SME

Nicolas Winton: Mali ste ma objaviť skôr

Po odpremietaní filmu Sila ľudskosti veľa ľudí plakalo. Ale režisér Matej Mináč tvrdí, že s Wintonom je najmä dobrá zábava.

Nicholas Winton s jedným zo zachránených detí v roku 1939. V novom filme Mateja Mináča Nickyho rodina bude časť jeho príbehu rekonštruovaná v hraných pasážach.Nicholas Winton s jedným zo zachránených detí v roku 1939. V novom filme Mateja Mináča Nickyho rodina bude časť jeho príbehu rekonštruovaná v hraných pasážach. (Zdroj: Trigon)

Nicholas Winton má 99 rokov. Jeho filmová a televízna kariéra je podstatne kratšia. Povedzme, že začala v roku 1988. Vtedy ho do svojho štúdia pozvala BBC. S veľkou slávou zverejnila jeho zabudnutú minulosť. Tou minulosťou sú predvojnové časy. Winton správne odhadol hrozbu nacizmu a pre 669 detí z Československa vybavil nové, adoptívne rodiny. Vo Veľkej Británii.

Vraveli mu: ďaleko to nedopracuješ Tragický a zároveň šťastný príbeh Wintona a jeho detí vyrozprával režisér Matej Mináč v dokumentárnom filme Sila ľudskosti. Vzápätí začalo šialenstvo. Starý pán musel behať z miesta na miesto, prijímať jednu medailu za druhou, prednášať, diskutovať, prijímať obdiv a vďaku. Keby sa nič z toho cirkusu nebolo stalo, Wintonovi by to nechýbalo.

"Tento pán je najkrajším príkladom ľudskej slušnosti. A myslím si, že žiadny väčší kompliment neexistuje," vraví vo filme reportér kanadskej televízie Joe Schlesinger. Narodil sa v Bratislave, a aj jeho Winton svojím úsilím zachránil. Veľmi slušne, tak sa Winton chová aj pred Matejom Mináčom. Stručne a vecne opisuje, ako sa k záchrane československých detí dostal.

"V Anglicku ani v Československu neexistovala žiadna organizácia či inštitúcia, ktorá by im vedela pomôcť. Tak som si povedal, že by som to mohol skúsiť ja. Vraveli mi, že sa ďalekom nedopracujem, ale keď to vraj chcem skúsiť, tak nech to skúsim." Na jeho zozname zostalo ešte veľa detí, ktoré do Anglicka nestihol poslať. Po začatí druhej svetovej si už nemohol pomôcť, mohol iba zabudnúť. Zabudol, a zabudol aj na tie deti, ktorým pomohol. Všetky dokumenty odložil na povalu. Oženil sa, a mal vraj iné starosti.

Teraz neumriem!

Matej Mináč si myslí, že mal určite veselý život. "Každú vetu musí obrátiť na žart. V poslednom čase mi hovoril, aby sme mu platil tri sekretárky, keď už mu vďaka nášmu filmu chodí toľko korešpondencie. Z toho, že ho volajú hlavy štátov, si veľa nerobí. Ale bol by vraj radšej, keby sme ho boli objavili skôr, aby si tú slávu mohol užiť dlhšie. Myslím si, že ho celkom teší, že sa stal takou celebritou."

S úradmi si Nicholas Winton dopisuje stále. A keďže dnes už nejde o také vážne veci ako pred druhou svetovou vojnou, koketnosť praktizuje aj tam. "Nedávno ho napríklad zastavili policajti, pretože veľmi divoko šoférujú. Cheli mu dať pokutu za rýchlu jazdu, pokúsil sa vyhovoriť na to, že mal plný mechúr," hovorí Mináč. "Vzápätí ho chceli preskúšať, aby mu mohli predĺžiť vodičský preukaz na niekoľko rokov dopredu. Napísal im, skúsil vyjednávať. Vraj jemu by stačilo predĺžiť preukaz len na dva roky - ak mu odpustia tie skúšky. Takto si on píše s úradmi, ale vychádza mu to. Keď dostal povolenie, zvolal: Tak teraz hádam neumriem, tie dva roky na šoférovanie musím využiť!"

Vo film Sila ľudskosti vidieť Wintona aj v inej nálade. Na záver vyprevádza návštevu, Joea Schlesingera. S láskou sa za ním pozerá - aj po šesťdesiatich rochoch v ňom vidí tragický osud. Dieťa odtrhnuté od svojich rodičov. Vtedy Winton takmer plače.

Matej Mináč hovorí, že zachránené deti sú dnes úspešní a šťastní ľudia. Ale keď sa spomenie rok 1939... "Ohromuje ma, ako sa im vtedy začnú rinúť slzy. Čas tie rany vôbec nehojí, vyzerajú, akoby vznikli teraz." Jedna mamička si napríklad odchod svojho dieťaťa do Anglicka na poslednú chvíľu rozmyslela. Vlak už odchádzal, keď dcéru cez okno vytiahla von. A vzápätí ju znovu podala dovnútra.

Ešte raz o slušnosti

Matej Mináč práve nakrúca pokračovanie svojho úspešného filmu (v roku 2002 zaň dostal prestížnu cenu EMMY), bude sa volať Nickyho rodina. Keďže našiel nové archívne zábery a dokumenty, pokúsi sa celý príbeh nanovo zrekonštruovať. Citlivé scény z vlakového nástupišťa však radšej prerozpráva v hranej forme. Ale toto odkaz filmu nebude. Minulosť musí vystriedať prítomnosť.

