SME

Clivotu som si zakázala

Najsilnejšou inscenáciou tohtoročnej Divadelnej Nitry bola dokumentárna opera o procese s Miladou Horákovou. Slávna česká altistka SOŇA ČERVENÁ, ktorá stvárnila hlavnú postavu, má s komunistickou diktatúrou intenzívne skúsenosti. Napriek tomu sa však poro

Soňa Červená (1925), operná a muzikálová speváčka, herečka. V povojnových rokoch účinkovala v Divadle V+W a v karlínskom Hudebním divadle, neskôr v Janáčkovej opere v Brne. V roku 1962 emigrovala do Západného Berlína. Hosťovala na popredných operných scénSoňa Červená (1925), operná a muzikálová speváčka, herečka. V povojnových rokoch účinkovala v Divadle V+W a v karlínskom Hudebním divadle, neskôr v Janáčkovej opere v Brne. V roku 1962 emigrovala do Západného Berlína. Hosťovala na popredných operných scén (Zdroj: COLLAVINO)

Najsilnejšou inscenáciou tohtoročnej Divadelnej Nitry bola dokumentárna opera o procese s Miladou Horákovou. Slávna česká altistka SOŇA ČERVENÁ, ktorá stvárnila hlavnú postavu, má s komunistickou diktatúrou intenzívne skúsenosti. Napriek tomu sa však porovnávaniu vlastného osudu imigrantky a disidentky s tragédiou popravenej političky bráni.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V emigrácii urobila veľkú kariéru, napriek tomu ju na Slovensku takmer nepoznáme. Krásna a šarmantná dáma si na festivalovej diskusii podmanila aj tých, ktorí sa na vypredané predstavenie nedostali.

SkryťVypnúť reklamu

Váš otec bol zakladateľ kabaretu Červená sed­ma. Sú tu korene vašej lásky k umeniu?

„Samozrejme, že ma to poznamenalo. Študentský literárny kabaret Červená sedma bol prvým divadelným priestorom svojho druhu, dovtedy existovali len šantány. Zanikol v roku 1922, skôr, než som sa narodila. Na jeho tradícii potom stavali Voskovec a Werich či Vlasta Burian. Otec sa venoval advokátskej profesii, no našu domácnosť aj naďalej navštevovali herci, literáti, operní speváci – Jindřich Plachta, Saša Rašilov, Míla Pačová a iní. Hoci som bola príliš malá, aby som si naplno uvedomovala, akí vzácni ľudia sú našimi hosťami, moju mladosť a vzdelávanie formovalo umelecké ovzdušie. Otec vo mne prebudil lásku k umeniu. Naučil ma veľmi dôležitej veci – že slovo a hudba majú rovnakú hodnotu a že je dôležité to rešpektovať.“

SkryťVypnúť reklamu

Vaše začiatky sú spojené s Divadlom V+W. Ako neznáme mladé dievča získa hlavnú ženskú rolu v slávnom muzikáli Divotvorný hrniec?

„Voskovec a Werich hľadali herečku a speváčku pre postavu Káče Maršálkovej. Išla som tam, hoci som bola veľká hanblivka a s verejným účinkovaním som nemala takmer žiadne skúsenosti. Asi práve preto si vybrali mňa – aj muzikálová Káča Maršálková je také trdlo, aké som v dvadsiatich troch rokoch bola ja.“

V Prahe ste sa stali hviezdou. Účinkovali ste aj v Hudebním divadle v Karlíne, po boku Jaroslava Marvana vo filme Poslední mohykán. A predsa ste Prahu v roku 1951 opustili a odišli do brnianskej opery. Bola pre vás opera takým veľkým lákadlom?

„Operu som od detstva považovala za svoj cieľ. Aj popri účinkovaní v Osvobozeném divadle som naďalej chodila na hodiny operného spevu. Takže keď sa naskytla možnosť nastúpiť do Janáčkovej opery, neváhala som.“

SkryťVypnúť reklamu

Onedlho ste dostali ponuku z berlínskej opery a tam vás zastihlo vztýčenie múru. Nebola to prvá výzva osudu na emigráciu. Mohli ste odísť v roku 1948, keď emigroval váš manžel, továrnik a „triedny nepriateľ“. Prečo ste to neurobili?

„Kým žila moja matka, ktorá mala v dôsledku väznenia v koncentračnom tábore podlomené zdravie, nechcela som odísť. Ale keď umrela, situácia sa zmenila. V Berlíne som sa stala známou, za Gluckovho Orfea ma poctili titulom Kammersängerin. Postupne pri­chádzali zaujímavé zahraničné ponuky. Keď začali stavať múr, bolo mi jasné, že zamurovávajú aj moju kariéru.“

Vtedy ste prešli do Deutsche Oper v Západnom Berlíne?

„Áno. To bolo krásne obdobie. Mala som vynikajúcu pozíciu, dostávala ná­d­­­­­herné roly. Ale predsa len, Berlín bol ostrov, zavretý uprostred východnej zóny. Takže som sa stále cítila tak trochu zamurovaná. Preto som prijala ponuku frankfurtskej opery a založila si tam trvalé by­d­lisko, z ktorého som cestovala do sveta.“

SkryťVypnúť reklamu

Spievali ste na veľkých operných scénach – od Viedne, Londýna, Milána až po Paríž, kde ste sa stretávali s najväčšími osobnosťami. Kto­rá z nich stojí najvyššie vo vašom rebríčku dôležitosti?

„Nemám taký rebríček. Ale určite za mnohé vďačím dirigentovi Herbertovi von Ka­rajanovi. On mi ponúkol účinkovanie na salzburskom i bayu­ert­hskom festivale, aj angažmán vo viedenskej Štátnej opere.“

Najväčšiu slávu vám priniesla Carmen, no vy ste sa nikdy netajili láskou k hudbe 20. storočia.

