BRATISLAVA. Jubileum oslávi dnešným špeciálnym programom v najväčšej kultúrnej sále v hlavnom meste - v Istropolise. Bude prierezom vývoja súboru a zároveň poctou osobnostiam, ktoré vytvorili jeho choreografie.
"Najstaršia je z vystúpenia na folklórnom festivale vo Východnej v roku 1956, čo bol prvý úspech súboru na veľkom javisku," uviedla súčasná choreografka súboru Barbora Morongová. Nebude chýbať tanec z Pršian Vtáka po perí, tanec po muzike, s ktorým súbor zvíťazil v súťaži Akademický Zvolen v roku 2006. V programe je aj vajnorský tanec De sa dobre víno rodzí. Ním sa Technik stal dvojnásobným laureátom za víťazstvá na Akademickom Zvolene 2005 a Akademickej Nitre 2008.
Súbor pre oslavu výročia nacvičil viaceré tance svojich predchodcov. Okrem nich do jeho repertoáru pribudli nové choreografie z rôznych slovenských dedín. Podľa Morongovej sú to pôvodné tance z lokalít, ktoré folklórne súbory málo využívajú vo svojich programoch a pre diváka to bude niečo nové. Okrem nej na programe spolupracovali Jaro Bekr, Fero Morong, Peter Obuch, Stano Palúch a iní.
Technik vznikol v roku 1953, keď pri Slovenskej vysokej škole technickej v Bratislave sa z estrádneho súboru vyvinulo umelecké teleso so samostatne pôsobiacim folklórnym súborom, speváckym zborom a komorným orchestrom. Jeho zámerom je udržiavať, pestovať a scénicky rozvíjať tradičný folklór od rovinatého Zemplína cez hornaté stredné Slovensko až po moravské hranice. Okrem domácich vystúpení to robí aj na zahraničných zájazdoch. Techniku tlieskali v Portugalsku, Veľkej Británii, Andore, Kanade, na Floride a Sardínii, v Grécku, Francúzsku, Česku, Belgicku, Holandsku, Taliansku, Nórsku, USA, Čine či Mexiku. V repertoári má tance aj s patričnými krojmi zo Ždiaru, Sokoloviec, Rakovca, Terchovej, Polomky, Važca, Čierneho Balogu, Šuňavy, Záhoria, Trenčianska, Ponitria a iných lokalít.