Niektoré rockové hviezdy sa snažia zmeniť svet, ale existuje kapela, ktorá to má v popise práce, napísal britský hudobný magazín Q.
Je ňou skupina MP4, ktorú tvoria poslanci dolnej snemovne britského parlamentu. Štvoricu politikov opantala rocková hudba natoľko, že sa v pomerne pokročilom veku rozhodli hrať na rockové hviezdy.
„Každý člen dolnej snemovne je vlastne neúspešná rocková hviezda. Keď sme boli mladí, začali sme hrať futbal, ale nešlo nám to. Potom sme chceli hrať rokenrol, ale tiež to nebolo ono. A tak sme skončili pri politike!“ hovorí Andy Burnham, minister kultúry, médií a športu, nestály piaty člen MP4 hrajúci na gitaru.
„Keby som sa mal stať zajtra člen kapely The Wedding Present, vymením to za celú moju politickú kariéru,“ dodáv Burnham.
MP4 je vlastne akési „ekumenické“ združenie. V skupine sú labouristi, konzervatívci alebo škótski národovci. U nás by k takému spojeniu asi nemohlo dôjsť. Predstavte si skupinu slovenského parlamentu, ktorú by tvorili poslanci napríklad Smeru, HZDS, SDKÚ a KDH. Nemysliteľné!
Magazín Q pripomína, že v minulosti sa politika a rock priťahovali ako olej a voda. Časy sa však menia. Generácia starých politikov z čias studenej vojny odišla do dôchodku a nahradili ju mladšie ročníky, vychované na Led Zeppelin, Bobovi Dylanovi alebo The Smiths. Bill Clinton si počas inaugurácie v roku 1993 zahral na saxofón s Fleetwood Mac, bývalý britský premiér Tony Blair si na Downing Street pozval Noela Gallagera z Oasis a súčasný kandidát na amerického prezidenta Barack Obama sa chváli, čo všetko má vo svojom iPode, od Dylana až po Jay-Z.
Aj kapela MP4 má veľmi dobrý vkus. Vo svojom repertoári má prevzaté skladby, napríklad punkovú hymnu Teenage Kicks od The Undertones, ale aj vlastné skladby. V roku 2005 nahrala elpéčko, ktoré pod názvom House Music vydala v rámci iTunes. Zisk šiel na charitatívne účely.
Piati politici skúšajú pod železničným mostom v malom štúdiu v južnom Londýne. Ak niekto z nich nestíha, pošle sms, ktorá pre rockovú kapelu znie dosť absurdne, až montypythonovsky. „Sorry, chalani, že meškám, ale práve odchádzam z parlamentu vo vládnom bavoráku. O pätnásť minút som tam,“ ospravedlňuje sa textovkou člen kapely.
Túto partiu by ste ťažko videli hrať po zafajčených baroch, ale skôr na parlamentných večierkoch a charitatívnych akciách. Napriek rozdielnym politickým postojom sa jej členovia nehádajú, všetky argumenty nechávajú pred dverami skúšobne.
Štyridsaťšesťročný Pete Wishart, zakladateľ MP4, bol vôbec prvým a zatiaľ posledným poslancom, ktorý sa objavil v hitparáde Top Of The Pops – ako klávesový hráč skupiny Runring. Do parlamentu vstúpil v roku 2001 za SNP (Škótsku národnú stranu).
Wishart je prekvapený, že do politiky nevstupuje viac hudobníkov: „Ja viem, že politika je šoubiznis pre škaredých ľudí, ale chcelo by to viac hudobníkov, pretože pripraviť sa na prejav je vlastne to isté ako sústrediť sa v šatni pred koncertom. Ale povedzme si, mnohí hudobníci by chceli zmeniť svet, ale politici to v skutočnosti môžu.“
Autor: peb