O Bobovi Dylanovi jeho najväčší priaznivci hovoria, že je možno najlepší skladateľ a spevák na svete, ale nie až taký dobrý editor svojich pesničiek. Legendárny americký hudobník napísal za vyše štyridsať rokov mnoho skvelých vecí, ktoré však nakoniec nezaradil na svoje albumy. Niektoré z nich kvalitou prevýšili oficiálne nahrávky.
Zoberte si napríklad pieseň Blind Willie McTell, ktorá sa nezmestila na Infidels, Caribbean Wind, ktorá vypadla zo Shot Of Love či Dignity, ktorá vznikla počas nahrávania Oh Mercy. Sú to skvosty, ale Dylan ich z rôznych dôvodov doteraz nepoužil.
Pieseň sa nestratí
Nechajme to však na majstra a jeho hudobné inštinkty. Veď nás v minulosti už toľkokrát obdaroval zlatom. Dobrá pieseň sa dostane na svetlo sveta, aj keď ju zavrhol sám majster a nájde si cestu k ľuďom. Dôkazom toho je séria nevydaných nahrávok s názvom Bootleg Series, ktorá sa objavila začiatkom 90. rokov a ponúkla rôzne nevydané perly.
Posledná časť je zo všetkých ôsmich najzaujímavejšia. Obsahuje nahrávky, ktoré Dylan nahral medzi rokmi 1989 a 2006, čiže v období, keď vydával jednu silnú platňu za druhou.
Na internetových fórach fanúšikovia diskutovali, že určite nie všetko, čo nahral pre slávne albumy Time Out Of Mind, Love and Theft a Modern Times, použil, a vetrili, že pri návrate Dylana do skvelej formy sa určite nájde ešte niečo špeciálne.
Mali pravdu. 27 piesní z dvojalbumu Tell Tale Signs (Bootleg Series vol. 8 - Rare and Unreleased 1989-2006) len potvrdzuje fakt, že Dylan je na vrchole. Táto kompilácia nevydaných piesní, živých nahrávok a soundtrackov k filmom je taká dobrá, že ide viac ako o obyčajnú antológiu. Čiastočne dokonca znie ako jeho nový radový album.
Americký magazín Rolling Stone, ktorý mu nadelil štyri a pol hviezdičky z piatich, napísal, že novinka vrhá nové svetlo na jeho posledné albumy. „Tell Tale Signs nie je antológiou, ale vlastne novým albumom. Je zložený tak, aby rozprával príbeh, ktorý dáva nový pohľad na posledné platne Time Out Of Mind, Love and Theft a Modern Times. Tell Tale Signs hovorí o tom, že Dylan pozná všetky rozmary tohto sveta ako nikdy predtým,“ píše prestížny hudobný časopis.
Tri verzie Mississippi
Album otvára pieseň Mississippi, jedna z jeho posledných skvelých vecí, ktorá ukazuje, ako Bob Dylan pracuje v štúdiu. Ako je schopný prekopať skladbu úplne od základov. Nahral ju na platňu Love And Theft, ale vymyslel ešte v čase Time Out Of Mind. Na Tell Tale Signs sú až tri verzie.
Je zážitkom porovnávať rôzne podoby a spôsob, akým sa Mississippi vyvíja. Prvá znie bluesovo, druhá folkrockovo a tretia, ktorá sa nachádza na rozšírenej trojdiskovej verzii, viac rytmicky, vďaka produkcii Daniela Lanoisa. Ďalším skvostom je folková verzia Most Of Time. Tá sa v roku 1989 objavila na albume Oh Mercy v atmosférickej Lanoisovskej verzii. Na Tell Tale Signs znie na nepoznanie, akoby ju Dylan vymyslel v roku 1963 niekde v newyorskom Greenwich Village, kde začínal a možno by sa skvele vynímala aj na Blood On The Tracks.
Keby fanúšikovia vedeli, že dokáže napísať takúto pieseň, nikdy by nemali pochybnosti, že na to ešte má, po slabých a neuspokojivých osemdesiatych rokoch, na ktorých konci nastalo jeho skladateľské obrodenie. Tejto pasáži svojho života sa venuje aj v autobiografickej knihe Chronicles.
Hore nohami
Veľkú pozornosť pútajú doposiaľ nevydané skladby, hlavne z obdobia platne Time Out Of Mind. Ak vám budú pri počúvaní z nich vyskakovať známe verše, nezľaknite sa. Útržky textov z týchto raritných vecí sa už nachádzajú v niektorých oficiálnych piesňach z Time Out Of Mind.
Funkovo ladená Dreamin' Of You je hotovou skladbou, ktorú Dylan neskôr zavrhol a časť lyriky použil v baladickej Standig In The Doorway. Bluesový klenot z Tell Tale Signs s názvom Marchin' To The City radikálne prerobil a nakoniec z neho vznikla pieseň Till I Fell In Love With You.
Takto pracuje len zopár hudobníkov. Dylan sa rozhoduje v momente, na základe svojich inštinktov. Je schopný pretočiť pesničku totálne hore nohami až dovtedy, pokiaľ nie je s ňou maximálne spokojný. Zlatým grálom celej kolekcie je skvelá epická Red River Shore, ktorú Dylan z albumu nakoniec vynechal a dal prednosť dlhej Highlands.
Tell Tale Signs je jeho nový triumf, aj keď sa o neho zaslúžil akoby mimochodom a dôkaz, že z „odpadu“ môže vzniknúť poklad. Dylan je v posledných rokoch silný tradicionalista, ktorý od svojich začiatkov doteraz študuje starých majstrov bluesu, folku alebo country. A teraz si definitívne sadol na ich miesto.
Táto kompilácia nevydaných piesní, živých nahrávok a soundtrackov k filmom, je tak dobrá, že ide viac ako o antológiu. Čiastočne dokonca znie ako jeho nová radovka.