Fero Hora, známy slovenský diskdžokej, moderátor a hudobný publicista, ktorý vám každý týždeň vyberá tri oldies piesne, dnes oslavuje 60. narodeniny. Gratulujeme mu a prajeme všetko najlepšie.
Dnes pre vás vybral stredný prúd. Aj ten má svoje označenie. Zvyčajne sa používa skratka MOR, z anglického middle of the road, a môžeme do neho zaradiť širokú škálu hudobných štýlov. Sú to skladby s výraznou melodikou, s harmonickými vokálmi a aranžmánom využívajúcim rôznorodé hudobné nástroje.
Trio Christie vzniklo v polovici 60. rokov a jeho frontmanom bol Jeff Christie. V rokoch 1965 až 68 nahralo šesť singlov, ale ani jeden sa neujal. Úspech dosiahol až piesňou Žltá rieka z roku 1970.
Žuvačková skupina Middle Of The Road vznikla v Glagowe v apríli 1970. Mohli sme ju vidieť a počuť aj na festivale Bratislavská lýra v prvej polovici 70. rokov. Znel tu aj hit Tweedle Dee, Tweedle Dum.
Tony Orlando pôsobil na americkej scéne pop music už v priebehu 60-ych rokov. Na výraznejší úspech si však musel počkať až do roku 1970. Jeho najpredávanejším hitom sa stala v roku 1973 malá platňa Tie A Yellow Ribbon Round the Ole Oak Tree.
Fero Hora vyberá je pravidelná relácia TV SME. Nový diel relácie nájdete na SME.sk každý piatok od 20.00. Všetky predchádzajúce diely nájdete tu - kliknite.
Fero Hora oslavuje
Fero Hora, známy slovenský diskdžokej, moderátor a hudobný publicista dnes oslavuje 60. narodeniny.
Rodák z Rimavskej Soboty vymenil skoro prvú a jedinú gitaru za gramofón. Jeho prvou LP platňou bola Elvis'Golden Records, dodnes ju má doma. Maturoval v roku 1967, počas vojenskej služby v Rychnove nad Knežnou bol manažérom a konferenciérom skupiny Flowers Group. "Opisoval som im texty zahraničných pesničiek a niekoľkými som prispel aj z vlastnej tvorby. Tam som začal v klube mládeže robiť prvé diskotéky," povedal Fero Hora.
Do Bratislavy prišiel v roku 1969, nastúpil ako zvukár do Československej televízie. Potom pracoval pár mesiacov v Opuse, v novembri 1970 nastúpil do hudobnej redakcie Čs. rozhlasu. "V rozhlase som bol do konca roku 1981, potom som musel odísť, pretože som šíril západnú kultúru," pokračoval Hora. Zákaz účinkovania v médiách mal až do roku 1989. V tom období boli jeho hlavnou obživou diskotéky. Robil ich po celom Československu, od Medzilaboriec až po Karlove Vary, kde hral v hoteli Moskva (dnes hotel Pup). V Piešťanoch sa za mixážnym pultom striedal s pražským diskdžokejom Jaromírom Tůmom.
Prvé články napísal už do školského časopisu Spojár, prekladal texty o Beatles a Rolling Stones z nemeckého týždenníka Bravo. Prvý honorár dostal za článok o írskej speváčke Dane v týždenníku Beseda. Písal pre Aktuality Melodie a hlavne pre Populár, v tej dobe jediný slovenský časopis o populárnej hudbe. Venoval sa aj sprievodným textom na licenčné platne zahraničných interpretov, ktoré vydával Opus.
V polovici 70. rokov bol scenáristom a moderátorom televíznej hitparády Našich deväť, jej režisérom bol Jan Roháč. V roku 2002 bol spoluautorom a moderátorom televízneho hudobného programu Staré, ale hity.
Medzi spevákmi a hudobníkmi mal a dodnes má veľa priateľov, (Pavol Hammel, Miro Žbirka, Petr Janda...). Do trojice jeho obľúbených zahraničných interpretov patria Beatles, Madonna a Michael Jackson. Po návrate do rozhlasu bol členom hudobnej redakcie rádia Elán, od roku 1992 pracoval v Rock FM rádiu, vysielal na Rádiu Slovensko. Už druhý rok pracuje v redakcii zahraničného vysielania. Známu hitparádu Pop antikvariátu má v Rádiu Regina.
Diskotéky hráva dodnes. "Môj repertoár je od Rock Around The Clock, Američana Billa Haleyho po Lambadu skupiny Kaoma," uviedol dnešný jubilant. Jeho odkaz mladým diskdžokejom je: "Hrajte iba z originálnych nosičov tak ako ja".
TASR