BRATISLAVA. Najskôr chcel byť hlasom ulice. Hlasom s prízvukom, za ktorý sa mu vysmievala väčšina britských rapperov. Mike Skinner z Birminghamu, s epilepsiou a akcentom, ktorý rapuje akoby recitoval, rytmicky deklamoval verše. Skinner, ktorý bol v Londýne outsiderom i preto, že jeho skladby nie sú ani hip-hop, ani grime, dokonca ani rokenrol či pop.
Wunderkind
Debut Original Pirate Material z roku 2001 bol jedným z prvých zástupcov rodiaceho sa zvuku britských klubov. Nasledovali nominácie na Mercury či Brit Awards a magazín NME album vyhlásil za jeden z piatich najlepších.
Nasledujúcim albumom A Grand Don't Come for Free sa Skinner stal úspešným aj v hitparádach a v rebríčkoch predaja. Pod hlavičkou The Streets však začal produkovať páčivejšie skladby, hiphopové balady a piesne hudobne stráviteľné pre široké publikum. Nikdy však nie na úkor obsahovej stránky textov.
Ostal charakteristický prízvuk a autenticita výpovedí. Paradoxne, napriek tomu, že „zmäkol“, garážová scéna sa mu chrbtom neotočila. Skinner totiž spolupracoval s viacerými hviezdičkami urban music a pomáhal im s vydávaním ich albumov. Na ďalšej nahrávke poslucháčov previedol svetom žúrov, rozbíjaním hotelových izieb a vlastných problémov s alkoholom. Ale tiež zistil, že britský trh mu začína byť pritesný, preto sa pokúsil dostať do USA. Nie veľmi úspešne. Práve vo vyššie načrtnutých mantineloch sa pohybuje aj aktuálny album.
Ak sme na Pohode boli svedkami euforického koncertu pred masou ľudí, nebola to náhoda. Skinnerovi prestalo stačiť klubové publikum.
Stráviteľné pre všetkých
The Streets zachutili reflektory, masa ľudí. Kým v minulosti Mike rozprával o sebe, dnes chce zmeniť svet. Na novej, zašpinenej, nahrávke Everything Is Borrowed nájdete skôr kázne ako rap. Pritom o morálnych hodnotách či ekológii sa vás snaží presviedčať človek, ktorý pred dvoma rokmi hovoril o problémoch randenia s modelkami či o „hotel expressionism“. Skinner akosi ozelenel. A možno dospel.
VIDEOKLIP k skladbe Everything is Borrowed
Nový album je preto viac pop ako hip-hop, viac rokenrol než uk garage. Akustická kapela Skinnerovi pridala na muzikálnosti a jeho skladbám to svedčí. Naživo dokonca oveľa viac než na nahrávkach. Ak však ešte stále čakáte proroka urban scény, treba siahnuť skôr po Roots Manuvovi či The Bug.
Kano totiž začal nahrávať s Albarnom a Kate Nash, Dizzee Rascalovi a Wileymu sa zapáčili hitparády na MTV a samotný dubstep či grime už aj tak nikoho nešokujú.