Mináč nakrúca nový film preto, aby zaznamenal to, čo sa stalo po odpremietaní Sily ľudskosti. Tisícky mladých ľudí začalo pomáhať, na rôznych miestach sveta. A to len preto, že ich inšpiroval Nicholas Winton a jeho obyčajná slušnosť.

Winton pôjde naspäť do lavíc

Režisér Matej Mináč našiel poklad. Z príbehu Nicholasa Wintona už spravil úspešný film Sila ľudskosti a čoskoro budeme môcť čítať aj jeho knihu Lotéria života.

Film a kniha. Aspoň k tomu by sa mali dostať študenti, keď už nemôžu vidieť Nicholasa Wintona naživo. Dokument Sila ľudskosti už na DVD vyšiel, na knihe Lotéria života sa ešte pracuje, prekladá sa z češtiny. Napísal ju režisér filmu Matej Mináč, a to jeho rozprávanie je osobné.

Na dojímavý Wintonov príbeh neprišiel náhodou, na jeho nájdení sa celkom napracoval. Bolo to vtedy, keď v polovici deväťdesiatych rokoch chystal hraný film Všichni moji blízcí (premiéru mal v roku 1999, hlavné úlohy hrajú Libuše Šafránková, Jiří Bartoška a Josef Abrhám). Je to príbeh z druhej svetovej vojny, ale treba za ním hľadať rekonštrukciu detstva Mináčovej mamy Zuzany. Jej rodinný album sa v pohnutých časoch stratil, a sním akoby aj kus pamäte. Ako to vtedy u nich doma rodine vyzeralo? Čo tak mohla cítiť?

Vyzeralo to, že taký filmový príbeh bude musieť smutne. S tým akosi Matej Mináč nemohol súhlasiť. Musí predsa existovať niečo, hoci aj maličká, ale pozitívna udalosť! Chodil po knižniciach, prezeral všetky možné knihy. Nič. Nič, čo by svojou žiarou prerazilo temné roky. Potom však jeho ruky vytiahli útlu knihu Perličky detstva - oči ju museli zrejme niekoľkokrát prehliadnuť. Věra Gissingová v nej písala: "Boli sme rôznorodou skupinou detí, ktoré mali spoločné len jedno: všetci sme utiekli z okupovaného Československa. Niektoré deti utiekli spolu s rodičmi, ale mnohé, ja medzi nimi, sme prišli samé, v detskom vlakovom transporte. To, že sa nám podarilo uniknúť, bolo zásluhou najmä jedného muža - vtedy tridsaťročného makléra z Londýna, Nicholasa Wintona."

Nadšeného Mináča mohli schladiť už iba tety archivárky. V knižnici pražského židovského múzea ho už poznali. To je ten, čo nevracia načas knihy. A tú malú knižku mu odopierali. Mohli. Citát z knihy sa naučil naspamäť. A utekal domov upraviť scenár.

Ale jeden hraný film, hoci veľmi pekný, by bol málo. Nicholas Winton stále žil, a v deväťdesiatich piatich rokoch bol stále vo forme. A jeho zachránené deti tiež. Spolu s Patrikom Paššom preto nakrútil Mináč dokumentárny film Sila ľudskosti. Dostal najprestížnejšiu televíznu cenu EMMY. No a začal sa nový príbeh.

Wintona ocenil americký kongres, anglická kráľovná mu udelila titul sir. Jeho slušnosť sa ukázala byť nákazlivá, študentské skupiny začali vymýšľať vlastné projekty na miernu úpravu sveta. Udialo sa toľko vecí! Takže - filmári videli, že budú musieť nakrúcať znovu. Už aj začali. Nový dokument sa bude volať Nickyho rodina, a bude hotový o rok.

V tom čase by už mala byť Mináčova Sila ľudskosti a aj kniha Lotéria života dávno v školských osnovách. Tento projekt sa rozbehne v polovici novembra, mal by sa dostať do 30 miest na Slovensku. Nebude to žiadny originálny počin. O Wintonovi sa už učia v Británii, Nemecku i Francúzsku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  4. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  5. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  6. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  7. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  2. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  3. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  4. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  5. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  6. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  7. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 674
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 669
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 211
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 4 106
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 109
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 917
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 387
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 269
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Milan Buno: Toto by si mali prečítať všetci, ktorých máte radi | 7 knižných tipov
  2. Samuel Ivančák: 75 rokov života s hudbou. Pavol Hammel jubiluje
  3. Radko Mačuha: "Ten obraz mi pripadá totálne nechutný. A to som volil progresívcov ".
  4. Erika Telekyová : Ivica Ďuricová: "Čo je raz na internete, už je tam navždy."
  5. Tupou Ceruzou: Národné menu
  6. Samuel Ivančák: Steven Wilson: Hudobník bez tvorivých limitov
  7. Erika Telekyová : Knižná novinka, ktorá nesmie chýbať u žiadneho milovníka Harryho Pottera
  8. Vladimír Hebert: Death of Love - Nešťastie v láske riešené motorovou pílou
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 97 825
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 80 542
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 245
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 33 660
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 30 948
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 644
  7. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 18 894
  8. Lucia Nicholsonová: List ministerke s hollywoodskym úsmevom 12 895
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  7. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťZatvoriť reklamu