„Carmen som milovala od detstva. Ale predsa len, čím som bola zrelšia, tým viac ma lákali Janáček, Strauss, Berg, Henze , Nono.“

Keď ste skončili s operným spevom, vrátili ste sa k divadlu. Bola to veľká zmena?

„Môj čas opernej speváčky sa naplnil, to je najväčšia spravodlivosť na svete. Bolo by ma vtedy veľmi bolelo, keby som sa musela rozlúčiť s javiskom – tam je môj domov, moje šťastie. Chvalabohu som v roku 1990 dostala ponuku od jednej z najlepších nemeckých činohier, divadla Thalia v Hamburgu. Tam práve Robert Wilson začínal inscenovať muzikál Toma Waitsa The Black Rider. Obsadili ma doňho a potom som ostala v Hamburgu ďalších desať rokov.“

SkryťVypnúť reklamu

Aký je on ako autor?

„Je to úžasný umelec. Usilovný, dôsledný, neznáša žiadnu približnosť. Od prvého okamihu skúša na sto percent a to isté žiada od interpretov. V tom si s ním veľmi rozumiem.“

Poslednou produkciou, na ktorej ste sa od myšlienky až po javiskový tvar podieľali, je opera Zítra se bude, hudobný príbeh procesu s Miladou Horákovou. Ako dielo vzniklo?

„Vtedajší šéf Opery Národného divadla Jiří Nekvasil ma vytrvalo oslovoval s rôznymi ponukami na účinkovanie. Napokon sme sa dohodli, že najrozumnejšie bude nechať skomponovať operu, ktorá by bola tak trochu šitá mne ,na telo’. S Alešom Březinom, ktorý je známy ako autor skvelej filmovej hudby, sme sa poznali už z predchádzajúcej práce a výborne si rozumieme. Zhodli sme sa na tom, že témou diela má byť život silnej ženskej osobnosti českých dejín. Milada Horáková nám vyšla ako najnaliehavejšia téma.“

SkryťVypnúť reklamu

Vy ste však nevytvorili operu o Horákovej, iba o procese s ňou. Aj vy sama sa prevteľujete do rôznych postáv. Prečo?

„Nechceli sme vytvoriť fikciu. Rozhodli sme sa libreto založiť na autentických materiáloch. Aby malo dielo divadelne pevnú a funkčnú štruktúru, oslovili sme umelca s veľkými javiskovými skúsenosťami – Jiřího Nekvasila. Popri spolupráci na librete inscenáciu aj režíroval.“

Vaša mama umrela v komunistickom väzení. Téma procesu Milady Horákovej – ženy, ktorá prežila koncentračný tábor, aby umrela rukou komunistických katov – musí byť pre vás veľmi silná. Dokážete sa odosobniť?

„Mojím krédom je, že na javisko nie je možné prinášať osobné city, traumy, problémy. Tie treba nechať za scénou, na javisku musíte byť nad vecou. Myslím si, že práve tá forma, akú dielu Březina a Nekvasil dali – vysoko štylizovaná, vecná, možno až trochu suchá – je najdramatickejším momentom.“

SkryťVypnúť reklamu

V Divadelnej Nitre ste zožali obrovský úspech. Mnohí z tých, čo mali záujem, sa na predstavenie vôbec nedostali, a tí, čo to šťastie mali, ho hodnotili ako vrchol festivalu. Aký je ohlas v Prahe?

„Tiež vynikajúci. Hrávame od apríla trikrát mesačne pred vypredaným hľadiskom. Som šťastná, keď vidím v publiku sedieť toľko mladých ľudí. Im je toto dielo v prvom rade určené, ich chceme zasiahnuť.“

Aj v nitrianskom publiku naj­vrúcnejšie reagovali práve študenti, ktorých očarila vaša charizma.

„Ja nie som centrom tejto inscenácie! Slúžim jej. Zišli sme sa skvelý tím. Opera Zítra se bude je tímová práca.“

Rovnako prudko ste sa ohradili aj proti titulu „legenda českej opery“. Necítite sa byť legendou?

„V žiadnom prípade. Legenda je čosi ukončené a ja mám toho ešte toľko pred sebou! Práve prekladám do nemčiny operu Bohuslava Martinů Vojak a tanečnica. No a ak by sa naskytol podobný spoločný projekt, ako je Zítra se bude, určite by som si dala povedať.“

SkryťVypnúť reklamu

Svoje spomienky ste nazvali Stý­s­kání zakázáno. Je to vaše motto?

„Ach, a aké! Clivotu som si raz a navždy zakázala.“

Autor: Michaela Mojžišová (Autorka je operná publicistka)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 009
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 849
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 218
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 436
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 060
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 635
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 219
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Jason Momoa, Emma Myers, Danielle Brooks a Sebastian Hansen v Minecraft vo Filme.

Vypočujte si tipy na filmové novinky v podcaste Vertigo.


a 3 ďalší 1
Riaditeľ Lúčnice Pavol Pilař.

Miesto Lúčnice je v spoločnosti silné, myslí si.


26
Herec Kristián Baran ako telocvikár v seriáli Sľub.

S postavou telocvikára v seriáli Sľub má skoro všetko spoločné.


Jana Labajová, Marián Mitaš a Liv Bielovič v seriáli Lásky v Istanbule.

Seriál Vina odhalí nový prípad, Ranč vystriedajú Lásky v Istanbule.


  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 029
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 079
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 42 919
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 38 533
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 044
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 124
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 18 041
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 586
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu