BARCELONA. Začnime trochu outsidersky (to znamená: tí, ktorým niečo hovorí slovo Appleblim môžu pokojne preskočiť celý prvý odstavec). Laurie Osborn nie je nový prírastok do známej seriálovej rodiny. Chýba mu k tomu viac než len písmeno U v mene. Nie je Američan, ale Angličan. Je síce muzikant, ale nevyzerá ako neodrastený emo, ani ako mastný metalista. Nosí bokombrady a na nohách zase značkové DC shoes. A žije v Bristole. Nerobí však kovbojský rock, hip hop ani trip hop. Pod prezývkou Appleblim produkuje dubstep s basmi, ktoré viac cítite než počujete, s kryštalicky vypreparovaným zvukom bicích a silnými atmosférami.
Boli sme pri pri tom, keď Appleblim alias Laurie Osborn rozdával hudbu a múdrosti účastníkom tohtoročnej Red Bull Music Academy. Tento týždeň strávil v Barcelone ako hosť projektu Red Bull Music Academy. Najskôr v utorok večer masíroval uši a žalúdky niekoľkých tisícok ľudí, ktorí prišli na dubstepový žúr uprostred mesta. Zadarmo.
Do pol piatej ráno (uprostred týždňa!) v Park del Forum, čo sú priestory, ktoré vznikli kvôli svetovej výstave Expo. Okrem neho sa tam ešte objavili Fín Desto a Sabina z UK. Vraj to bolo výborné. Vraj preto, lebo Appleblima som uvidel naživo až vo štvrtok. Viac rozprával než hral, ale bolo to rovnako zaujímavé.
Sympatický mladík účastníkom tohtoročnej RBMA v prerobených priestoroch starej textilnej továrne odtajnil svoje vzory (Ed Rush, Goldie a ďalšie postavy okolo kultového drumandbass vydavateľstva Metalheadz alebo Aphex Twin či Autechre), hovoril o hraní na festivale v Glastonbury a vo vychytenom londýnskom klube Plastic People, kde je rezidentom, púšťal svoju i cudziu obľúbenú hudbu, najmä z iného labelu Skull Disco, ktorý sám vedie spolu s ďalšou známou dubstepovou postavičkou Shackletonom. Hudbu hral z vinylov, aj z vlastného laptopu.
Pri otázke, prečo práve v Anglicku tak úspešne funguje hudba postavená na tučných basových linkách chvíľu rozmýšľal a potom vytiahol odpoveď, že na ostrove sa darí rôznym vplyvom. Nepôsobí ako hviezda, bez problémov sa prizná, že ešte stále používa aj softvér Fruity Loops, čo sa dnes v kruhoch znalcov považuje za dosť pokleslé.
Prednáška mala dve hodiny, ale bolo čo počúvať a na záver sa účastníci RBMA jedného zo svojich hviezdnych lektorov aj dosť (a k veci) pýtali.