SME

Alexander Dubček alebo Robin Hood?

O najznámejšej osobnosti Slovenska vo svete. O sile humanizmu, ktorá vzišla z nášho národa a oslovila celú zemeguľu. Toto sú prvé slová v katalógu k výstave Alexander Dubček – vznik legendy. Diela si v Národnej rade Slovenskej republiky môžete prezerať do

Z katalógu k výstave Alexander Dubček – vznik legendy.Z katalógu k výstave Alexander Dubček – vznik legendy. (Zdroj: REPROFOTO – SME)

O najznámejšej osobnosti Slovenska vo svete. O sile humanizmu, ktorá vzišla z nášho národa a oslovila celú zemeguľu. Toto sú prvé slová v katalógu k výstave Alexander Dubček – vznik legendy. Diela si v Národnej rade Slovenskej republiky môžete prezerať do 21. septembra. Výtvarní teoretici sú zhrození.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BRATISLAVA. Zemeguľa v tvare srdca, okolo nej biela aura, holubica obviazaná na kríži. Čo to má spoločné? Alexandra Dubčeka, ktorému je venovaná nová výstava vo vestibule Národnej rady SR.

Šéf Galérie Artem Ľuboslav Moza, ktorý výstavu organizuje, sa na začiatku roka rozhodol, že pripomenie Alexandra Dubčeka. Jeho zámerom bolo podľa neho podnietiť zamyslenie a možno vyvolať polemiku o tom, „či sa z Dubčeka neskôr stane legenda ako Robin Hood, čo pre svet znamenal.“

SkryťVypnúť reklamu

Rozposlal umelcom ponuku, aby sa pokúsili reflektovať známu postavu našich dejín cez jeho humanizmus. „Samozrejme, humanizmus je konkrétna vec, ale dá sa stvárniť aj pocitovo, farebne a v iných veciach týkajúcich sa výtvarného umenia,“ vysvetľuje Moza. „Naspäť sme dostali okolo sedemdesiat diel, z ktorých sme vystavili štyridsaťpäť.“

Folklór je vec vkusu

Výsledok hodnotia odborníci kriticky. „Výstavy tohto typu sú vlastne folklórom umeleckej scény. Sú také trápne, až sú smiešne. Akoby pán Moza mal na tento formát výstav kurátorskú licenciu. Ale keďže sa do tohto priestoru nikto nehrnie, asi mu aj zostane,“ povedala pre SME kurátorka Slovenskej národnej galérie Beáta Jablonská. Podľa teoretika Ivana Jančára ide o neznámych umelcov a diela sú na nízkej úrovni.

SkryťVypnúť reklamu

Ľuboslav Moza tvrdí, že výstava ponúka veľmi veľa slušných diel a aj veľa priemerných, „tak, ako na každej výstave“. Medzi slušnejšie radí napríklad diela Viktora Bielika a Stanislava Lajdu.

((video))

Včera sme oslovili aj syna Alexandra Dubčeka. Pavol Dubček výstavu nevidel a nechce sa k nej preto vyjadrovať.

Ako to bolo a ako to malo byť

Prehliadka sa koná pod záštitou predsedu zahraničného výboru NR SR Borisa Zalu, ktorý je s ňou spokojný. „Je to výsledok sympózia, je to dobrá výstava. Niektoré diela sú pekné, niektoré slabšie, podľa môjho osobného vkusu. Je dobré, že ľudia si prostredníctvom tohto spomenuli na udalosti v roku 1968.“

Financie poskytlo ministerstvo kultúry, ale na trochu iný projekt. "Rezort kultúry v rámci svojho grantového systému dotáciou 250.000 Sk podporil projekt tvorivého trojmesačného sympózia s medzinárodnou účasťou, počas ktorého vznikli pôvodné výtvarné a literárne diela, ktoré tvoria kostru spomenutej výstavy," vysvetľuje hovorca MK SR Jozef Bednár.

SkryťVypnúť reklamu

Výber umelcov robil sám kurátor: „Dal som tu slobodný priestor ľuďom, ktorých meno Dubček oslovuje,“ tvrdí Moza. Beáta Jablonská však pripomína, že „keď už by sme chceli byť štátotvorní aj v oblasti výtvarnej kultúry, takéto pocty by sa mali organizovať inak. S konkurzom, komisiou a prísľubom akvizície diel do Národnej rady. Regulárnou súťažou. Takto je to len jedna z trápnych výstaviek, ktorá keď sa skončí, ani pes po nej neštekne.“

Podľa Mozu výstava vraj bude putovať do Talianska aj do kultúrneho strediska v Příbrami. Z Příbrami je aj Ivan Bukovský, jeden z dvoch maliarov zastupujúcich Česko.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 060
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 028
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 831
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 947
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 628
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 475
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 958
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 534
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu