LONDÝN, BRATISLAVA. Británia sa môže pýšiť jednou zaujímavou hudobnou súťažou. Ide o udeľovanie hudobných cien Mercury Music Prize, ostro sledovanej slávnosti, ktorá si v britskej hudbe vďaka zainteresovanosti známych hudobných kritikov všíma kvalitu.
Najlepšia vec
V utorok si po toto ocenenie prišli manchesterskí Elbow za ich štvrtý album The Seldom Seen Kid. „Je to asi najlepšia vec, ktorá sa nám v živote prihodila,“ povedal počas odovzdávania cien jej spevák Guy Garvey.
Skupina Elbow je pozoruhodná partia piatich hudobníkov, ktorá vznikla už v roku 1990. Ďalších osemnásť rokov jej trvalo, kým sa dostala na absolútne výslnie kvalitného britského roku.
Elbow boli vždy miláčikmi kritikov, ale až v posledných rokoch sa im darí aj po komerčnej stránke. Ich posledný album sa dokonca tento rok umiestnil na piatom mieste britskej hitparády. Očakáva sa, že album sa teraz dočká takzvaného „mercuryho efektu“. V praxi to znamená, že predaj platne sa po víťazstve v nasledujúcich dňoch zvýši o 500 percent.
VIDEO: Klip ku skladbe The Bones of You
Ich The Seldom Seen Kid dokonca na tohtoročných Mercury Music Prize porazil aj veľkých favoritov Radiohead alebo The Last Shadow Of Puppets. „Vôbec sme to nečakali. Je to ako keď nejakému beduínskemu kmeňu ukážete fľašu mlieka. To znamená, že sa s takouto vecou v živote veľmi nestretnete, ale o to viac to chutí, “ povedal na ceremónii spevák Garvey, ktorý víťazstvo venoval svojmu nebohému priateľovi z Manchesteru Bryanovi Glancymu. Ten zomrel v roku 2006 a bol jednou z najväčších Garveyových inšpirácií pri písaní piesní na albume.
Opitý básnik
The Seldom Seen Kid kritici vyzdvihli predovšetkým za nadčasovosť piesní a vytrvanie na hudobnej scéne, čo je pozoruhodné, lebo kritici často rozdávali cenu predovšetkým progresívnym umelcom a nie tým, čo sa snažia sa skladať klasické pesničky. „Garvey je hrdina. Je to opitý básnik sediaci na kraji baru s aurou „kúlovosť“, o ktorú nikdy neprišiel,“ napísal týždenník NME.
Elbow nie sú úplne klasickou rockovou skupinu. Aj keď hrajú hlavne na tradičné nástroje, v ich hudbe cítiť stopy po alternatíve, elektronike a zvukovom hľadaní.
O víťazoch Mercury Music Prize rozhodujú zástupcovia hudobného priemyslu, kritici, ako aj renomovaní umelci. Cena sa odovzdáva od roku 1992 a jej víťaz musí mať britský pas. Často sa stáva, že sa o ňu delia zástupcovia menšinových žánrov. Arctic Monkeys sa tak zaradili do spoločnosti takých mien ako Franz Ferdinand, Dizzie Rascal, Portishead, Pulp alebo Primal Scream. Minuloročným výhercom sa stala skupina The Klaxons.