Hral na Sahare, pri mexických pyramídach, ako prvý „západný“ umelec v Číne aj na výročí poľskej Solidarity. Teraz, konečne, príde aj na Slovensko. Presnejšie, 28. novembra do haly Pasienky v Bratislave a o deň neskôr do košickej Steel Arény.
Svoj štvrtý svetový divácky rekord u nás nezlomí. Až 3,5 milióna ľudí, ktorí ho počúvali v Moskve v roku 1997, však tak skoro neprekonajú ani inde. Zato na Slovensku má silnú fanúšikovskú základňu. Jeho platne tu v 80. rokoch čulo kolovali a od fanúšikov, ktorí za ním cestovali až do Dánska, dostal fujaru. Či ju vezme so sebou, sa nevie, no isto privezie album Oxygene. Turné je na podporu 30. výročia a novej edície tejto kultovej nahrávky, ktorá bola prelomová pre celú scénu elektronickej hudby.
Jarre Oxygene sa predstaví s tromi kolegami na starých analógových syntetizátoroch. Na rozdiel od iných kolegov sa totiž nerozhodol pre tradičný digitálny mastering, ale starú platňu jednoducho nahral nanovo. Presnejšie nastaro, oživil totiž starú batériu analógových syntetizátorov a prvý raz vôbec všetko nahrával naživo, bez playbackov.
VIDEO: Ako znie Oxygene v roku 2008
SME nie je britský The Mail on Sunday, ktorý nové vydanie Oxygene rozdal čitateľom, ale Jarreho nadčasové melódie sú u nás aj bez toho dosť známe. Pozná ich dokonca aj mladá generácia, teda minimálne tí, ktorí si zahrali počítačovú hru Grand Theft Auto 4. Pritom nie každý Jarreho fanúšik dnes možno vie, že jeho idol hudbe beznádejne prepadol po silnom zážitku z koncertu jazzových vizionárov Johna Coltranea, Archieho Sheppa a Dona Cherryho. Vtedy mal desať rokov. Neskôr, kým masy žili bigbítovou revolúciou, on experimentoval s prvými syntetizátormi a študoval u legendárnej postavy avantgardnej hudby Stockhausena. Keď však z debutového albumu predal 117 kusov a neveľmi vydarene dopadli aj jeho zvukovo odvážne opery, vypestoval si cit pre masy. Začal robiť hudbu do reklám a onedlho nato pripravil album Oxygene - inštrumentálky s tajuplnou "filmovou" atmosférou, (vtedy) neošúchanými klávesovými zvukmi a výraznými melódiami. Až vtedy sa zrodilo slávne dielo a svetoznámy autor.