Andreas Baader a Ulrike Meinhof – dve najznámejšie mená západonemeckej ľavicovej teroristickej Rote Armee Fraktion sú hlavnými hrdinami nemeckého akčného filmu Der Baader Meinhof Komplex.
VIEDEŇ. Pri týchto filmových hrdinoch vieme, ako skončia. Holger Meinse zomrie, keď bude mať 39 kilogramov. Na hladovku. Ulrike Meinhof, Andreas Baader a Gudrun Enslin zomrú, oficiálne spáchajú samovraždu vo väzení. Poznať koniec nie je práve najšťastnejšie pri filmoch, ktoré trvajú vyše dve hodiny.
Ale tomu sa nevyhnú snímky, ktoré rekonštruujú skutočné udalosti. Tento „hendikep“ má aj nový nemecký film Der Baader Meinhof Komplex, ktorý bude bojovať o Oscara.
Macho Bleibtreu
Keď sa občas nemecký herec Moritz Bleibtreu objaví naživo v nejakej diskusii, hneď sa hľadisko zaplní ženskými zbožňujúcimi pohľadmi. Jeho vysoké skóre u žien mu určite nepokazí ani jeho najnovšia postava. V Der Baader Meinhof Komplex si zahral machistického Andreasa Baadera, šéfa nemeckého hnutia Rote Armee Fraktion (Frakcia Červenej Armády), ktoré vzniklo v 70. rokoch. Formovalo sa z nespokojnej revoltujúcej mladej generácie, ktorá kritizovala americkú zahraničnú politiku (vojna vo Vietname), nacistickú minulosť svojich rodičov, kapitalizmus a represívnu Nemeckú spolkovú republiku.
V Nemecku však nešlo o niekoľkotýždňové pouličné potýčky s políciou, ako napríklad v parížskych uliciach v roku 1968. Keď nemeckí študenti v roku 1967 protestovali proti návšteve iránskeho šacha, západoberlínska polícia tvrdo zasiahla a jedného študenta zabila. O pár mesiacov neskôr bol spáchaný atentát na Rudiho Dutschkeho, vodcu študentského hnutia, ktorého idolom bol Che Guevara a Ho Či Min.
Toto nie je len začiatok skupiny RAF, ale aj filmu, ktorý sa rozhodol, že divákom vysvetlí, ako to vlastne s teroristickou organizáciou RAF bolo. Bola to akcia za akciou, výbuchy, prestrelky, televízia plná správ o tom, koho auto vyletelo do vzduchu a zoznam teroristov, ktorých si polícia postupne odškrtáva. A za tým všetkým idealizmus a viera v krajší nový svet.
TRAILER k filmu
Niečo pre synov
Takto ubehne 140 filmových minút a diváka potešia do detailov prepracované scény, verné rekonštrukcie skutočných udalostí a skvelé výkony skvelých hercov (Martina Gedeck, Johanna Wokalek, Bruno Ganz a spomínaný Moritz Bleibtreu).
Má to však malý háčik - užiť si tento akčný triler môže len človek znalý situácie. Divák, ktorému RAF veľa nehovorí, nemôže stíhať tú smršť udalostí. Paradoxné na tom je, že režisér Uli Edel tvrdí, že práve pre toho obyčajného diváka je film určený.
Konkrétne, jeho dvom dvadsaťročným synom, ktorí vyrastali v USA a o RAF veľa netušia. „Chcel som povedať a ukázať, čo viem a čo som zistil, aby si mohli vytvoriť svoj vlastný úsudok o tom, čo sa vtedy dialo a čo som ako svedok doby zažil,“ povedal Edel agentúre Reuters.
To sa teda veľmi nepodarilo a na návštevu viedenského kina, kde mal film premiéru minulý týždeň, sa oplatí trošku si RAF doštudovať .
Čakanie na distribútora
Téma RAF sa už viackrát objavila v umeleckých dielach. Vynikajúce choreografické divadlo o Ulrike Meinhof prinieslo do Brna pred dvoma rokmi Kresnikovo divadlo z Bonnu. U nás sme mohli vidieť náznak spomienky na revoltujúcich študentov v nemeckom filme Občianska výchova.
Der Baader Meinhof Komplex zatiaľ neplánuje uviesť v našich kinách žiadna distribučná spoločnosť. Zato film bude zastupovať Nemecko v procese vyberania filmov na oscarovú nomináciu v kategórii cudzojazyčný film. Keby sa Hollywoodu zapáčil, ako sa to stalo s nemeckým Životy tých druhých, možno by sa opäť chytili v Hollywoode remaku.
Angelina Jolie ako intelektuálna ľavičiarska novinárka Ulrike Meinhof alebo Brad Pitt ako sexy extrémista Andreas Baader? Takto by už film určite zaujal aj našich distribútorov.
Fakty o RAF a filme
RAF – Zabili 34 prominentov Západného Nemecka vrátane generálneho prokurátora a šéfa Dresdner banky.
Prvá generácia členov okolo Baadera a Meinhofovej spáchala vo väzení samovraždu.
Druhá generácia okolo Pohla a Mohnhauptovej si odpykáva doživotné tresty. Činnosť skončila v roku 1998.
Der Baader Meinhof Komplex – Film vznikol podľa knihy bývalého šéfredaktora magazínu Spiegel Stefana Austa.
Producentom a spoluautorom scenára je Bernd Eichinger, ktorý sa producentsky a scenáristicky podieľal aj na Páde tretej ríše.