V nádhernom románe Sneh sa Turek Ka vracia z Frankfurtu do Turecka, aby v meste Kars hľadal lásku a odpovede na otázky o Bohu, o náboženskom fanatizme a o konflikte medzi islamizáciou a moderným Tureckom.
Autor tejto knihy Orhan Pamuk koná v realite opačný pohyb - z Istanbulu prišiel do Frankfurtu, aby tu v utorok večer slávnostne otvoril 60. ročník najväčšieho svetového knižného veľtrhu vo Frankfurte.
Len knihy ostanú
Nositeľ Nobelovej ceny za literatúru Orhan Pamuk naposledy navštívil Frankurtský knižný veľtrh pred tromi rokmi. Prevzal si tu Mierovú cenu nemeckých kníhkupectiev. V utorok na slávnostnom otvorení si zaspomínal aj na to, ako ho vtedy zarazilo, aký veľký je knižný veľtrh.
„Bolestivo som si uvedomil, aký som malý a nevýznamný autor.“ Aj pre tento pocit prirovnal Pamuk tohtoročný frankfurtský veľtrh k „mešite, kostolu alebo chrámu, pretože veľtrh vyzýva na skromnosť, a tiež preto, lebo len knihy ostanú.“
Ďakujem za túto myšlienku, ale neviem
V roku 2006 Pamuk získal predsa len významnejšiu cenu - Nobelovu. A len málokoho to prekvapilo. Nenájdeme veľa tureckých autorov, ktorí by boli takí čítaní a takí prekladaní. Pamukova skromnosť je sympatická a prejavila sa, aj keď na utorkovej prechádzke cez pavilón tureckej literatúry odpovedal denníku SME, či to nie je aj vďaka jeho knihám, že tento ročník je čestným hosťom Frankfurtu práve turecká literatúra.
„Ďakujem za túto myšlienku, ale neviem. Čestní hostia sa tu plánujú niekoľko rokov vopred,“ odpovedal slávny spisovateľ.
Turecko sa tu prezentuje pod heslom „fascinujúce a farebné“ a okrem tureckej literatúry tu dostáva priestor aj turecká kultúra. V stredu večer sa napríklad v divadle uviedla inscenácia Pamukového románu Sneh, diskutuje sa o tureckom komikse, o tureckom feminizme alebo sa tu premietajú turecké filmy.
Orhan Pamuk v príhovore nevynechal ani politiku
Pamuk vo svojom príhovore neobišiel ani článok 301 tureckého trestného zákona, ktorý využíva moc na umlčanie autorov. Pamuk vie, o čom hovorí. Sám bol súdený za ohováranie tureckosti. „Aj v tejto chvíli sú mnohí novinári a spisovatelia obžalovaní a považovaní za vinných na základe tohto článku,“ pripomenul frankfurtskému publiku, v ktorom nechýbal ani turecký prezident Abdullah Gül.
Tentoraz však čestný hosť neznamená len predstavenie exotickej, neznámej literárnej krajiny, ale aj debaty o spoločnom nemecko-tureckom spolunažívaní. Turci tvoria v Nemecku najpočetnejšiu menšinu, v krajine ich žije 1,7 milióna.
Na Frankfurtskom knižnom veľtrhu sa preto hovorilo nielen o Turkoch a tureckom lámaní mostov medzi Áziou a Európou, ale aj o nedorozumeniach a sklamaniach, ktoré ich spolunažívanie sprevádzajú.
Ak chce byť čítaný, musí byť aj prekladaný
Orhan Pamuk v autobiografickej knihe Istanbul romanticky spomína na detstvo a mladícky vek, keď rád maľoval. Samozrejme, najradšej mal ako model istú očarujúcu istanbulskú mladú slečnu. Vo Frankfurte pripomenul, že keby neprestal maľovať, bolo by to s jeho dielom jednoduchšie - nebolo by treba nič prekladať.
Pamuk však začal písať. A ak mal byť čítaný, musel byť aj prekladaný. „Naivne si verím, že v mojich knihách vyjadrujem pocity, ktoré rovnako ako ja prežíva väčšina ľudstva,“ povedal vo Frankfurte. Nie je to také naivné, inak by jeho štatistika nemohla vykazovať preklady do 58 jazykov.
O kauze Kunderasa mlčí
Hoci Milan Kundera určite do frankfurtskej oslavy literatúry patrí, o jeho kauzu tu nie je záujem.
„Je to mimoriadny autor a popri Václavovi Havlovi aj najznámejší český spisovateľ. Kým však nebude oficiálna správa, nebudeme sa vyjadrovať a vždy treba oddeľovať osobný život od literatúry,“ povedala SME Jana Chalupová, PR manažérka Sveta knihy, ktorý spoločne s ministerstvom kultúry organizuje český pavilón na veľtrhu.
Fakty o veľtrhu
Od utorka 14. 10. do piatka 17. 10. je otvorený len pre odbornú verejnosť.
Cez víkend bude otvorený pre verejnosť.
Čestným hosťom je Turecko.
Veľká pozornosť sa venuje internetu, 30 percent kníh vystavených na veľtrhu sa dá čítať s elektronickými nástrojmi na čítanie (E-Reader).
Prezentuje sa tu 7373 vystavujúcich zo 100 krajín.
Najviac vystavujúcich je z Nemecka (3300), nasledujú Veľká Británia a USA.
Turecko tu predstavuje 250 autorov a 150 vydavateľov.
Autor: Frankfurkt