BRATISLAVA, LOS ANGELES. Návrat ku koreňom je najlepším spôsobom ako vyvolať pôvodného ducha skupiny. Tohto hesla sa držala legendárna skupina The Pretenders, ktorá po piatich rokoch mlčania prichádza s novým albumom Break Up The Concrete.
Návrat domov
Za kapelou stojí speváčka Chrissie Hynde, jediná pôvodná členka The Pretenders. Na posledných albumoch sa zaplietla s popom a nahrávala skôr priemerné ako výnimočné albumy. Break Up The Concrete je iný. Skupina na ňom skúma základy rokenrolu, prehistorického rockabilly a dokonca aj country.
The Pretenders vždy zneli britsky, aj keď Hynde je pôvodom Američanka, ktorá sa začiatkom 70. rokov presťahovala do Londýna. V poslednom obdobní života sa vrátila domov a oprášila tak svoje americké korene.
„Áno, konečne som objavila ten správny americký zvuk. Ja viem, že som ho mala v sebe, ale bála som sa priznať, že ako speváčka mám country hlas, len som ho v sebe v minulosti popierala,“ povedala agentúre Reuters.
The Pretenders začínali koncom 70. rokov ako punkrocková a novovlnná skupina. Po dvoch prvých albumoch, s ktorými slávili úspech na oboch stranách Atlantiku, prišli v rozpätí jedného roka o dvoch členov Jamesa Honeymana Scotta a Pete Farndona. Obaja zomreli na predávkovanie drogami.
Hynde pokračovala ďalej s novými hudobníkmi, ale dušu The Pretenders sa obnoviť nepodarilo. Kapela, ktorá zložila v minulosti skvelé piesne ako Talk Of The Town, Don't Get Me Wrong alebo Back On The Chain Gang, naposledy bodovala v americkej hitparáde s hitom Ill' Stand By You. To bolo ešte v roku 1994. Potom sa v tichosti vytratila z povedomia.
Odlesk kapely
„Je viem, že za posledných 20 rokov zneli The Pretenders ako kapela, ktorá hrala coververzie svojich piesní. Vlastne si tým uctievame pamiatku Farndona a Honeymana Scotta, bez ktorých by sme tu neboli,“ povedala, keď kapelu uviedli do Rokenrolovej siene slávy (2005).
S novinkou Break Up The Concrete však The Pretenders slávia veľký comeback. Je to vôbec ich prvý album, ktorý vznikol v Amerike. Skupina, doplnená o slávneho štúdiového bubeníka Jima Keltnera, príliš nešpekulovala a nahrala ho za 12 dní v Los Angeles. „Môj hlas znie veľmi plocho a drsne, ale je to skutočné. Kapela išla naplno, nič nebolo dopredu pripravené,“ vysvetľuje speváčka.
57–ročná Hynde dnes žije vo svojom rodnom meste Acron. Veľká aktivistka za práva zvierat si tam dokonca otvorila aj vegánsku reštauráciu a je aj veľkou lokálpatriotkou, o čom svedčí aj titulná pieseň albumu, v ktorej podľa Reuters speváčka zosobnila hnev na všetky diaľnice, ktoré posilňujú veľké americké mestá na úkor vidieka.
„Mali by sme sa zbaviť tej bláznivej automobilovej kultúry. Zabíja nás. Som za návrat k malému farmárstvu, už mám plné zuby tých veľkých korporácií. Mali by sme myslieť v malom,“ tvrdí hudobníčka.