BRATISLAVA. Program Divé maky ponúka riešenia na zlepšenie budúcnosti talentovaným deťom z rómskych rodín, ktorých rodičia si nemôžu dovoliť podporovať ich záľuby a poskytnúť im kvalitné vzdelanie. Podstatou je, že každý „divý mak“, teda rómske dieťa, má adoptívneho rodiča, teda darcu, ktorý ho podporuje. Umeleckou patrónkou programu je česká speváčka Ida Kelarová, ktorá s deťmi systematicky pracovala, až spoločne vystúpili na koncerte v Slovenskom rozhlase.
Na javisku „Cigáni“, v hľadisku gadžoviadarcovia, hostia či zvedavci. Talent deťom rozhodne nechýba, ani radosť z predvádzania sa. Sú to rodení performeri – spievajú, tancujú, hrajú, nechýba im úprimná, občas i chcená emócia. Napokon, ide o všetko. Treba dokázať, že investované peniaze nevyšli nazmar. Celý program spod pódia diriguje Kelarová, dozerá na správne nástupy a disciplínu detí.
Ťahavé tóny v unizóne, zastreté hlasy niektorých dievčat sa smelo vyrovnajú hlasom černošských speváčok. Pomedzi to živelné, dynamické tance a vynikajúca cigánska hudba s výborným huslistom a ešte lepším cimbalistom. Spolu s deťmi si zaspievali aj diváci, rómske piesne ich chytili za srdce.
V druhej časti dostali deti pauzu a mikrofón prebrali Ida Kelarová, Desiderius Dužda a Jazz Famelija zložená zo skvelých slovenských hudobníkov. Ako povedala sama líderka, môžeme byť na nich hrdí.
Ak mal koncert Divých makov potvrdiť, že rómske deti majú talent, stalo sa. A treba im pomáhať podobne ako ostatným deťom zo sociálne slabých rodín. Len pri tých „ostatných“ je to možno viac samozrejmé.
Autor: Dária Fehérová (Autorka je publicistka)