Slávny hollywoodsky herec a režisér Paul Newman zomrel v piatok vo veku 83 rokov, keď podľahol v boji s rakovinou. Oznámil to dnes hovorca filmovej legendy Marni Tomljanovic.
Jeho otec bol nemecký žid , matka bola Slovenka, rodáčka z Ptičie,neďaleko Humenného. Herectvu sa venoval už na škole. V roku 1946 bol vylúčený známorníctva pre svoju farbosleposť.
Newman bol desaťkrát nominovaný na prestížneho filmového Oscara, ktorého získal v roku 1987 za film Farba peňazí.
Niekoľkokrát si vo filme zahral so svojou manželkou Joanne Woodwardovou.
Newman mal za sebou viac ako päťdesiatročnú filmovú kariéru, počasktorej sa objavil v zhruba šesťdesiatich filmoch, z ktorých mnohépatria ku klasike strieborného plátna. Nezabudnuteľnú dvojicu vytvorils ďalším legendárnym hercom, blonďavým Robertom Redfordom. Newman saodobral na odpočinok minulý rok v máji pre vtedy nešpecifikovanézdravotné problémy.
Počas svojho života bol slávny herec s priezračne modrými očamidesaťkrát nominovaný na Oscara, cennú sošku získal v roku 1987 za roluvo filme Farba peňazí. Bol tiež nositeľom dvoch čestných Oscarov.Spolupracoval so slávnymi režisérmi 20. storočia ako MartinomScorsesom, Johnom Hustonom, Robertom Altmanom aleo Alfredom Hitchcockom. Medzi filmy, za ktoré bol nominovaný na Oscara ako herec, patriaMačka na rozpálenej plechovej streche, Hustler, Hud, Frajer Luke, Bezzlého úmyslu, Verdikt, Farba peňazí, Nie som blázon a Road toPerdition. Desiatu nomináciu si vyslúžil za réžiu filmu Rachel, Rachel.
Patril aj k nemnohých hollywoodským hercom, ktorí nestriedali svojepartnerky na bežiacom páse a mal za sebou päťdesiatročné manželstvo stiež oscarovou herečkou Joanne Woodwardovou.
Herec bol úspešný aj mimo filmového plátna, uspel napríklad akoautomobilový pretekár. V roku 1979 dokonca obsadil druhé miesto vslávnom závode Le Mans. Dobre si viedol aj ako tvorca potravinárskychvýrobkov Newman´s Own, ktoré zdobia jeho meno a tvár. Takto zarobenépeniaze venoval na charitu.
V roku 1958 získal Newman cenu na festivale v Cannes za najlepšívýkon v dráme Dlhé, horúce leto; v roku 1962 britskú filmovú cenu BAFTAza výkon vo filme Hustler.
V roku 1983 získal "talianskeho Oscara", cenu David di Donatello,ako najlepší zahraničný herec za výkon v snímke Verdikt; v roku 1995Strieborného medveďa na Berlinale za film Nie som blázon.
Newman bol navyše aj držiteľom ďalších amerických a zahraničnýchfilmových ocenení vrátane prestížnej Screen Actors Guard Award zaceloživotné dielo (1986).
Na sklonku života - pred dvoma rokmi - prepožičal svoj hlas aj jednému z hrdinov animovaného filmového trháku Autá. Vytvoril aj viacero pamätnýchpostáv v amerických televíznych produkciách.
Newman bol vášnivým motoristom, aktívne sa angažoval proti vojne voVietname, za odzbrojenie či za ľudské práva. Nezanedbateľné boli ajjeho filantropické aktivity.
Kultový herec zomrel v kruhu rodiny vo svojom dome neďaleko Westportu.
Príbuzní Paula Newmana žijú dodnes v HumennomDohady o tom, že herec Paul Newman má korene na Slovensku, sapotvrdili už v roku 1990, keď sa herec počas návštevy Václava Havla vNew Yorku zdôveril novinárom, že pochádza z Česko-Slovenska. Newmanovamatka Terézia sa totiž narodila vo východoslovenskom meste Humenné.
"Babička Paula Newmana sa volala Mária Hocmanová. Tá sa vydala zaMichala Fecka a z manželstva sa narodila Terézia (matka Paula Newmana,pozn. red)," prezradila sesternica Terézie Anna Sedlárová, ktorádoteraz žije v Humennom. Terézia po smrti svojej matky a neskôr ajbabičky v ôsmich rokoch odišla do amerického Clevelandu za svojímotcom, ktorý už pred rokmi vycestoval za prácou.
Po prvom nevydarenom manželstve sa vydala za Arthura SamuelaNewmana. "Toho si veľmi pochvaľovala, bol to veľmi dobrý človek,"spomína Sedlárová. Po skončení druhej svetovej vojny začali od Paulovejmatky chodiť balíky i listy. Rodine Sedlárovcov poslala asi 20 balíkovs potravinami, šatstvom a bielizňou. V jednom z nich rodina našla ivojenskú uniformu Paula Newmana s emblémom americkej armády na rukáve,ktorý si doteraz uchovali. Okrem toho Anna Sedlárová opatruje niekoľkofotografií interiéru clevelandského domu Newmanovcov aj s vlastnoručnýmpodpisom Paulovej matky na rube každej z nich.
Terézia niesla smrť svojho manžela Arthura veľmi ťažko, preto sakorešpondencia medzi rodinami na niekoľko rokov prerušila. No hercovasesternica z druhého kolena Brigita Sedlárová v 60. rokoch objavila včasopise Film a divadlo Newmanov portrét. "Veľmi mi pripomínalstaršieho brata. Spomenula som si, že doma máme nejaké listy s menomTerézia Newmanová a nedalo mi to pokoj," vysvetlila. "Bola to odvážnamyšlienka, no rozmýšľala som, či Paul skutočne nebude náš príbuzný,"dodala. Brigita napísala list do Ameriky a onedlho prišla odpoveďpriamo od Newmana. V liste vyjadril radosť, že našiel svoju rodinu."Napísal, že je rád, že objavil príbuzných v Československu a ževšetkých pozdravuje," ozrejmila. Nezabudol uviesť adresu svojej matky,ktorá žila v Clevelande, čím potvrdil dohady o príbuzenstve rodín. Ajnapriek mnohým iniciatívam rodiny však Newman nikdy Slovenskonenavštívil.
Autor: Wikipedia, ks