Sprievodné podujatia vytvárajú na festivaloch sviežu atmosféru. Keď prilákajú, tvorca i divák môžu opäť chvíľu myslieť inak, zažiť neopakovateľné
veci a vychutnať si priamy kontakt. O pár dní si to skúsia aj návštevníci Divadelnej Nitry.
BRATISLAVA. Hudba, výstavy, filmy, pouličné predstavenia, poézia, počúvanie rozhlasových hier či happeningy, to všetko okrem hlavného programu chystá pre návštevníkov medzinárodný festival Divadelná Nitra.
Už v piatok sa na celý víkend rozbehne tradičný Divadelný jarmok. Ponúkne detské predstavenia divadiel Le Mon, Svetielko, Teatro Carnevalo či Teatro Tatro. Vystúpi aj divadlo Ludus s tučnou fraškou o žraní a pití Gargantua & Pantagruel a Jakub Nvota s Kamilom Žiškom s Kabaretom Neprebudených.
O svojské pouličné divadlo sa postará partia Živých šachov, rekonštrukcia stredovekého súboja či pochod Ohňového draka. Nitrianske Súkromné konzervatórium sa predstaví Podobami tanca, hudobný program obohatia Funny Fellows a Zuzana Haasová, swingové, funkové či folklórne skupiny. V sobotu popoludní čakajú na deti aj výtvarné workshopy, happeningy či poznávacie výstavy.
Bielou nocou
Už po štvrtýkrát sa v sobotu večer rozbehne Biela noc, prehliadka výstav a priestorov Nitrianskej galérie, Ponitrianskeho múzea a Nitrianskej synagógy, ktorý doplní potulná galéria nomad Space inštalovaná v nákladnom aute, vystúpenie hudobných kapiel a zoskupení, čítanie poézie a prózy, krátke filmy či divadelný happening Exkurzia „ZZ“ - Zabudnuté príbehy Za oponou divadla, ktorý predstaví zákulisie a históriu života budovy Starého divadla v Nitre.
So svojou performanciou a videoprojekciou sa predstaví József R. Juhász a Site specific performance Mehr Licht divadelného zoskupenia Aktivnagruppa si môžu návštevníci pozrieť v priestoroch Bunkra Nitrianskej galérie.
Samostatnou časťou bude sekcia Festival deťom s koncertom Flautissimo, poéziou pre deti a divadelnými predstaveniami. V rámci nej má svoje miesto piatkový projekt Darujem ti tulipán, venovaný slabozrakým a nevidiacim deťom. Tie sa zúčastnia na výtvarnom workshope a na rozhlasovom počúvaní rozprávky Tulipánová kolíska v réžii Táni Tadlánkovej na motívy anglických ľudových rozprávok. Zrakovo postihnuté deti z bratislavskej internátnej školy si ju vypočujú spolu s 30 nepostihnutými deťmi z nitrianskej školy a budú o nej diskutovať.
Medzi náročnejšie akcie patrí nedeľný projekt neformálneho vzdelávania Ako na divadlo. Študenti na ňom budú analyzovať inscenáciu Baal holandského divadla RO Theater z Rotterdamu, ktorý vystúpi v hlavnom programe v sobotu večer.
Festivalové večery budú ďalej patriť koncertom skupiny DVA, Triu Dana Heribana, kapele Živé kvety a podujatiam zameraným na poéziu.
Blízko k zodpovednosti
Náš najväčší divadelný festival ponúkne aj sedem oceňovaných súčasných európskych filmov, ktorých téma má blízko k hlavnej téme festivalu, ktorou je zodpovednosť. Počas šiestich dní si diváci v Nitre môžu pozrieť tragikomický príbeh švédskeho režiséra Roya Anderssona Ty, ktorý žiješ, Adamove jablká dánskeho oscarového režiséra Andersa Thomasa Jensena, Karamazovcov Petra Zelenku. Slovenskú predpremiéru bude mať v Nitre dokument Petra Beňovského o slovenskom bábkarovi Antonovi Anderlem s názvom Posledná maringotka. Nebude chýbať animovaný film Štyri Ivany Šebestovej ani Slepé Lásky Juraja Lehotského. Filmovú prehliadku uzatvárajú 4 mesiace, 3 týždne a 2 dni rumunského režiséra Cristiana Mungia.