BRATISLAVA. Deana Jakubisková sa cítila ako hlupák. Oznámila to včera novinárom na tlačovej konferencii. Zorganizovala ju, aby ich informovala, že Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) koná netransparentne, nezodpovedne, neprofesionálne, neeticky. Tá sa totiž rozhodla, že film Bathory nemôže súťažiť o slovenskú nomináciu na Oscara v kategórii cudzojazyčný film.
Viceprezidentka SFTA Zuzana Mistríková si je istá, že konala v súlade so stanovami Americkej filmovej akadémie. Práve Mistríkovú však včera producentka filmu Deana Jakubisková obvinila, že zobrala Bathory šancu zastupovať Slovensko v boji o Oscara a uprednostnila tak iné filmy.
Je Slovákov málo či dosť?
„Bathory nespĺňa kritériá kategórie ceny pre cudzojazyčný film. Okrem kritéria originálny jazyk filmu je posudzovaným kritériom aj povinná účasť tvorcov z prihlasovanej krajiny vo všetkých troch okruhoch tvorcov," uvádza SFTA. To znamená, že väčšina z tvorcov filmu musí mať slovenské občianstvo.
Režisér a scenárista je Juraj Jakubisko, výkonná producentka Deana Jakubisková, obaja majú české aj slovenské občianstvo. Horšie je to v druhej kategórii - výtvarná koncepcia je dielom Juraja Jakubiska, za kamerou stál Čech F. A. Brabec aj Slovák Ján Ďuriš. O kostýmy sa starala Češka, o strih na prvom mieste Brit Chriss Blunden, ale aj Patrik Pašš a Juraj Jakubisko, pod zvukom sú dve americké mená a jedno české a pod hudbou dve české, jedno britské a dve slovenské mená (Maok a Andrej Turok).
V štyroch kategóriach sa teda objavujú slovenské mená, ale v sprievode zahraničných mien. Zaujímavé je, že pri strihu sa doteraz väčšinou uvádzal len Chriss Blunden, dokonca aj na oficiálnej webstránke filmu , či vo filmovej databáze imdb. V zozname Ministertsva kultúry SR so slovenskými audiovizuálnymi dielami za rok 2008 Bathory a teda aj oficiálne informácie o nej chýbaju.
SFTA film Bathory konzultovala priamo s Americkou akadémiou, aby predišla prípadným nedorozumeniam. Akadémia konštatovala, že film Bathory „nespĺňa predpísanú účasť slovenských tvorcov," čiže na Oscara za našu krajinu prihlásený byť nemôže.
Deana Jakubisková nesúhlasí. Myslí si, že Bathory - „výkladná skriňa strednej Európy a našej malej krajiny" kritéria spĺňa. Keďže obaja manželia majú české aj slovenské občianstvo a film vznikol aj v koprodukcii týchto dvoch krajín, došlo k paradoxnej situácii, že českí akademici zaň hlasovať mohli, ale rozhodli sa nenominovať ho na Oscara.
Podľa Zuzany Mistríkovej to len dokazuje, že pravdu má SFTA. Ak by totiž väčšina tvorcov mala slovenské občianstvo alebo bydlisko, českí akademici sa týmto filmom vôbec nemali zaoberať.
Kto sú hlavné postavy
Na Slovensku už Bátoryčku videlo vyše 400 000 ľudí, čo je rekord prevyšujúci viac než Titanic. Výraznú hlavnú úlohu v ňom zo slovenských herečiek hrá len Deana Horváthová-Jakubisková. Bátoryčku stvárnila Britka Anna Frielová, Caravaggia Brit Hans Matheson, Nádasdyho Brit Vincent Regan a Thurza Čech Karel Roden.
Zoznam významných postáv ešte pokračuje, českými hercami a herečkami a Talianom Francom Nerom. Slovenskí herci a herečky dostali menšie postavy a komparz.
Deana Jakubisková to vidí inak. Na otázku SME, či sa jej nezdá, že tento bod je pri Bathory sporný, povedala: „Moja zlatá, tomu sa hovorí vrtěti psem. To tak proste nie je. Signifikantné obsadenie je v hlavných postavách. Keď máte 142 postáv a dejom vám hýbe 20 postáv, tak to sú hlavné postavy." Medzi hlavné postavy preto Jakubisková zaraďuje aj Moniku Hilmerovú ako Thurzovu manželku či Michaelu Drotárovú, ktorá si zahrala slúžku.
Ako sa končí komunikácia
Aj napriek týmto faktom, Jakubisková tvrdí, že SFTA nerešpektovala kreativitu a prácu, ktorá za Bathory je. Podľa nej rozhodnutie uškodilo filmu, ale celej slovenskej kinematografii celkovo. „Čakali sme ospravedlňujúci dopis, ale od 19. septembra prestali s nami komunikovať," rozprávala dotknutým hlasom novinárom. Víceprezidentka SFTA však neprestala s Deanou Jakubiskovou komunikovať, len si na to od istého momentu najala právnika.
Tým momentom bolo, keď Jakubiskovej list z 19. septembra obsahoval aj invektívy typu: „Vážení, je mi úplne jedno, že podliehate intrigám jednej neschopnej zatrpknutej slečny, ktorá vždy o niečom nelegitímne rozhodne, spôsobí problém a potom sa schováva buď za ministerstvo, filmový ústav alebo za prezídium akadémie. Pritom si iba vytvára priestor pre svojich vďačných klientov a obchodných kamarátov."