BRATISLAVA. Pamätáte sa na scénu z filmu Imagine, keď sa v Lennonovom dome ocitne ušpinený hipisák? Idol dá nepozvanému hosťovi najesť a ešte sa s ním aj porozpráva.
Podobné stretnutie sa podarilo Jerrymu Levitanovi, ktorý z neho spravil námet na film. Dal mu názov I Met the Walrus (Stretol som mroža) a teraz s ním ako producent plánuje súťažiť o Oscara.
Film I Met the Walrus (Stretol som mroža):
V roku 1969 mal tento Kanaďan štrnásť. Zbožňoval Beatles, ale inak ako vrieskajúce fanúšičky na koncertoch. Iní boli aj beatlesáci a ich hudba.
Veľkou témou Lennona bol mier. A práve počas slávnych „mierovo-posteľných“ kampaní sa mladučký obdivovateľ stretol s Lennonom v Toronte.
„Vynechal som školu a vyrazil o siedmej ráno do hotela, kde som si myslel, že by mohol bývať. Vyšiel som na najvyššie poschodie a klopal na všetky dvere až som narazil na upratovačku. Spýtala sa, hľadáte beatlesáka? A ukázala mi jeho izbu,“ píše Leviton na imetthewalrus.com. Na nose mal okuliare, na pleci kotúčový magnetofón, v ruke mikrofón. Predniesol takú suverénnu žiadosť o rozhovor, že Lennona zaujal. A tak ho Lennon pozval ďalej.
„Štyridsať minút sme sa rozprávali o mieri, Beatles, jeho hudbe s Yoko a tínedžerskom hneve. Vedel som, že to, čo sa stalo v ten deň, je hlboké. Vedel som to vtedy a viem to aj dnes.“
Svoj životný zážitok neskôr aj zverejnil. Po 38 rokoch sa k nahrávke vrátil a spolu s tímom zapálených talentovaných filmárov z nej vyrobil päťminútový zostrih. Teda presnejšie animovanú spomienku.
Leviton je zobrazený ako naozaj vyzeral, namiesto Lennona však vidíte väčšinou len jeho odpovede. Doslova. Sú rozkreslené podľa jeho slov. Keď napríklad tvrdí, že násiliu sa dá zabrániť nenásilne, protestovaním vo vláde či s úsmevom, presne tieto obrázky sa vám striedajú pred očami.
Hoci najčastejšie skloňovaným výrazom je mier, podľa Levitana nejde len o manifest pacifizmu: „Tento film je živá pripomienka, že stav sveta nie je daný. Môže sa meniť. Johnovými slovami: Ak skutočne chceme niečo zmeniť, dokážeme to.“