mužský zbor, má pozdvihnúť jeho kvalitu. Druhým novým naštudovaním bude ešte do konca kalendárneho roka Luskáčik. „Dúfame, že rozpáli a zaujme,“ hovorí riaditeľ Baletu Mário Radačovský.
Jeho súbor čaká aj hosťovanie v Kanade a pár zaujímavých projektov. Prvým bude benefičné Gala proti rakovine. Na Silvestra do zloženého večera Bolero pribudne nová choreografia. Meno autora je zatiaľ tajomstvom, ale Radačovský prezradil, že to bude člen prestížneho Nederlands Dans Theater. A ešte v septembri do Bratislavy zavíta dortmundský balet s Rómeom a Júliou.
Premiéry
Opera
E. Suchoň: Svätopluk (7. 11.)
Ch. W. Gluck: Orfeus a Eurydika (5. 12.)
J. Haydn: Opustený ostrov
B. Smetana: Predaná nevesta
Balet
S. Prokofiev: Ivan Hrozný (19.9.)
P. I. Čajkovskij: Luskáčik (19. 12.)
Činohra
Ján Uličiansky: Kocúr na kolieskových korčuliach (15. 11.)
Václav Havel: Odchádzanie (22. 11.)
Jean Anouilh: Tanec Toreadorov (24. 1.)
Bertolt Brecht - Paul Dessau: Matka Guráž a jej deti (31. 1.)
David Gieselmann: Plantáž (28.3.)
Peter Shaffer: Amadeus (4. 4.)
Robo Roth zpíwá Jána Hollého mrzkosti a pomerkowaňá (6. 6.)
L. N. Tolstoj: Anna Kareninová (13. 6.)
Autor: zk