VARŠAVA. Varšavský festival patrí medzi dvadsiatku najprestížnejších európskych festivalov. Porota, v ktorej sa stretli Agnieszka Smoczyńska z Poľska, Mihai Gligor z Rumunska a Alexandra Strelková zo slovenského Národného kinematografického centra, sa v sobotu zhodla, že Muzika v konkurencii dalších pätnástich filmov z celého sveta vynikla svojou atmosférou a zachytením reálií života v komunistickom Československu. Členovia poroty tiež pripustili, že rozhodnutie prideliť jej špeciálnu cenu v súťaži prvých a druhých hraných filmov mohol ovplyvniť fakt, že všetci pochádzajú z postkomunistických krajín a téma sa ich osobne dotýka.
Hlavnú cenu získal dánsky film film Go With Peace Jamil, ktorý mohli slovenskí divaci vidieť na tohtoročnom Artfilme.
Poetizmus a ostalgy
„Veľmi sa teším za celý štáb. Je to aj dobrá správa pre slovenskú kinematografiu, ktorá potrebuje posilniť sebavedomie,“ povedal po slávnostnom udeľovaní režisér Juraj Nvota. Na filme sa zabávalo aj festivalové publikum. „Včera sme mali premietanie s besedou, ktorá trvala, kým nás nevyhnali pretože mala byť ďalšia projekcia,“ dodáva Nvota.
Muzika je slovensko-nemecká koprodukcia. V Nemecku je momentálne populárna takzvaná ostalgy, vlna filmov o období komunizmu, ako je napríklad Good Bye, Lenin. Chceli, aby podobný film vznikol aj u nás.
„V Jurajovom filme je cítiť aj čosi iné – slovenský poetizmus,“ vraví producent Marián Urban. „Príjemne ma prekvapili pozitívne reakcie už v Karlových Varoch. A ak vo Varšave povie premietač, že je to prekrásny film, asi sa niečo podarilo.“
Väčšej univerzálnosti príbehu dopomohol aj nemecký producent, ktorý priniesol pohľad z iného kultúrneho zázemia. Finálny zostrih konzultovali so skúseným strihačom Andrewom Birdom, ktorý spolupracoval napríklad na filme Proti múru, ocenenom na Berlinale.
Z festvialov do distribúcie
„Bol to rýdzo profesionálny dialóg,“ spomína Urban. „Hovorili sme o tom, že film má byť určený aj pre obecenstvo mimo Slovenska. Výsledkom diskusií bolo, že film je prerozprávaný najmä cez hlavnú postavu, ktorá dostala najväčší priestor. Hlavný hrdina je výraznejší a tým je aj film, ktorý má hlavne umelecké ambície, zrozumiteľnejší pre širšie publikum. Je to dobré, lebo keď sme v Európe, musíme robiť európsky film.“
Na distribúcii v zahraničí pracujú od dokončenia filmu. O Muziku záujem je. Po Karlových Varoch dostali ponuku z Austrálie a niekoľko mesiacov komunikujú so spoločnostou Bavaria Media. Urban dúfa, že nepotrva dlho a Muzika sa v zahraničí presunie z festivalov do bežnej distribúcie, v čom môže pomôcť aj získané ocenenie.
Autor: Ondrej Starinský (Autor je publicista)