BRATISLAVA. Znovuzrodenie soulu v aktuálnej podobe je úspechom. Pod tento úspech sa podpísala Alicia Keysová, ktorá v pondelok večer vystúpi v bratislavskej Inchebe. Mala by si priviezť aj vlastného predskokana, špekuluje sa, že by ním mohla byť Jordin Sparksová, minuloročná víťazka talentovej súťaže American Idol.
Práve Alicia Keysová je tá, ktorá mladším generáciám priblížila hudbu zaprášených emócií. V kombinácii s aktuálnymi postupmi prevzatými raz z hip-hopu, inokedy z r'n'b, sa jej nový soul stal stráviteľný pre hitparády i generáciu, ktorú odchovali skladby na MTV.
Absolútna intonačná istota
Kým jej debut Songs in a minor z roku 2001 mal bližšie k starému soulu, baladám s kompozíciou a aranžmánmi klasickej hudby, na ďalších nahrávkach sa Alicia postupne prikláňala k väčšej stráviteľnosti pre masové publikum.
K vrcholom jej tvorby patrí najmä koncertný album Alicia Keys Unplugged (2005). Spieva totiž s takmer absolútnou intonačnou istotou, ktorú by mala predviesť aj v pondelok.
Väčšina skladieb, ktoré zaznejú, bude z jej aktuálneho albumu As I Am. Ten síce s výnimkou niektorých skladieb, na ktorých Keysová spolupracovala s Lindou Perryovou, nepatrí k tým najlepším, no stále k tomu lepšiemu, čo v súčasnej „popovej“ hudbe vzniká.
Alicia Keysová sa narodila 25. januára 1981 v Harleme v New Yorku ako jedináčik. Z matkinej strany má írskych a talianskych predkov, jej otec je z Jamajky. Vyrastala však len s mamou, otec rodinu opustil.
Malý talent
Ako štvorročná vystupovala v šou Billa Cosbyho, sedemročná začala chodiť na hodiny klavíra. Tam sa zrodil cit pre klasickú kompozíciu a cit pre skladbu, hrávala totiž Mozarta či Chopina a vravievali o nej ako o talentovanej klaviristke. Vybrala si však popkultúru.
Ako nadaná študentka skončila prestížnu manhattanskú umeleckú strednú školu za tri roky, no napriek prijatiu a štipendiu sa rozhodla nepokračovať v štúdiu na univerzite – chcela odštartovať umeleckú kariéru.
Dnes sa okrem skladania piesní venuje aj produkcii skladieb iných umelcov či herectvu. V našich kinách sme ju mohli vidieť vo filme Denník pestúnky, kde hrala po boku Scarlett Johanssonovej. Angažuje sa v boji proti AIDS v Afrike, najmä pri pomoci nakazeným deťom.
Dodnes predala takmer tridsať miliónov albumov a patrí k najväčším svetovým superhviezdam. Na rozdiel od iných však má nespochybniteľný talent. Poctu jej dokonca zložil aj Bob Dylan na albume Modern Times.