BRATISLAVA. O dve hodiny skôr, než 2. októbra v Primaciálnom paláci vyhlásia víťaza tretieho ročníka ceny Anasoft litera, začne sa štvordňový rovnomenný festival autorským čítaním Ireny Brežnej.
Keďže organizátori nemohli v súlade so štatútom zaradiť knihu Na slepačích krídlach od tejto vo Švajčiarsku žijúcej a po nemecky píšucej Slovenky do súťaže, jej účasť na festivale má v neposlednom rade deklarovať vnímanie Ireny Brežnej aj v kontexte slovenskej literatúry. O jej kvalite svedčí aj to, že sa objavila v desiatke najlepších septembrových po nemecky napísaných kníh SWR - Bestenliste. „Neodvážila som sa očakávať takéto uznanie. O tento rebríček sa neúprosne bojuje,“ povedala nedávno pre SME.
Podobne ako Brežná, ktorá odišla z Československa v roku 1968, aj ďalší zahraničný hosť festivalu Pavel Zajíček skončil v emigrácii. V okupovanej domovine prežil ešte 70. roky, počas ktorých založil undergroundovú kapelu DG 307 a textami aj interpretačne sa podieľal aj na fungovaní The Plastic People of the Universe. Pred odchodom do exilu ešte „stihol“ byť odsúdený v známom procese s plastikmi v roku 1976, ktorý odštartoval vznik Charty 77.
Hoci Zajíček je predovšetkým básnik, na festivale sa predstaví so skupinou DG 307 svojím originálnym hudobno-speváckym sprievodom slávneho nemého filmu Nosferatu.
Aj do osudu ďalšieho zahraničného hosťa Ludvíka Vaculíka tvrdo zasiahla normalizácia 70. a 80. rokov. Autor významných textov obrodného procesu 60. rokov - románu Sekyra či vystúpenia na IV. spisovateľskom zjazde a manifestu 2000 slov, sa po auguste 1968 ocitol v izolácii. Založil samizdatovú edíciu Petlice, kde vydával aj Tatarku, Kadlečíka či Hrúza. Vaculíkovo kľúčové dielo z tých čias - komponovaný denníkový román Český snář vyšiel prvýkrát v roku 1983 v Toronte, jeho najnovšia kniha Dřevěná mysl vychádza v týchto dňoch. Vaculík sa zúčastní na festivale v záverečný deň na diskusii s názvom 1968 - 2008 v literatúre, umení a spoločnosti.
To však nebude jediná diskusia, ďalšie sú každý deň vo vysielaní Rádia Devín. Základnou súčasťou podujatia sú dva večery v kaviarni Ex libris, kde finalistov ceny Anasoft litera predstavia osobnosti nášho literárneho života, hudobnými hosťami festivalu sú formácia Mio - Mio Mareka Piačeka a Stana Beňačku, hip–hoper Peťo Tázok či improvizačný symfonický orchester Musica Falsa et Ficta.
Tradične sa v kine Mladosť budú premietať filmy nakrútené podľa slávnych literárnych predlôh a pozornosť si zaslúžia aj autorské čítania špičkových slovenských spisovateľov na gymnáziách. Kompletný program festivalu je na adrese www.anasoftlitera.com.
Neodvážila som sa očakávať takéto uznanie. O tento rebríček sa neúprosne bojuje.
Irena Brežná