BRATISLAVA. Presne o týždeň sa na niekoľkých miestach v hlavnom meste rozložia Konvergencie. Populárny festival komornej hudby má tento rok za sebou jedenásť koncertov v slovenských mestách a prvýkrát sa konal aj v Maďarsku.
„Rozrástlo sa to neplánovane, ale teším sa z toho,“ tvrdí violončelista Jozef Lupták, ktorý je dušou festivalu. Naráža tým aj na nový prírastok vo svojej rodine, ktorý prišiel na svet v posledných dňoch príprav Konvergencií v Bratislave.
Na budúci rok má festival desiate narodeniny. Okrem osláv ho čaká dilema, akým smerom sa uberať. „Väčšina programu je o tom, že zavolám kolegov a kamarátov, lebo si túžim zahrať. Musím však rozmýšľať, či sa mám ďalej realizovať ako interpret, alebo otvoriť tento priestor iným,“ hovorí Lupták.
Konvergencie už majú nielen tradíciu, ale aj publikum, ktoré netvoria len zvyčajní návštevníci klasiky: „Som veľmi rád, že k nám chodia aj mladí ľudia a nadšene reagujú. Napríklad v Levoči, kde hral Veni ensemble, nechceli muzikantov pustiť z pódia.“
Bratislavské finále
Záver, či presnejšie hlavná časť Konvergencií je veľmi pestrá. Odznejú staré rómske piesne v novom spracovaní, nedávno sprístupnené veci z archívu Eugena Suchoňa, ktoré skladal ako mladík, skladba súčasného brazílskeho autora Jorgeho Bossa pre miešaný zbor, kompletná komorná tvorba Debussyho, dvojportrét Čajkovského a jeho obdivovateľa Tanejeva, či popoludnie pre deti.
V programe je aj bartókovský večer, ktorý už odznel na festivale Pohoda. Jeho súčasťou je nová skladba Mariána Vargu: „Kvarteto, ktoré sme hrali v Trenčíne, je prerobené. Niektoré veci nezneli tak, ako Marián chcel, tak ich prepísal. Bude to teda oficiálna premiéra. Okrem toho si ešte spolu zahráme jeho Antifonu. Je to staršia vec, ale tiež ju mierne pozmenil a na Konvergenciách ešte nezaznela.“
Chasidi, Suchoň aj Vrbové
Premiérou budú aj chasidské piesne. Tie ponúkol bratislavský rabín Baruch Myers, sám nadšený muzikant. „Zoznámili sme sa raz večer pri xeroxe. Ja som tam mal noty, no židovské texty. Vedel som, že hrá na klavíri, a vtedy mi povedal, že má projekt, ktorý plánuje už dlho urobiť a chcel by tam violončelo. Mám rád knihy Chaima Potoka, ktorý o tej kultúre píše, tak sme sa stretli a neskôr rozhodli prizvať aj huslistu Miloša Valenta a akordeonistu Borisa Lenka.“
Suchoňovský rok festival pripomenie premiérou skladby Jeseň pre flautu, violončelo a klavír. Tú doteraz mala skladateľova rodina v rukopise, nikde ešte nezaznela: „Má sedem minút a je to úplne iný Suchoň, než na akého sme zvyknutí. Počuť tam nostalgiu starého sveta z nášho regiónu, veľmi romantická vec. Bude to súčasť suity s ďalšími krátkymi skladbičkami z jeho raného obdobia.“
Najväčším prekvapením sú tento rok Vrbovskí víťazi. „Už dávno som plánoval na festival takú chvíľku poézie,“ smeje sa Lupták. „Myslím si, že neuchádzame cieľu predstavovať komornú hudbu. Braňo Jobus je pre mňa jeden absolútny experimentátor a považujem ho za súčasť súčasnej hudby. V jeho hudbe je veľa nadhľadu a humoru, ktorý mi je veľmi blízky.“
Konvergencie sa začnú na budúci štvrtok. Hrať sa bude najčastejšie v priestoroch Design Factory na Bottovej ulici.