BRATISLAVA. „Máme vážne výhrady tak k výberu diel, ako i k nedôstojnej prezentácii,“ píše sa v stanovisku Slovenskej výtvarnej únie k výstave Alexander Dubček: Vznik legendy, inštalovanej v Národnej rade Slovenskej republiky. „Od výstavy v tejto podobe sa preto dištancujeme.“
V texte, ktorý vedenie najväčšej organizácie profesionálnych výtvarných umelcov na Slovensku zaslalo redakcii, sa ďalej okrem iného píše: „Slovenská výtvarná únia si neosobuje právo cenzúry: podporujeme slobodu prejavu v čo najširšej miere. Aj vo výstavných priestoroch SVÚ sa uskutočňujú výstavy typu salón, na ktorých sa môže zúčastniť každý člen – nerobí sa výber autorov ani diel, každý autor zodpovedá sám za seba. Nutnou daňou za takto poskytnutú slobodnú možnosť vystavovať býva nevyvážená úroveň či niekedy zmätený divák.
Vyššiu kvalitu zaručujú výberové výstavy, kde za konkrétne dielo síce zodpovedá autor, ale za úroveň celej výstavy, za výber autorov a diel zodpovedá kurátor. Takýchto výstav je väčšina. Najvyššiu možnú kvalitu by mali poskytovať výstavy, kde sa na výbere autorov a diel podieľa aj komisia zložená z nezávislých odborníkov.
Považujeme za potrebné zachovať všetky tri typy výstav, v prípade Národnej rady by však požiadavky na kvalitu mali byť čo najvyššie.“
Preto vedenie SVÚ vyjadruje súhlas so stanoviskom kurátorky Slovenskej národnej galérie, publikovanom v našom denníku: „Keď už by sme chceli byť štátotvorní aj v oblasti výtvarnej kultúry, takéto pocty by sa mali organizovať inak. S konkurzom, komisiou a prísľubom akvizície diel do Národnej rady. Regulárnou súťažou.“
Denník SME sa kontroverznej výstave opakovane venoval v tomto týždni.
Autor: kul