SME

Cinka Panna alebo zápletka o cenných listinách

Príbehu o primáške Cinke Panne chýba aj sugestívnosť. Zabíjajú ju zlé dialógy, banálne frázy i monumenálna scénická hudba.

Cinka Panna (Gruzínka Anna Gurji) presviedča, že je urastená a krásna.Cinka Panna (Gruzínka Anna Gurji) presviedča, že je urastená a krásna. (Zdroj: ČT)

Keď sa rozchýrilo, že tvorca Fontán pre Zuzanu Dušan Rapoš nakrúca o cigánskej primáške z 18. storočia, prijali sme to pozitívne. Veď na zábavu s dievčatami, hudbou a romantikou je aspoň taký špecialista, ako Zdeněk Troška na Kameňáky. Ak sa od iných jeho filmov bude Cinka Panna líšiť len tým, že sa neodohráva dnes a nesprevádza ju bezstarostný popík Vaša Patejdla, môže to byť dobré.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Všetko alebo nič?

Po premiére si neveriacky pretierame oči a riešime otázku: čo sme vlastne videli? Príbeh geniálneho talentu, ktorý sa prederie bojom k víťazstvu? Osud ženy, čo sa dokázala vzo­prieť dobe? Romancu plnú vášní? Drámu na pozadí kuruckých vojen? Umeleckú výpoveď? Zábavu pre pospolitý ľud? Pokus o všetko z toho odrazu?

SkryťVypnúť reklamu

Dramaturgia nedokázala vytriediť podstatné od balastu, ani len oddeliť príbeh od epizód. A tak sa namiesto legendárnej huslistky do popredia dostala zápletka o cenných listinách, čo by možno dokázal napraviť strih.

Napokon – snímka je taká roztrieštená a tak veľmi stráca tempo (vlastne ho ani nenadobúda), že 122 minút je zbytočne veľa. Iné chyby sú podstatnejšie.

Sugestívnosť. Cudzie slovo?

Najväčšou devízou kinematografie je, že film diváka vtiahne, pohltí, nechá ho žiť príbeh. Cinka Panna nie. Každý náznak sugestívnosti je dôsledne potlačený.

Predovšetkým zlými dialógmi, plytkými, papierovými, banálnymi, teatrálnymi, frázovitými, popisnými, absolútne nevhodnými.

Zlé je aj ich podanie. Ťažko možno uveriť Cigánom, ktorí s precíznou scénickou výslovnosťou rozprávajú hlúposti. Rovnako sa vyjadrujú kuruci, labanci, šľachtici i poddaní.

SkryťVypnúť reklamu

Vo filme účinkujú aj neherci – Rómovia, no predabovali ich. Len občas utrúsia slovko-dve z rómčiny, ktorá prenikla do nášho súčasného jazyka. Maďarskí herci sú samozrejme dabovaní, ale Martin Dejdar rozpráva po česky.

Zmätenosť a neujasnenosť sa prejavuje v absencii motivácie postáv. Nedozvieme sa, prečo robia to, čo robia. Herci to teda mali ťažké. Predstaviteľke titulnej úlohy, sedemnásťročnej Gruzínke Anne Gurji z filmárskej rodiny Giorgobianiovcov to na plagáte svedčí. Kaukazská krásavica akoby medzi Rómov zablúdila z Paradžanovovej Farby granátového jablka.

Čo tu robím

O tom, že je urastená a krásne klenutá, nás bez ostychu presvedčí, no nie o tom, že je geniálnou cigánskou huslistkou. Zuzana Kronerová mala byť rómskou vedmou, zostala len utáranou klebetnicou. Martin Huba prenáša svoje rozpaky aj na nás: Čo tu robím?

SkryťVypnúť reklamu

Stotožneniu diváka prekáža aj monumentálna scénická hudba Arpáda Kákonyiho, protiklad čistej rómskej muziky. A ak sa náhodou vyskytne vzácna chvíľa, keď neprekáža scenár, obsadenie, herecký „výkon“ ani hudba, zaradia autori do smrteľne vážne sa tváriaceho príbehu bláznivý detinský žart. Napokon to všetko zavŕši po slovensky spievajúci doživotný slávik Gott v pesničke Vaša Patejdla.


Plytké symboly s hodnotou klišé striedajú zábery z vysoko štylizovaného „všedného“ života Rómov i šľachty. S dobovou vernosťou a autenticitou si film nerobí starosti, lieta od stredoveku po súčasnosť. Samostatnou kapitolou sú erotické scény bez poézie, nehy, vášne i erotiky, zato s klipovou „estetikou“. Nejasný napokon zostáva čas, príbeh, autorský zámer, ale i samotný žáner.

SkryťVypnúť reklamu

Prínos pre iné filmy

S krátkym odstupom sa k nám dostáva ďalší koprodukčný historický film so slovenskou účasťou, ktorý vyvoláva predovšetkým rozpaky. Jeho najväčším prínosom je, že snímky Polčas rozpadu, Muzika a áno, aj Bathory sa vám po ňom budú vidieť o poriadny kus lepšie.

Recenzia/film

Cinka Panna (Gypsy Virgin). Slovenská republika – Česká republika – Maďarsko 2008, 122 min

Réžia: Dušan Rapoš. Scenár: Ľubomír Slivka. Kamera: Ján Ďuriš. Hudba: Arpád Kákonyi. Hudobná spolupráca: Ján Berky Mrenica.

Hrajú: Anna Gurji, Martin Huba, Zuzana Kronerová, Jozef Vajda, Martin Dejdar, Marián Slovák, Balázs Mózes

Premiéra v SR: dnes

Autor: Miloš Ščepka 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  2. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  3. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  4. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  5. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 101 206
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 321
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 081
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 468
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 298
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 034
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 970
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 477
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu